Canon EOS 450D

Analog, digital, her türlü makinenin testlerini ve özelliklerini burada tartışabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
Meslek: Mid Digital Compositor
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 09 Tem 2008 20:28

Eylem böyle bilmediği konularda lafı atar sonra doğruyu öğrenince ah ben öyle demedim der.

Arkadaşlar altını çizerek söylüyorum CANON EOS Lens serisi yani EF ve EF-S bütün DSLR serilerinde kullanılabilinir.Yani 40D aldıktan sonra 5D, 1D gibi modellere yükselme yapacak isen tekrar bu lensleri kullanabileceksin.Bende şuan da bulunan EOS 33V analog fotoğraf makinenin lenslerini alacağım bi dijital SLR de tekrardan kullanabileceğim.

Eylem bence biraz açıklayarak yazarsan arkadaşların kafası karışmaz.

Benim tavsiyem kesinlikle ama kesinlikle Canon.

Yani böyle bir opsiyonelin varken Nikon almak kerizlik(!) olur (ehüehüehü)

Yani hala D70, 400D'dan iyi diyenler var:)

Ayrıca şu resim, fotoğraf olayına da bir açıklık getirmek istiyorum demek istediğim şeyde.
Ben ne Ali Yalçın'ı aşağıladım, "fotoğraf diyemiyor resim diyor." diye.Eğer öyle anlaşıldıysa kusra bakmasın.

Benim demek istediğim, Resim ve Fotoğraf iki ayrı şey.(ben bu iki dalıda yaptığım için ayrı bi hassasım) Sen bunları 36lık çek-at çekenler gibi fotoğrafa resim dersen pek bi yere varmazsın.

Ha Eylem ordan kalkar çemkirir.Ustalar resim diiyiii sen saçmalıyorsun hala derse.O ustaları bana anca Ara Güler yaşındaki kişileri söyler ki ben de;

isim Arapça resm
1 . Bıdıdı bududu
2 . budududuuur

3 . Fotoğraf:
"Güzel İnebolu kızı, duvara yapıştırılan Gazi'nin resmine uzun uzun baktı."- A. Gündüz.

Eski türkçe ile bunu diyebilirim.İnsan alışmışlığı yapar şimdi kalkıp 100 yaşına gelmiş birine elma değil armut dedirtemezsin.Ama yeni kuşağı bilinçlendirebilirsin.Ha yeni kuşak ustalar dersen ha işte onlar demekki dillerini geliştirecekler.Topluma örnek, başını çeken sanatçılar, yaptıkları sanatlarla örnek olmayı başardıkları dallarda kendilerini ancak geliştirememişler ise o ülkede yapılan sanattan pek birşey beklememek lazım.

Ben sanat dallarının "düzgün" bir şekilde açıklığa kavuşturularak sözedilmesinden yanayım.Resim fotoğraf aynı şey ise "Ben resim sanatçısıyım"(???) Ne anlarsın?

Benim haykırışım kimseye değil.
Sadece her zaman bahsedilen küçük ayrıntıları yazıyorum.Belki muhabbet arasında hızlı anlaşılsın, üşengeçlik ile resim denebiliyor.Ama Fotoğraf, fotoğraftır.
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
aliyalcin87
Raging Bull
İletişim:

Mesaj gönderen aliyalcin87 » 09 Tem 2008 21:22

iki kişi okumuş iki si de konuşanın ne demek istediğini yanlış anlamış. peki böyle biri Fotoğraf Sanatçısı olabilir mi? yani ne demek istediğini kelimelerle bile anlatamayan biri fotoğraflarla nasıl anlatabilir??? bu söyleyeceğim tamamen farklı bir boyut ama, fotoğraf kelimesi ne zamandan beri türkçe?
Herkes iyi bir yönetmen olamaz fakat heryerden iyi bir yönetmen çıkabilir.

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 09 Tem 2008 22:25

"kelimelerle bile anlatamayan biri fotoğraflarla nasıl anlatabilir"

Fotoğraf nettir, basar çekersin.Komplike bir yanı yok.

Fotoğraf kelimesi türkçeleşmiş?Ne zaman türkçeleşmiş? gibi şeylerden çok anlatmak istediğime yoğunlaşırsan kolaylık olur.

Yani kısacası, resim ile fotoğraf aynı şey ise, bi fotoğrafçı "resim sanatçısıyım" da diyebilir.Ama bunun sonucunda ressam olduğu anlaşılır.Artık anlaşılmış olması gerekli.
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
enjeksiyon
Braveheart

Mesaj gönderen enjeksiyon » 09 Tem 2008 23:02

fotografa resim denmez fotograf başka bişeydir resim başka bişeydir..fakat çok bilinçli bi şekilde fotografın içindeki görüntülere resim denilebilir.çünkü fotografın içindeki şeyler birer resimdir.yani fotografta bir resimdir..bir sinema filmini "okurken" resim ve resimlerden bahsedilebilir...resim kelimesi tek başına resim sanatını ifade etmez. resim ayrıdır resim sanatı ayrıdır...tıpkı sinema(izlence yeri) ile sinema sanatı gibi..fakat biz fotografa resim derken resim sanatını kastedersek yanlış bir kullanımda bulunmuş oluruz...bu bağlamda fotografa resim diyemeyiz...-bir anti parantez aslında sinema yanlış bir kullanım...sinemanın anlamı film gösterilen yerdir...asıl doğru olan (izlediğimiz şeyin) adı filmdir-

b..kunu çıkarırsak film denilen şey resimleri kaydettiğimiz kimyasal tabakadır...

Kullanıcı avatarı
aliyalcin87
Raging Bull
İletişim:

Mesaj gönderen aliyalcin87 » 09 Tem 2008 23:23

b..kunu çıkarırsak film denilen şey resimleri kaydettiğimiz kimyasal tabakadır...
:lol:
Herkes iyi bir yönetmen olamaz fakat heryerden iyi bir yönetmen çıkabilir.

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 09 Tem 2008 23:25

he işte bu bağlamda sinema yapıyorum dersek te sinema salonu inşa ediyoruz oluyor:D
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
Düd
Big Lebowski
İletişim:

Mesaj gönderen Düd » 10 Tem 2008 01:23

The EOS 5D is aimed to slot in between the EOS 20D and the EOS-1D professional digital SLR's, an important difference when compared to the latter is that the EOS 5D doesn't have any environmental seals. While Canon don't specifically refer to the EOS 5D as a 'professional' digital SLR it will have obvious appeal to professionals who want a high quality digital SLR in a body lighter than the EOS-1D. It will also no doubt appeal to current EOS 20D owners (although lets hope they've not bought too many EF-S lenses...)

Lens support: 5D:Canon EF lens mount (not EF-S) 20D: Canon EF lens mount (EF and EF-S)

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5d/

Ama ben öyle dedim.

SLR lenslerini D-SLR'larda kullanabilmen için da ara bir adaptör takman gerek, direk takamazsın aynı değil mountlar. En azından biz 200d'ye aparat kullanarak taktık.

Resim fotoğraf ayrımında ise sana katılıyorum, fotoğraf denilmesi gerekli ve doğru, ama biri resim dedi diye onu afaroz etmek gerekmez, bunu demek istiyorum, sonuçta sözlük anlamında birbirlerini karşılıyorlar, diyorsun ki Türkçe'ye yerleşti artık fotoğraf, resim de fotoğrafın karşılığı olarak anlam buldu, bu kadar basit.
Bildiğim kadarının, anlatabildiğim kadarı.. Eylem Planı.
Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 10 Tem 2008 02:52

Afaroz etmedim ki, işte asıl nokta orada.Yeri gelmişken konu açıldı.

Ayrıca EF ile EF-S lens arasında sadece dijital fark var.Yani EF-S dijitallere yönelik beyaz kare imleşli.EF serisi ise kırmızı nokta imleşli, kırmızı noktayı gören takabilir.

Bu da şöyle oluyor ki.Bende ki 28-105 Sigma eğer 5D alırsam hala ve hala kullanabiliyor olacağımdır.Nikon'a aparat gerektirirken Canon direk takılabilmekte.

5D şuan amatör fotoğrafçı için planör kullanana jet vermek gibi birşey.400D, 450D yeterlidir her zaman kesmezse 40D'e yönebilirsiniz.

Ama Canon candır.
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
Düd
Big Lebowski
İletişim:

Mesaj gönderen Düd » 10 Tem 2008 10:40

Yukarıdaki mesajını bir editleyiver o halde, hatalı bilgi var, bana attığın lafları da geri alırsan sevinirim, girdiğimiz herhangi bir tartışmada hiç yanıldığımı da hatırlamıyorum zira, en azınadn tam olarak.

Bir de be EF-s problemi 5D'ye özgü değil, tüm full frame kameralarında var Canon'un ama aynı problem Nikon Full framelerde de olduğundan çok büyük bir dezavantaj olarak konamıyor ortaya.

Benim Canon sahibi arkadaşım SLR objektiflerini takamıyor 30D'sine, ayrı bir aparat aldı onunla takıyor.
hepatitb yazdı: Bu da şöyle oluyor ki.Bende ki 28-105 Sigma eğer 5D alırsam hala ve hala kullanabiliyor olacağımdır.Nikon'a aparat gerektirirken Canon direk takılabilmekte.
Bunu nerden çıkardın anlamadım? Nikon'un full frame lensleri dışındaki tüm slr ve d-slr lensleri aparatsız slr ve d-slr makinelere takılabilir. Yalnız d-slr makineye slr objektif taktığında pozometre devre dışı kalır elektronik devresi olmadığından objektifin. Benim 1 analog bir de dijital objektifim var ikisini de takıyorum yani cillop gibi çalışıyorlar.

Ama olay nihayetinde şuna iniyor ki, ne bu forumda ne de dünyanın başka pek çok yerinde, çok çok az insan, son fotoğrafa baktığında Nikon ile Canon'u ayırabilir. Zaten dijital kameraları birbirinden ayıran temelindeki incik cıncık, %80ini kullanmayacağımız gereksiz özellikleridir. Fotoğraf makinesi alınırken bakılması gereken 2 3 temel özellik var, onlar karşılanıyorsa, gerisi çok da önemli değil. Marka da bunlara dahil (Tabii Canon ve Nikon dışında markalar alırken dikkat etmek lazım onlar görüntü kalitesinde de fark yaratıyor çünkü). Bu benim kendi fikrim tabii, o özellikleri gerekli bulanlar da olabilir. Daha saf bir fotoğrafçılığı seviyorum ben.
Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 10 Tem 2008 15:09

Eylem hala anlam karmaşasındasın.DSLR SLR ne demek onu bi tam olarak anlamak lazım.Ben yüzyıl öncesinin SLR objektiflerinden bahsetmiyorum.Şuan Canon'un ürettiği EOS SERİSİ SLR objektifleri takabiliyorsun demeye çalışıyorum eğer ileride 5D gibi bir tercih yapılırsa zaten EF-S lenslerm elde biriktirilmez bu lensler genelde stock lens olmakla beraber EF lensler genelde ufak flaş senkronları dışında 100% çalışmakta.Ben demek istediğini anlamadım şimdi kalkıp 5D aldıktan sonra Canon FD lens kullanır ki?Akıl var mantık var.Pozlaması olmayan MF olan lensleri neden kalkıp takayim ancak elimde varsa hobi olarak takarım yani.

Demek istediğim bu EF lens serisi evrensel bir formatı Canon'un istediğini takabilirsin.Nikon'da böyle birşey varsa bilemem ama sen bana diyordun 50 senelik lensi takabiliyorum diyordun şimdi diyorsun aparat ile takılıyor.

FD lensler için adaptör takarsın "eski" SLR lensleri adaptör ile takarsın.

Kavram kargaşasında kayboluyorsun Eylemcim.
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 10 Tem 2008 15:11

*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
Düd
Big Lebowski
İletişim:

Mesaj gönderen Düd » 10 Tem 2008 15:18

hepatitb yazdı:Eylem hala anlam karmaşasındasın.DSLR SLR ne demek onu bi tam olarak anlamak lazım.Ben yüzyıl öncesinin SLR objektiflerinden bahsetmiyorum.Şuan Canon'un ürettiği EOS SERİSİ SLR objektifleri takabiliyorsun demeye çalışıyorum eğer ileride 5D gibi bir tercih yapılırsa zaten EF-S lenslerm elde biriktirilmez bu lensler genelde stock lens olmakla beraber EF lensler genelde ufak flaş senkronları dışında 100% çalışmakta.Ben demek istediğini anlamadım şimdi kalkıp 5D aldıktan sonra Canon FD lens kullanır ki?Akıl var mantık var.Pozlaması olmayan MF olan lensleri neden kalkıp takayim ancak elimde varsa hobi olarak takarım yani.

Demek istediğim bu EF lens serisi evrensel bir formatı Canon'un istediğini takabilirsin.Nikon'da böyle birşey varsa bilemem ama sen bana diyordun 50 senelik lensi takabiliyorum diyordun şimdi diyorsun aparat ile takılıyor.

FD lensler için adaptör takarsın "eski" SLR lensleri adaptör ile takarsın.
Şimdi anladım birader derdini oh böyle düzgün anlatınca anlıyorum :). Heh, doğrudur dediğin, ama bu benim dediklerimi yanlış yapmaz, o nedenle laf atmana gerildim ben. O mesajında da EF-S takabilirsin dedin ama takamıyorsun işte, düzelt dediğim o. Nikon'a takabiliyorsun 50 senelik lens, Canon'a aparat ile takıyorsun :). Ama dediğin gibi günümüzde üretilenlerde gerek yoktur muhtemelen.
Demişsin ki "Pozlaması olmayan MF olan lensleri neden kalkıp takayim", tecrübe etmemiş olsam sana hak verebilirdim, ama şahsen o 50 senelik (ki o kadar da eski değil de sen öyle dedin diye paste) objektifin dokusunu tattıktan sonra ben mümkün olduğunca dijital objektifimi kullanmıyorum. Ha başka objektif almaya param olmadığı için (o parayı ayırmak istemediğim için) daha dar açı gereken çekimlerde mecburen takıyorum dijitali ama onun dışında tamamen analogla çekiyorum. Bir yerden sonra pozlamayı zaten gözünle az çok yapıyorsun, slr olsun d-slr olsun tüm makinelerin pozometrelerinin ömrü 2-3 yıl zaten, ondan sonra çok ortalama değerler vermeye başlıyorlar, benim makinenin bozuldu örneğin, bazen saçmalayabiliyor. Ama alışkanlık oluşunca bir 2 deneme alıp ondan sonra oturtuyorsun, pozometreye de gerek kalmıyor.

Neyse ben anladım anlatmaya çalıştığını sonunda. Geçmiş olsun :D.

Nikon da candır, gerisi kişisel tercihtir tamamen. Bu bundan üstünden diyemez hiçkimse. Dİyenler var nette tabii de fanatiklik işte :).

Kullanıcı avatarı
enjeksiyon
Braveheart

Mesaj gönderen enjeksiyon » 10 Tem 2008 15:27

yazılanlardan bi b..k anlamasamda anladığım kadarıyla 40 D alıyorum ozaman ben tamam mı anlaştınız mı? :)
şimdi daha çok seviyorum seni hayat, hadi...

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 10 Tem 2008 15:36

Anlaştık o halde 5D EF-S takılmıyor ama ondan öncesini kaldırıyor.EF-S almayın zaten.40D çok iyidr.
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
enjeksiyon
Braveheart

Mesaj gönderen enjeksiyon » 10 Tem 2008 15:49

fiyatları inanılmaz düştü bu aralar body fiyatı doğubanktan yukarı katta biyerde sordum: 1140 $
hepa objektif seti tavsiyesinde bulunabilir misin? üzerinde set olarak gelen 18-55 yada 17-85 dışında sevmedim onları açıklıkları çok düşük 4...şu kırmızı çizgililerden olabilir...çok secenek var neredeyse aynı obşektiflerin birinin fiyatı 100-200 $ birinin 2000-3000 elbetteki farklılar ama..neyse fazla karıştırmayım sen bana canon 40 d için objektif önerisi yaparsan sevinirim...birde mümkünse link verirsen yada varsa marka model ben araştırırım...çok şey istedim ama işin içinden çıkamıyorum teşekkürler tekrar...:)

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 10 Tem 2008 15:57

Şuan çıkmak zorundayım ama akşam sana detaylı olarak bildiririm tabi.Şuan kabaca deyineyim.

Kırmızı şeritliler düşük diyaframlıları temsil ediyor ve fiyatları 1 milyardan başlıyor en düşüğü 400 € artı kdv en düşüğü.Bunları Türkiye'den almanı tavsiye etmem.Yurtdışından alabilirsen daha mantıklı olur.

Sana tavsiye edebileceğim lens skalası şudur.Sonrasını ayrıntılandırırız.
17-85 fiyat farkında çok oynama yapmıyorsa almanı tavsiye ederim içersinde 3.5 başlıyor sanırım onlar zaten 1600 iso veriyor zorlanmazsın.Noise yapmıyor isoda Canon.

Lensler:
50mm 1.8
70-300mm 4
28mm 2.8

artı alırsan 17-85 stock ile beraber setin tamamlanır;).Detayını dediğim gibi sonra:)

Sanırım ben de 40D alacağım.Analog'u satmaya kalkarsam ama ona da kıyamıyorum.450D'de iyi makine ama oyuncak gibi küçük.
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
enjeksiyon
Braveheart

Mesaj gönderen enjeksiyon » 10 Tem 2008 16:06

17-85 in fiyatı 500 $ civarında bence almaya değmez tam bilmiyorum ama açıklığıda 4 diye hatırlıyorum...
ben şöyle düşünmüştüm ama

10-22mm
24(28 )-200mm <== varmı bilmiyorum 300 de olabilir
50mm
gibi

alternatif markalarda olabilir tamron sigma gibi
ama canon olsun bizim olsun objektifte paraya kıyarım abi..tabi çok astronomikte olmayacak..5 d ye çıkacakmışım gibi düşünmem lazım...bildiğim bişey var plastik kötü objektifler almayacam...haber bekliyorum senden...

Kullanıcı avatarı
Düd
Big Lebowski
İletişim:

Mesaj gönderen Düd » 10 Tem 2008 16:21

babacan fotoğraf konusundaki tecrüben nedir bilmiyorum, yani önceden çekmişliğin vs var mı.. Ama eğer yoksa ve yeni başlıyorsan, benim tavsiyem bir zoom objektif almandır en dandiğinden.. şöyle işte 20 ler civarında başlayıp 200 e kadar çıkan, zaten çarpanla beraber 300leri 400leri göreceksin. Bu objektifi kullandıkça ve istediğin kompozisyonları yaratamadıkça neye ihtiyacın olduğunu kendin çözeceksin zaten.. Çektikçe, şöyle bir objektifim olsaydı bu foto 10 kat güzel olurdu demeye başlayacaksın ve ona göre objektif alacaksın, en baştan şunlar şunlar gerekli olur, hepsini alayım ancak bir profesyonelin diyebileceği bir şey çünkü her şeyde olduğu gibi fotoğraf da tercihlere bağlıdır. Kimi makro çekmeyi sever, kimi manzara, kimi de insan, ama her insan da diğer insanı farklı çeker, o nedenle en başta orta kalitede geniş aralıklı bir objektif almanı ve bir süre kullandıktan sonra eksikliğini hissettiğin yöne kaymanı ben tavsiye ederim kendi adıma.. Gerisi sana kalmış..

10-22 diye de bir objektif görmedim ben hiç, çok mantıklı da gelmedi bana.. Zaten 10 dediğin neredeyse balık gözü artık..

Kullanıcı avatarı
enjeksiyon
Braveheart

Mesaj gönderen enjeksiyon » 10 Tem 2008 16:38

10-20 olacak o...ama 10-22 de var galiba da neyse..eglaia canon ae-1 program kullanmış ama program kısmını hiç kullanmamış hiçbirzamanda flaşla fotograf çekmemiş biriyim..birazda siyah beyaz karanlık oda işleriyle uğraşmış biriyim...yani başlangıç seviyesi değil ama profesyonelde değilim tabi...sorun filmli makineden dijitale geçme durumunda..çok karmaşık bu objektif işi..ae-1 programda kullandığım set şöyleydi:

50 mm
35-70
70-200

filmli makinede objektif evet önemli ama film olduğundan zaten çok sorun yaratmıyordu...ama dijitalde daha önemli olduğunu sezinliyorum...(bunun üzerine bikaç bişeyde okudum)...objektif işinden çok anlamıyorum açıklığı iyi olsun camları kaliteli olsun yeter..ama senin dedğin gibi tek zoom objektif kullanmak istemiyorum...set kullandım hep bundan sonrada set kullanıcam...çünkü kullanıyorum o lensleri..genelde kapalı mekan çekimleri yapmak istediğimden geniş açı ve açıklık aradığım özellik..ayrıca objektifleri tek tek kullanmanın daha kaliteli bişey olduğunu düşünüyorum...mesela sadece 28 sadece 50 tele 200..gibi ama bu şu anda çok mümkün değil birçok açıyı (geniş-dar) barındırabilecek bir set önerisine cidden ihtiyacım var...teşekkürler sanada

Kullanıcı avatarı
Düd
Big Lebowski
İletişim:

Mesaj gönderen Düd » 10 Tem 2008 19:44

Tamam sen zaten yeterli tecrübeye sahipmişsin, ben de prime lenslerden yana olduğum için, eğer yeni başlıyorsan önce bir zoom objektif al, nelere ihtiyacın olduğunu gör, ona göre primelarını alırsın demek istedim. Ben örneğin öyle yaptım, harcayacak param olsa alacağım objektifler de belli.

Senin de öyleymiş zaten, sorun yok o nedenle. Marka model vs. ben takip etmiyorum Hepa gelince yazacakmış zaten..

“Fotoğraf Makineleri” sayfasına dön