Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Işık teknikleri, sorular, öneriler, florasanlar hepsi içerde, hepsi.
raslanti
Mad Max

Yeşil Perde ve Işık Sorunsalı

Mesaj gönderen raslanti » 22 Oca 2016 04:34

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır forumda bir konu paylaşmadım o yüzden herhangi bir kural ihlalinde bulunursam affola..

Sorumu kısaca özetlemeye çalışayım. Evde boş bir odayı stüdyo yapmak istyorum fakat sizce yeşil perde seçiminde dikkat etmem gereken şeyler nelerdir. Sanıyorum perdeden ziyade ışık daha önemliymiş bu ışıklandırma sisteminde ne tarz ışıklar kullanmayalım ve kabataslak nasıl yerleştirmeliyim ışıkları yön ve tarz olarak.

Birde bu yeşil perde için yabancı aliexpress veya ebay sitesinde yer alan ucuz yeşil perdeler işe yararmı yada gidipte mahmutbey çarşısından aldığım perdede iş görürmü ? Montaj konusunda iyiyim. İnternette bulduğum green screen videolarını gayet güzel keyleyebiliyorum. Fakat aynı bunların çektiği ortamı nasıl oluşturabilirim. Açıkcası işi biraz profosyonel düşünüyorum arkadaşlar fakat el imkanlarıyla yapmak istiyorum. Yeşil perde tam olarak nasıl olmalı hangi kumaşta olmalı ve neden ?

Bunların ezberinden değilde mantığından anlayabileceğimiz şekilde bahsedersiniz çok sevinirim özellikle tecrübeli arkadaşlardan bizim anlayacağımız amatör dilde bir açıklama yapabilirlerse çok sevinirim. Forumda her cevabını gözümü kırpmadan okuduğum "Fulgura" arkadaşımızdan özellikle güzel bir açıklama yapabilirse bence hem benim hemde herkes için çok yararlı bir paylaşım olur. Şimdiden teşekkürler. Sevgiler :)
bir takım çabalar...

halostendap
The Legend
Meslek: komedyen

Mesaj gönderen halostendap » 25 Nis 2016 08:43

ben de bu ara yeşil perdeli bi şeyler çekeyim diye düşündüğümden aynı sorularla başbaşa kaldım, bulduğum cevaplar:
kumaş pamuklu ve ışığı yansıtmayan cinsten olacak.
perdeyi sağ ve soldan iki ışıkla düzgünce aydınlatmalı.
kişiye yeşil perdenin yeşili gelmemesi için yeşil perdeye çok yakın durmamalı...
perdeyi aydınlatma dışında ışıklandırma klasik 3 noktadan ışıklandırma prensibine uyuyor yani kameranın sağından ve solundan kişiye doğru iki ışık bir de kişinin arkasından ışık.

evren36
The Recruit

Mesaj gönderen evren36 » 08 Ağu 2017 21:52

kamera önüne sağdan ve soldan dırekt perdeye gelcek sekilde
EvrenA Film
EvrenA Film bir evrena bilişim iştirakidir.
Yönetmen , Kurgu ve oyuncu

“Sinema'da Işık” sayfasına dön