1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2016 04:34
gönderen raslanti
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır forumda bir konu paylaşmadım o yüzden herhangi bir kural ihlalinde bulunursam affola..

Sorumu kısaca özetlemeye çalışayım. Evde boş bir odayı stüdyo yapmak istyorum fakat sizce yeşil perde seçiminde dikkat etmem gereken şeyler nelerdir. Sanıyorum perdeden ziyade ışık daha önemliymiş bu ışıklandırma sisteminde ne tarz ışıklar kullanmayalım ve kabataslak nasıl yerleştirmeliyim ışıkları yön ve tarz olarak.

Birde bu yeşil perde için yabancı aliexpress veya ebay sitesinde yer alan ucuz yeşil perdeler işe yararmı yada gidipte mahmutbey çarşısından aldığım perdede iş görürmü ? Montaj konusunda iyiyim. İnternette bulduğum green screen videolarını gayet güzel keyleyebiliyorum. Fakat aynı bunların çektiği ortamı nasıl oluşturabilirim. Açıkcası işi biraz profosyonel düşünüyorum arkadaşlar fakat el imkanlarıyla yapmak istiyorum. Yeşil perde tam olarak nasıl olmalı hangi kumaşta olmalı ve neden ?

Bunların ezberinden değilde mantığından anlayabileceğimiz şekilde bahsedersiniz çok sevinirim özellikle tecrübeli arkadaşlardan bizim anlayacağımız amatör dilde bir açıklama yapabilirlerse çok sevinirim. Forumda her cevabını gözümü kırpmadan okuduğum "Fulgura" arkadaşımızdan özellikle güzel bir açıklama yapabilirse bence hem benim hemde herkes için çok yararlı bir paylaşım olur. Şimdiden teşekkürler. Sevgiler :)

Re: Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2016 14:09
gönderen Fulgura
Biz bu konuyu zamanında forumda çok tartıştık aslında. Hatta grafikleriyle vb sunmuştuk ışık yerleştirmelerini. Bence siz önce şu başlıkları bir inceleyin, ondan sonra anlamadığınız yer ya da yeni sorunuz olursa ona göre bakalım.

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 91&t=15735

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 92&t=10587

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 12&t=10703

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 85&t=15808

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 91&t=15818

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 14&t=18156

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 85&t=18501

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 20&t=15569

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 20&t=15310

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 20&t=14683

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... =5&t=13371

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 20&t=10842

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 12&t=12450

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 20&t=12211

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 89&t=11880

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 54&t=11567

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 20&t=10885

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... =12&t=7601

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... f=5&t=7980

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... =12&t=8643

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 7&p=168487

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 3&p=169889

http://www.filmfabrikasi.com/forum/view ... 91&t=15461

Re: Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2016 14:46
gönderen raslanti
Tamamdır Fulgura inan forumda baya bakındımda bu başlıkları görememiştim. Çok teşekkürler bize katkıların için sayende bir çok şeyin mantığını kavrıyorum.

Re: Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2016 16:12
gönderen raslanti
Işıklandırma mantığını tam manasıyla kavradım diyebilirim. Green Screen için hala bazı çekincelerim var. Biraz prof. düşünüyorum yani montajda beni çok ince detaylarla uğraştırmasın keylighti atim biraz ince ayarla şıp diye olsun bitsin istiyorum.

Anladığım kadıryla iki etmen var birincisi ışığı yansıtmayan bir kumaş olacak ikincisi fıstık yeşili bir kumaş olacak. İşin mantık boyutunu kavradığımı farzedelim siz hangi green screeni almamı önerirsiniz. Veya nereden alabilrim.

Buradakiler işe yararmı ?
http://tr.aliexpress.com/promotion/elec ... otion.html

Veya bunların dışında Türkiyeden alırsam tam olarak ne tarz bir kumaşa tam olarak hangi rengi almalıyım. Bazı sorulara cevaplardınızda bi kaç çeşitten bahsetmişsiniz ama konular biraz eski olduğu için açıkcası şimdi fikrinizin değişmiş olabileceğini düşündüm belki yeni şeyler bulmuş olabilirsiniz. Sizin önerileriniz nedir perde için. Yurt dışımı yoksa yurt içinden alınanlarda iş görürmü ?

Re: Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2016 16:29
gönderen Fulgura
Ürünlerdeki renklere bakınca bana en iyisi şu göründü:

Verdiğin linklerdeki renklere bakınca b ... u göründü:

Ama ürün fotoğrafina bakarak yorum yapmak zor çünkü gelecek ürünün rengi veya tonu farkedebilir ama ne kadar canlı bir yeşil olursa o kadar iyi. Dediğin gibi parlamamalı. Ben fıstık yeşili likralı penye almıştım ve kusursuz oldu. Yani yurtdışıdna iken zaten stüdyoda chroma green kumaşları oluyordu ama kendim hiç kurmamıştım.

Bu arada artık bu tekniği Selective Color ile pekiştirip daha kötü yeşiller ile de güzel çalışma yapmak mümkün. Burada artık ana sorun kamera ve video kalitesi bence. O kötü ise stüdyo profesyonel de olsa iş olmaz. Hangi kamerayı kullanacaksınız?

Re: Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2016 19:07
gönderen raslanti
Ben o zaman yurt dışından beklemek yerine en iyisi sizin dediğiniz likralı penye kumaşlarına bakim. Kusursuz diyorasnız benim işimi görür. Bu kumaşı bu isimle kumaşcılarda bulabilirimiyim ve fıstık yeşili demem yeterli olurmu ? Kamera şimdilik 600D fakat bir kaç aya 5D mark alıyorum. Yavaş yavaş halledicem ekipmanları.

Bu Selective Color muhabbetti nedir acaba hiç dumaydım. Biraz bahsedebilirmisiniz dersi felan varmıdır. Birde After Effects içerisinde olan birşeymidir ?

Re: Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2016 20:09
gönderen raslanti
Selecctive Colorla ilgili araştırma yapıyorumda genel olarak videoda istediğimiz rengi seçip gersini renksiz yapmamıza felan yarıyor. Tabi araştırdığım kadarıyla bunu gördüm. Ağırlıklı olarakda photoshop derslerini felan gördüm. Bunu keylemede nasıl kullanbiliriz biraz yardımcı olabilimirsiinz ?

Re: Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2016 20:16
gönderen raslanti
Hocam tamamdır. Bununla ilgili yazmanıza gerek kalmadı araştırarak buldum. After effects içerisinde bir eklenti çok işe yarıyor. Harikasınız. Sadece şu soruyla ilgili bilgi verebilrseniz sevinirm. Sevgiler.

"ikralı penye kumaşlarına bakim. Kusursuz diyorasnız benim işimi görür. Bu kumaşı bu isimle kumaşcılarda bulabilirimiyim ve fıstık yeşili demem yeterli olurmu ? "

Re: Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2016 20:37
gönderen Fulgura
Likralı penye ve fıstık yeşili diyerek araman yeterli. Ben de öyle yapmıştım.

Re: Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2016 21:35
gönderen raslanti
Birde son olarak daha önceki yazılarınızda gördüğüm birşey kafama takıldı. Perdeye objenin arka tarafına sağdan ve soldan yeşil ışık verilmesini öneriyormusunuz acaba hala ? işe yarar bir yönetimmidir ?

Re: Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2016 23:03
gönderen Fulgura
Hiç denemedim ama bunun nedeni yeşili güçlendirmek idi. Oysa sağa sola saçılıp spill yapam riski çok fazla. O nedenle riskli. Bugün yazılım geliştiği için buna gerek de yok.

Sadece rim-light yani ya arka tepeden ya da yerden oyuncuya vuran ışık önemli. O eşikleri daha belirgin hale getirdiği için ayrıştırmayı kolaylaştırıyor.

Re: Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Gönderilme zamanı: 23 Oca 2016 20:31
gönderen ilkersn
ben de battal boy çarşaflar ve polar battaniyeler buldum, yeşil perdeyi ve perde önündeki figürü arkadan da iyi ışıklandırmalı yoksa perdeye vuran ışık geriye yansıyor ve figürün kenarlarında yeşil bir hale oluşturuyor bu da büyük sorun. kırışıklıklar olursa perdede yine ciddi sorun oluyor. bunun dışında seçtiğimiz pic style da etki ediyor tabii ki Fulgura'nın önerisiyle ben de cinestyle'dan flaat a geçtim.

bu tonlar uygundur.

Resim