İsim Değişikliği

Sitemiz hakkında her şey. Öneriler, son dakika haberleri, üyelerimizin en gizli sırları, tangalar, slip donlar ve daha neler hakkında o biçim bilgi paylaşımı.
Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

İsim Değişikliği

Mesaj gönderen KEzzAP » 04 Mar 2019 15:20

Selamlar forum ahalisi.
Biliyorsunuz uzun yıllardır bu ismi kullanıyorduk lakin forumumuzdan çıkan, forumun kurucusu Özgür Bakar'ın da sahibi olduğu Film Fabrikası yapım şirketi, gitgide büyüdü, ve artık kendi ismiyle bir websitesine ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle forumun ve sitemizin ismi değişmek durumunda kalacak. İçerikler konusunda ve forumun biçiminde bir değişiklik olmayacak.

Şu ana kadar birçok şeyi birlikte yaptık, birlikte karar verdik. Bu isim değişikliği için fikirlerinizi de almak isteriz. Yeni bir isim önerisinde bulunmanızı bekliyoruz. Bu öneriler bize ışık verecek. Zor olduğunu biliyorum. Hepiniz kadar benim için de zor. Fakat bu bir gereksinim haline geldi. Film Fabrikası yapım şirketine ulaşmaya çalışanlar, buraya yönleniyorlar, ve bu iki taraf açısından da bir sorun oluyor.

Ben çok aşırı beğenmesem de; filmforumu ismini öneriyorum. Amacı ve içeriği kapsıyor ve FF hala devam ediyor.
Sizlerin önerileri de mühim.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

halostendap
The Legend
Meslek: komedyen

Mesaj gönderen halostendap » 04 Mar 2019 15:27

filmatölyesi olsun madem fabrikayı kaptırdık :D
eski nickim intercapiller.

Artık instagramdayım| https://www.instagram.com/halitstandup

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 04 Mar 2019 16:06

Güzel öneri, fabrika'dan çok atölye gibiyiz zaten. Ama bir yandan da atölye ismi çok kullanılıyor bu gibi durumlarda, o yüzden bilemedim.

Forum ilk kurulurken ben de sinematölye diye bir isim önermiştim. Sonra başkaları kullandı.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Kullanıcı avatarı
sade vatandas
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen sade vatandas » 04 Mar 2019 21:36

Üzücü bir haber. Bazı isimler "kendi ile müsamma" olur. Kulakta izi kalır bir sürü insan görmese de girmese de yazmasa da bilir. filmfabrikası da böyle bir şey. Yüz binlerce entry ve binlerce yazar tarafından uzun zaman içinde oluşmuş bir fikri birikim. Her halükarda yazık olacak.

Ama madem bir isim bulmak kaçınılmaz o zaman yeni ismin "filmfabrikası" ile aynı iddia ve mantıkta olması gerekir. Bu da nedir: en temel de bu forumun büyük ve sistematik bir film üretim alanı olduğu göndermesidir.

O halde buna en yakın ismin "sinefabrik" olduğunu düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Halil100ibo
Mad Max
Meslek: Enerji mühendisi ( Öğrenci )

Mesaj gönderen Halil100ibo » 04 Mar 2019 21:53

Önerilerden sonra Anket yapılabilir. bence de filmforum olsun.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 04 Mar 2019 22:59

sade vatandas yazdı:
04 Mar 2019 21:36
Üzücü bir haber. Bazı isimler "kendi ile müsamma" olur. Kulakta izi kalır bir sürü insan görmese de girmese de yazmasa da bilir. filmfabrikası da böyle bir şey. Yüz binlerce entry ve binlerce yazar tarafından uzun zaman içinde oluşmuş bir fikri birikim. Her halükarda yazık olacak.

Ama madem bir isim bulmak kaçınılmaz o zaman yeni ismin "filmfabrikası" ile aynı iddia ve mantıkta olması gerekir. Bu da nedir: en temel de bu forumun büyük ve sistematik bir film üretim alanı olduğu göndermesidir.

O halde buna en yakın ismin "sinefabrik" olduğunu düşünüyorum.

Bu da güzel öneri.

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 04 Mar 2019 23:25

Ben ”filmfabrikasiforum.com” diyorum.
Naçizane.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 04 Mar 2019 23:41

paciente yazdı:
04 Mar 2019 23:25
Ben ”filmfabrikasiforum.com” diyorum.
Naçizane.
Bana da en az zarar verecek ve forumdaki herkesi memnun edecek çözüm olarak bu geliyor başından beri, ama nasıl olur işlevsel olur mu bir düşünmek lazım. Bir öneriler biriksin anket yapalım.

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 04 Mar 2019 23:46

“filmfabrikasiforum”
ff candır.

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 05 Mar 2019 00:05

filmfabrikasiforum fazla uzun. Hem öyle olacaksa hiç değişiklik yapmaya da gerek yok, filmfabrikasi.com/forum şeklinde devam edilse yine aynı şey. Mümkünse forum kısmında değişiklik olmasın, ana sayfa şirkete ait olsun diyorum ben. Alt yapı ve üyelikler de zaten ana sayfa ile yani filmfabrikasi.com'dan bağımsız.

Mecburen domain değiştireceksek, filmforumu.com bana uyar. Hem Türkçe karakter yok, hem kısa, hem de google aramalarında en çok yapılan aramalardan biri. Filmyapanlar, filmneydi, filmyapak veya filmyapsak.com da benim diğer önerilerimdi. Fakat kısaltma olarak yine ff kalması açısından filmforumu en güçlü aday.

Kullanıcı avatarı
HHK
Braveheart

Mesaj gönderen HHK » 05 Mar 2019 00:22

Böyle olmasına çok üzüldüm. Yapım firmasının o kadar aratılacağını düşünmüyorum. Ama bu forum belki milyon kat daha fazla aratılır.
Forum adının üyelerinin ortak malı olduğunu sanıyordum. Çekilen o kadar filmde jeneriğe bile eklendi. Bu jeneriği ben dahi uzun metrajına eklemeyi planlayan çok kişi vardır. İlerde üçümüz beşimiz kendimizi buradan çıktık diyebileceğimiz bir damga burası...

Ben ismin aynı şekilde kalmasını istiyorum. Özgür ile konuşuruz. Hatta buradan yazışalım. İsmin devam etmesi için en iyi yolu bulalım.

Verebileceğim tek oyum ismin değişmemesi. İsim değişirse bağlılığım kalmaz. Bana pek hoş gelmedi bu durum.
- Şunu bir dene...
- Nedir bu?
- Tüm dualarının karşılığı diyebilirim.
Gia (1998)

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 05 Mar 2019 01:00

Özgür’e ilettim gelecektir başlığa, zaten başlığın açılmasını da kendi istedi. Bir konuşalım bakalım, kimsenin niyeti kötü değil, ortada bir sıkıntı var ve çözmemiz gerekiyor. El birliği ile bunu da hallederiz.

Mesele aratma meselesi değil Hasan. Şirket kurumsal iş yaparken websitesi ismi olarak burayı veriyor ama şirketle ilgisi yok buranın. Orada da sorun yaşıyor insanlar. Esas sorun buradan çıkıyor. Özgür ile konuşmamdan ben bunu anladım.

Günde herkesten fazla mesaiyi ben veriyorum buraya, resmen benimle bütünleşti bu isim, bu değişiklik beni herkesten fazla acıtır, ama meseleyi de anlıyorum. Bakalım, buluruz bir ara yol. Filmfabrikasiforum uzun olsa da şu anki adresten farkı sadece / işareti. Yani aslında aynı uzunluk bir bakıma.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien

Mesaj gönderen Bağımsız » 05 Mar 2019 01:26

Ne farkeder ki isim misim? Belli ki zorunluluk nedeniyle alınan bir karar, çok da önemli değil mecranın ismi. İsterse kızlar soruyor olsun, bence farketmez. İçerik önemli, katılım önemli.

aysegul
Mad Max

Mesaj gönderen aysegul » 05 Mar 2019 12:44

isim arattım:
https://www.name.com/domain/search/filmforum
müsait olanlar arasında
"filmforum.academy"
"filmforum.pro" ve diğerleri var. yani ".com" yerine ".academy" veya ".pro" ile bitebilir

benzerleri de düşünülebilir belki de

NeşeSelimoğlu

Mesaj gönderen NeşeSelimoğlu » 05 Mar 2019 18:54

Mümkün olduğunca Türkçe bir isim verilirse daha doğru olur. Film ve Fabrika kelimeleri Türkçeye yerleşip kaldığı için bir sorun yok ama Forum kelimesi o kadar yerleşmediği için olmasa daha iyi olur. Öte yandan, FF harflerine takılıp kalırsak da çok fazla seçeneğimiz olmuyor elimizde. Farklı bir isim üzerinde yoğunlaşmak gerek.

ÖRNEĞİN: Film Tutkunları, Film Tutkusu, Sinema Meydanı ya da SineMeydan, Sinema Sanat ya da SineSanat... Aklıma bir çırpıda gelen bunlar. Belki birilerinin zihninde farklı çağrışımlar yaptırır.

screenwriter27
Dr.Strangelove
Meslek: Senaryo Yazarı

Mesaj gönderen screenwriter27 » 05 Mar 2019 22:09

ilk aklıma gelen isimlerin domain sorgulamasinda uygun olanlar şöyle;

şu bilgiyi de vermek isterim; domain tescilinde ilk sipariş godady firmasında ilk yıl için 5 TL gibi bir fiyata alınabiliyor, normalde 40-50 TL den aşağı bulmak zor.

Aşağıdaki isimler satın alınabilir durumda.

filmdestek.com
filmforumdestek.com
filmforum.film
forum.film
filmotografi.com
filmforumozel.com
sinefilmforum.com
sinemafilmforum.com
sinemaskop.film
filmoskop.film
sinemafilmatolyesi.com
filmsinemaforum.com
filmsinemaforumu.com
bizimsinemamiz.com
finema.net
film-sinema.com
film-forumu.com
filmsinemaff.com
gencfilmciler.com
"Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına.” Mevlâna 8)

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 06 Mar 2019 16:43

filmforumu.com bence en uygunu. hem kısa hem ff hem müsait. saatforumu.com bence bu konuda güzel bir örnek.

Kullanıcı avatarı
HHK
Braveheart

Mesaj gönderen HHK » 06 Mar 2019 18:34

KEzzAP yazdı:
05 Mar 2019 01:00
Özgür’e ilettim gelecektir başlığa, zaten başlığın açılmasını da kendi istedi. Bir konuşalım bakalım, kimsenin niyeti kötü değil, ortada bir sıkıntı var ve çözmemiz gerekiyor. El birliği ile bunu da hallederiz.

Mesele aratma meselesi değil Hasan. Şirket kurumsal iş yaparken websitesi ismi olarak burayı veriyor ama şirketle ilgisi yok buranın. Orada da sorun yaşıyor insanlar. Esas sorun buradan çıkıyor. Özgür ile konuşmamdan ben bunu anladım.

Günde herkesten fazla mesaiyi ben veriyorum buraya, resmen benimle bütünleşti bu isim, bu değişiklik beni herkesten fazla acıtır, ama meseleyi de anlıyorum. Bakalım, buluruz bir ara yol. Filmfabrikasiforum uzun olsa da şu anki adresten farkı sadece / işareti. Yani aslında aynı uzunluk bir bakıma.
Kahvede, Asuman benimdir demişim. Ağızdan çıkmış laf var bir kere!
- Şunu bir dene...
- Nedir bu?
Gia (1998)

Kullanıcı avatarı
HHK
Braveheart

Mesaj gönderen HHK » 06 Mar 2019 18:38

Bağımsız yazdı:
05 Mar 2019 01:26
Ne farkeder ki isim misim? Belli ki zorunluluk nedeniyle alınan bir karar, çok da önemli değil mecranın ismi. İsterse kızlar soruyor olsun, bence farketmez. İçerik önemli, katılım önemli.
kanki biliyorsun ki kızlara bir tek ben sorarım. o zaman da sana fark eder! hiç bir şey yapamazsın. :)
- Şunu bir dene...
- Nedir bu?
Gia (1998)

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien

Mesaj gönderen Bağımsız » 06 Mar 2019 20:28

Çok şekersin Hasan :)

Ben nötrüm bu konuda demek istedim. Zaten sitenin hak sahibi belli, emekçileri belli.

“Film Fabrikasi.com” sayfasına dön