Kurgucuya "Hangi Bilgilerle Gitmeliyim" Şablonu: çözümlendi. Teşekkür ederim

Kurgu nedir? Nasıl yapılır? Bilimi karıştırmadan her türlü kurgu muhabbetine içerden bakış ve teknik detaylar, kadrolar, ilk onbirler.
Cevapla
Hanna
The Recruit
Mesajlar: 13
Kayıt: 27 Oca 2017 17:33

Kurgucuya "Hangi Bilgilerle Gitmeliyim" Şablonu: çözümlendi. Teşekkür ederim

Mesaj gönderen Hanna » 03 Şub 2017 11:38

Kurgucuya "Hangi Bilgilerle Gitmeliyim" Şablonu: çözümlendi. Teşekkür ederim

Kurguculara sormak istediğim soru:
size filmimin çekim dosyalarıyla birlikte gelirken, kurgu işleminin daha hızlı ve de daha sorunsuz geçmesi için, (her ne kadar ben de hazır bulunacak olsam bile) size başka hangi ek bilgilerle gelmeliyim?

Varsa bir şablon, yoksa şablondaki başlıklar altında hangi bilgileri içermesi konusunda ipuçlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
En son Hanna tarafından 13 May 2017 10:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien
Mesajlar: 760
Kayıt: 24 Mar 2015 04:57
Konum: İstanbul

Mesaj gönderen Bağımsız » 04 Şub 2017 01:25

Dosyalama kurgucu ya da asistanının görevidir. Tüm görüntüleri izlemeyen kurgucuyla çalışmamaya dikkat edin. Bizzat kendiniz de tüm çekilenleri izleyin ve not alın. Çekim senaryosunun kurgucuya faydası olmaz, hamları teslim etmeden önce film senaryosunu okumasını rica edin. İzlemeler sonrası kurgucunun notlarına öncelik vermeye çalışın. Profesyonel kurgucu değilim dip not olarak.

Hanna
The Recruit
Mesajlar: 13
Kayıt: 27 Oca 2017 17:33

Mesaj gönderen Hanna » 04 Şub 2017 09:09

Bağımsız yazdı:Tüm görüntüleri izlemeyen kurgucuyla çalışmamaya dikkat edin.
.. hamları teslim etmeden önce film senaryosunu okumasını rica edin.
...İzlemeler sonrası kurgucunun notlarına öncelik vermeye çalışın.
Bunlar çok önemli. daha önce bunları pek dikkate almamıştım
Bağımsız yazdı:Bizzat kendiniz de tüm çekilenleri izleyin ve not alın.
Hem sahnelere göre tasnifliyorum hem de notlar alıyorum.

Çok teşekkür ediyorum

colora
The Recruit
Mesajlar: 40
Kayıt: 19 Eki 2014 19:57

Mesaj gönderen colora » 06 Şub 2017 23:56

- Dosyalama kurgucu yada asistanının görevidir. = Yanlış. Dosyalama sette Görüntü teknisyeni olarak (DIT) çalışan kişinin görevidir. Görüntüleri aKtardığı gibi gün gün veya kart kart klasörleme yapar. Aynı zamanda timecode tutulması gerektiği için timecode ile birlikte teslim edilir kurgucuya.
Timecode tutulmadıysa ve bu şekilde bir klasörleme yapılmadıysa kurgucunun işine saygı anlamında ve de zamandan tasarruf yapma adına,kolaylık olsun diye dediğiniz gibi bir klasörleme yapılabilir. Yapılmayadabilir, size kalmış.

- Tüm görüntüleri izlemeyen kurgucu zaten kurgu yapamaz, görüntüler defalarca defalarca izlenir zaten. Böyle bir şeyi önceden bilemezsiniz.

- Çekim senaryosunun kurgucuya faydası olabilir. Çekim senaryosu varsa ve bunu da kurgucuya iletirseniz kafanızdakine uygun bir iş ortaya çıkarma ihtimali artar.

- Bu dedikleriniz ortalama olarak yeterli.Ekstradan ihtiyaç olması halinde zaten kurgucunuz sizden gerekli bilgileri vs. talep edecektir.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien
Mesajlar: 760
Kayıt: 24 Mar 2015 04:57
Konum: İstanbul

Mesaj gönderen Bağımsız » 07 Şub 2017 00:34

Kurgu programı içinde dosyalama kasıt değil miydi? Çekim sırası yapılan yedekleme işlemleri önceki aşama. Çekim kurgusunun kurgucuya faydasının olmayacağına inanmıyorum ama benim işime yarar kardeşim diyene itirazım olmaz. Kurgucu dediğin her görüntüyü izler, ideali budur ama her yer, eline kamera alanın kameraman, önüne bilgisayar alanın kurgucu olduğu insanlarla dolu, emin olmak kolay değil.

Hanna
The Recruit
Mesajlar: 13
Kayıt: 27 Oca 2017 17:33

Mesaj gönderen Hanna » 07 Şub 2017 05:18

Yaptığım dosyalama kurgu programı haricinde, kullanılabileceğini sandığım klipleri sahne numaralarına göre tasniflemek ve kurgucuya ve bana kurgu sırasında daha fazla verimlilik sağlaması için kısa notlar eklemek

Sorumu yanlış anlaşılmaları önlemek için daha da açmak isterim
-Amatör bir kısa film kurgusu olacak
-Dolayısıyla çalışacağımı sandığım kurgucular ise one-man-band yani tek kişiden oluşacaklar.

Dnd
Donnie Darko
Mesajlar: 337
Kayıt: 06 Eyl 2016 14:58

Mesaj gönderen Dnd » 07 Şub 2017 13:16

amatör kısa film kurgusunda kurgucu zaten kurgu programı bilen kullanan adam olacaktır ekstra birşey yapmasına gerek yok .
onun asistanı da sen olacaksın yönetmen olarak ,

sahne kurgusu için dataları vereceksin sonra beraber izleyip burda şu plan kullanılsın şurda şöyle keselim diye sen söyleyeceksin oda programla yapacak bu öyle komplike bir çalışma değil panik yapmana gerek yok , sen zaten filmi çekerken az çok kafanda sahneyi hayal etmişsindir çekilen ham görüntülerden oturup birlikte bir kaba kurgu yapacaksınız sonra o miksajını zartını zurtunu yapıp sana teslim eder .

Cevapla

“Kurgu” sayfasına dön