Görüntü Yönetmeni Ne İş Yapar?

Lütfen ekranlarınızın ayarlarıyla oynamayın, bu foruma bakın.
Görüntü Yönetimi üzerine her türlü teknik ya da kuramsal tartışma bölümü...
Kullanıcı avatarı
baço
Sir Baco
İletişim:

Re: sette kim ne iş yapar?

Mesaj gönderen baço » 18 Şub 2009 03:37

:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
silentpain
Mad Max

Mesaj gönderen silentpain » 19 Şub 2009 21:03

-aslına bakarsanız story boardu, çiziminin daha iyi olduğunu düşünmemiz gereken G.Y yapmalı. çünkü onun görsel bakışı...kameradan bir görüntünün algılanışı ve sezinlenişi daha iyi olmalıdır..bir yönetmen iyi çizemeyebilir..(ki ben aciip çizerim) çizmek zorunda değil..amma bir G.Y iyi bir çizer olmalı yani özllikle ve ısrarla söylüyorum perspektif ve gerçeğe yakınlık açısından iyi olmalı çizimler..kamerayı getirip koyduğumuzda çok yakın olmalı..tabi story board'u yönetmenden bağımsız çizmemeli..birlikte karar vermeliler..
valla ustad kusura bakma soylemeyecektim ama soyleyeyim dedim.sen bunu bir goruntu yonetmenine dersen tabi ki cizer biseyler,ama senin kestaneyi mi cizer yoksa karizmani bilemiycem orasini :) storyboard u storyboard artist yani isi storyboard cizmek olan arkadas cizer. Madem goruntuler senin sen kafanda cekmissin filmi,oturursun storyboardcuyla kafandaki gorselleri kagida dokersin anlatabilmek icin goruntu yonetmenini o da anlar senin kafandakileri. daha sonra cekimden once cekim yapilacak yere gidip on hazirlik yaparsin goruntu yonetmeniyle beraber.Goruntu yonetmeni birsey cizecekse o da sahnenin isik dizaynidir,duzenidir.Sette zaman kaybetmemek icin isikcilara/grip e verir cekimden once hazirlansin diye sonra gelir kontrol eder.

Hollywood dan vs bahsediorsan mekanin krokisini cikartirsin kamera acilari belirlenir bunlarin hollywood la alakasi sanirim.su genis plani cekicem once kamerayi buraya koyacagim(isaretlersin) sonra oradan alip buraya koyacagim kamerayi ahmet in amorsa (isaretlersin) sonra hazir amorstayken lens degistirip toygarin yakinini alacagim ki tekrar isik yapmakla ugrasmayalim yer degistirip toygarin amorstan ahmet i cekip sonra ayni yere gelerek misal... Isigi,isikci isik sefi degil goruntu yonetmeni yapar verdigi direktifler sonucu.Bir kadraja goruntu yonetmeninin tamam denmesi 2 saat 15 dakika da olabilir.15 dakika da.Goruntu yonetmenin tecrubesi ile alakali olabilir.Fakat genelde 15 dakika bence cok az bir sure isigi yapmak icin.Ayni sekilde tecrubesiz bir yonetmen ya da is plani sonucu bu sure uzayabilir yukarida belirttigim gibi tekrar ayni isigi yapmak zorunda kalindigindan ya da olur olmaz islerden dolayi.Sanat yonetmeniyle icli dislidir.Bir film berbat ise genelde goruntu yonetmenine bok atar yonetmen.Bir film cok guzeldir sinematografik acidan,onu yine yonetmen yapmistir. Set yavas gidiyor bugun ya...hep goruntu yonetmeni yuzundendir cunku kadraj hazir degildir isik bekleniyordur vs. Suclu hep goruntu yonetmenidir.
Genelde soyle olur isik kiralanir kamera kiralanir vs kiralandigi icin o gun cekilmek zorundadir.Bir gune 4 sahne konur atiorum is plani yanlis yapilir,bir de yapimci setteyse yonetmende stres altindadir ve herkes,hadi abi ya daha bilmem neyi cekicez.. sen nasi goruntu yonetmenisin yarim saattir beklioruz. diyerekten sadece goruntu yonetmenine yuklenir cabuk ol abi yaa diye.Ve sonucta adam rahat calisamaz istedigini yansitamaz ve sonucta kotu bir film cikar ortaya.Goruntu yonetmeni gunah kecisi olur. Kisa filmler acisindan konusunca dusuk butceli genelde sole olur. Abi aklimda sole bisey var bak su filmin su sahnesindeki gibi sole bi atmosfer olcak,sen goruntu yonetmenisin yaparsin. Isik da var abi 1 tane 1000 lik bahce aydinlatmasi bi tane de cakma kino flo.arkadasin tanidigi var abi bi de bilmem nerde calisiomus ordan alicaz abi kesin 2 tane kirmizi kafa bi tane mizar falan sen merak etme.. Genelde bunlarin hic biri de gelmez, arkadas da mit tir zaten yoktur aslinda. Sonunda elektrikciden iki tane halojen ampul vs alinir film cekilir. abi ahmet zicti ya filmi cekerken isik cok kotu,su kadraja da baksana ya olur mu?
goruntu yonetmeni olmaz abi senden...sen birak bu isi denir.Bir filmin daha kotu olmasinin sebebi bulunmustur.Zavalli ahmet. Demek istedigim goruntu yonetmeni genelde kisa film,dusuk butceli islerde gunah kecisidir. Bana gore bir yonetmenin iyi bir yonetmen olabilmesi icin once goruntu yonetmeni olmasi ya da en az onun kadar tecrube,bilgi sahibi olmasi gerekir.
Adam iki saat yonetmenin kafasindakini olusturucam diye kicini yirtar,2 saat kadraji dengeler isigi yapar vs sorar yonetmene onay alir.Bu sefer de kurgu da yaa boyle cekim mi olur diyafram patlamis sanki biraz,kadraj sole keske sole olsaymis cekerken...diyip yine bok atilir.

Kullanıcı avatarı
Düd
Big Lebowski
İletişim:

Mesaj gönderen Düd » 19 Şub 2009 21:23

silentpain yazdı:Bu sefer de kurgu da yaa boyle cekim mi olur diyafram patlamis sanki biraz,kadraj sole keske sole olsaymis cekerken...diyip yine bok atilir.
Ehehehe, en çok yaptığım şey, büyük bir keyifle yaparım :).

Kullanıcı avatarı
enjeksiyon
Braveheart

Mesaj gönderen enjeksiyon » 20 Şub 2009 00:37

silentpain yazdı: valla ustad kusura bakma soylemeyecektim ama soyleyeyim dedim.sen bunu bir goruntu yonetmenine dersen tabi ki cizer biseyler,ama senin kestaneyi mi cizer yoksa karizmani bilemiycem orasini :) storyboard u storyboard artist yani isi storyboard cizmek olan arkadas cizer. Madem goruntuler senin sen kafanda cekmissin filmi,oturursun storyboardcuyla kafandaki gorselleri kagida dokersin anlatabilmek icin goruntu yonetmenini o da anlar senin kafandakileri. daha sonra cekimden once cekim yapilacak yere gidip on hazirlik yaparsin goruntu yonetmeniyle beraber.Goruntu yonetmeni birsey cizecekse o da sahnenin isik dizaynidir,duzenidir.Sette zaman kaybetmemek icin isikcilara/grip e verir cekimden once hazirlansin diye sonra gelir kontrol eder.
üstad bu bahsettiklerin holuvud sineması mı? avrupa sineması mı? yoksa güney kore sineması mı?..şimdi ben seni kırmadan bütün bunları kısa film için yazdığımı ve başlığın her tarafında elli kere kısa film için bahsettiğimi belirttiğimi nasıl söylesem şu durumda..acaba?yani bizim mahallede bir "story board artisti" olmadığından da bahsetmek istiyorum bir ara...gene bana birileri kızacak ama neyse...sağol aydınlatıcı bilgiler için...

Kullanıcı avatarı
enjeksiyon
Braveheart

Mesaj gönderen enjeksiyon » 20 Şub 2009 00:38

ayrıca yine "bizim mahallede" kestane çizmek o kadar kolay değildir...saygılar...

Kullanıcı avatarı
baço
Sir Baco
İletişim:

Mesaj gönderen baço » 20 Şub 2009 00:45

İdeal durumlarla eldeki imkanları karıştırmamak lazım...

Kullanıcı avatarı
silentpain
Mad Max

Mesaj gönderen silentpain » 20 Şub 2009 01:23

bana gore film filmdir.kisa film de kisa film yani hollywood vs yesilcam adina ne dersen de.kisa film icin oldugunu bende bahsettim sanirim.Aman nasi olsa kisa film amatoruz storyboard u napacagiz gibi soz konusu bir durum degil kotu de olsa profesyonel calismak bahsetmek istedigim.yoksa kafada olan kafada kalmaya devam ediyor diye dusunuyorum.
her mahallede bir storyboard cizer olduguna inaniyorum.Arayinca bulunur diye dusunuyorum.Fakat storyboard cizebilen goruntu yonetmenini bilemeyecegim.
En son silentpain tarafından 17 Ağu 2010 05:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
baço
Sir Baco
İletişim:

Mesaj gönderen baço » 04 Mar 2009 18:15

Bu forumda ben görüntü yönetmenliği yaparım, iyi de yaparım diyen kimler var?

Selamlar.

Kullanıcı avatarı
baço
Sir Baco
İletişim:

Mesaj gönderen baço » 04 Mar 2009 20:23

Yok mu kimse yahu?

ercane
Nova Film
İletişim:

Mesaj gönderen ercane » 04 Mar 2009 20:50

ben yapıyorum..

Kullanıcı avatarı
Karatasa
The man who knew too much
Meslek: Sinema

Mesaj gönderen Karatasa » 04 Mar 2009 21:24

iyide yapar

Kullanıcı avatarı
baço
Sir Baco
İletişim:

Mesaj gönderen baço » 04 Mar 2009 21:57

ercane özel mesaj attım bakar mısın, selamlar...

ercane
Nova Film
İletişim:

Mesaj gönderen ercane » 04 Mar 2009 23:20

Ahmet teşekkürler,
mesajı cevapladım, kolay gelsin..

Anila
Mad Max

Mesaj gönderen Anila » 07 Mar 2009 20:01

Ben uzun metrajlı filmler hakkında birşey merak ediyorum.
Filmde görüntü yönetmeni ışığı, kamera açısını ayarlar.Sanat yönetmeni (bildiğim kadarıyla) film içerisinde kullanılacak giysi, eşya gibi işleri halleder.Senarist senaryoyu yazar.
Peki yönetmen ne yapar?

Kullanıcı avatarı
Düd
Big Lebowski
İletişim:

Mesaj gönderen Düd » 07 Mar 2009 20:33

The Dude yazdı:Çok kaba bir tarifle, sen dersin ki ben şu adamı şu açıdan görmek istiyorum. Görüntü yönetmeni de o adamı o açıdan, filmin atmosferine uygun şekilde ışıklandırarak sana gösterir, sen de onay verirsin.

Bir filmde çalışan herkesin tek amacı vardır (günümüzde, eskiden böyle değildi) o da yönetmenin kafasındaki filmi çekmek. Her şey ona sorulur, o tarif eder, yapılır ve onay alınır. İş akışı bu şekilde olur. Orkestra şefi gibi, herkesin ne çalması gerektiği önündedir. Ama kimin hangi tempo ile ne şiddette girip çıkacağını belirleyen şeftir. Konser posterinde de şefin adı ve xxx orkestrası yazar o nedenle. Aynı sinemada olduğu gibi.

....

Bunları yönetmen yaratmaz diye bir şey yok. Yönetmen der ki ben bu adamı bu açıdan görcem yüzü de şuradan ışık alsın istiyorum diyebilir eğer kafasında o kadar netse. Değilse de der ki bu sahnede şöyle bir ışık istiyorum. Her işi kendi yapamaz ki, elbet biri yapacak onun yerine.

Görsel efektler gibi düşün. Oturup ışığnı modelini yönetmen yapmaz, onay verir. Ya da animasyonları düşün. Yönetmenin düşündüğü her şey storyboadlara çizilir ve o storyboardlara bakarak yüzlerce kişi model, animasyon, matte çizimi vs. yapar. Her şey yönetmenin kafasındakini görüntüye aktarmakla alakalıdır yani. Diğer insanlar bu işlem için kullanılan araçlardır bir yerde.
Sorularının cevpaları var başlıkta.

Bunlar önemli şeyler ancak yönetmenin en önemli görevi oyuncu yönetmektir. Benim fikrimce tabii.

Kullanıcı avatarı
ikon
Mad Max
Meslek: mezun öğrenci :)

Mesaj gönderen ikon » 19 Haz 2009 23:25

eski bir konu ama ilgimi çekti ,bende görüntü yönetmenliği düşünüyorum,bunun için kendimi geliştiriyorum, bende birşeyler yazmak istedim bu konuda.
görüntü yönetmeni ile yönetmenin farkı, yönetmenin anlatacak bir şeyi vardır, hikayesi vs.,nasıl bir yol izleyerek anlatacağınıda bilir,planlar açılar vs. ama görüntüyü oluşturma açısından, bizzat görüntü delisi, fotoğraf sevdalısı adamların yanında,onların yapabileceği ortaya koyabileceği estettik görüntüyü oluşturamazlar. elbette bilinir ne yapılacağı. ama yapabilmek. atıyorum en basitinden bir fotoğrafta bile. al şu ahmetin fotoğrafını çek dendiğinde. bir yönetmen yada ordaki biri bunu çekemeyecekmi. ama en azından sadece sağlam bir netlikte görüntüyü elde etmek bile görüntü yönetmenine hastır.
yatağına kamerasını alarak yatan bir yönetmen olmaz :) onun hikayesi vardır. izleyeceği yol vardır. ama bir fotoğrafçı yada görüntü yönetmeni daha çok kameraya aşıktır, görüntüye aşıktır

Kullanıcı avatarı
beetlejuice
Site Admin
Meslek: Senarist - yönetmen
İletişim:

Mesaj gönderen beetlejuice » 20 Haz 2009 00:46

Kamerasıyla yatan yönetmen de vardır.
ozgurbakar.com

sanitarium
Doktor

Mesaj gönderen sanitarium » 20 Haz 2009 01:18

Anıl'ın sorusunu üstad Metin Erksan latife yaparak sormuştu.
"sanatı Sanat yönetmeni yönetiyor, görüntü yönetmeni görüntüyü, ben sette neyi yöneticem ?" gibi bir şeydi.
:)
espriyle karışık, sinemanın son 30-35 yılda geçirdiği değişime tevellütü eski yönetmenlerin ayak uydurmakta zorlanabileceğini ve geçmişte yönetmenin neredeyse her şeyi üstlenmek-yapmak zorunda olup da (belki de kısmen-bazen gereksiz yere) çok yorulduğunu üstü kapalı bir şekilde vurgulamak istedi zahir ?
ogni suono diventa realta...

sanitarium
Doktor

Mesaj gönderen sanitarium » 20 Haz 2009 01:23

baco yazdı:Bu forumda ben görüntü yönetmenliği yaparım, iyi de yaparım diyen kimler var?
Selamlar.
bÜnyamin de var bence ama çıkıp da söylemez şimdi.
(ben onun kısalarındaki bazı renk ve kadrajlarının, argo tabirle, afedersiniz, hastasıyım.)
ogni suono diventa realta...

Kullanıcı avatarı
Düd
Big Lebowski
İletişim:

Mesaj gönderen Düd » 20 Haz 2009 01:25

Son filmindeki tüm renkler bana ait bak, geldi bugün, ya kalk ben daha hızlı yaparım dedi, 20 dakka uğraştı, abi senin yaptığın halini kaydetmiş miydik diye sordu, onlara geri döndük.. Vallaha da oldu bu, yiyorsa yalanlasın..
Bildiğim kadarının, anlatabildiğim kadarı.. Eylem Planı.
Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

“Görüntü Yönetimi” sayfasına dön