Film çekerken açı planı ve açının önemi

Sinema üzerine her konuda uzunca görüşlerini belirtmek isteyenler bu başlığa buyursunki kalabalıkta değerli yazılar kaybolmasın....
morpheus
Donnie Darko

Re: Film çekerken açı planı ve açının önemi

Mesaj gönderen morpheus » 25 Mar 2013 19:20

Dostum bi çok tanımın hala yanlış. Sen diyorsunki elime kamera alıyım film çekiyim, olmaz... Video olur o, film olmaz. Film olması için asgari bilgilere sahip olman gerekir. Nedir bu asgari bilgiler, altın orandır, 3te1 kuralıdır, kadrajlama prensipleridir, akstır vs.

Örnek vermişsin ama tanımlamalarının bir çoğu yanlış. Fayrapın dediği gibi senin açı planı dediğine sektörde çekim senaryosu denir. Linkteki çekim senaryosu bana aitti, yazalı baya oldu, 4 sene önce yüklemişim nete. ... -Senaryosu

Tanımlamalarını düzeltmeye çalışayım az biraz..

Plan 1. Max ve Marry plajda karşı karşıya gelir. Dalgalar ayaklarına vurmaktadır. Uzak Plan (göz hizası)
Plan 2. Marry vargücüyle Marry'e doğru bağırarak koşmaya başlar. Göğüs Plan (açı karşı açı)
Plan 3. Max vargücüyle Marry'e doğru koşmaya başlar. Göğüs Plan (açı karşı açı)
Plan 4. Marry hızla koşmakta, Max'te karşıdan hızla koşmaktadır. Uzak Plan (alt açı)
Plan 5. Max hızla koşmakta, Marry'de karşısından aynı şekilde. Uzak Plan (üst açı)

Böyle devam eder yani çekim senaryosunu istediğin gibi detaylandırabilirsin. Ne kadar detaylı yazarsan settekilere derdini o kadar iyi anlatırsın. Açı ve plan çeşitlerini öğrenmek istersen şu yazı yetecektir. http://www.eylemplani.com/2009/11/sinem ... kadrajlar/ Bunun haricinde aks konusunuda öğrenmen gerekir. Dövüş filmlerinde çok önemlidir. Haberlerdeki görüntülerde bile aks kırılmaz. İlgili konu(aks) verdiğim linkteki blogda mevcut.

raslanti
Mad Max

Mesaj gönderen raslanti » 25 Mar 2013 19:48

kardeşim tamam senin dediğin gibi olsun sen doğru diyor ol ama benim sabahtan beri anlatmak istediğim düşünce aynı şeyleri konuşuyoruz ama ben farklı yolalrdan olabileceğinden bahsediyorum. Siz tutturmuşsunuz çekim senaryosu,aks falan filan. Senin dediğin gibi video olur diyosun ben sana film çekip gala yaptığımızdan bahsediyorum iki sence önce.Orda yazılan açılar doğaçla altında yazıyo zaten kendi kafanızda daha farklı şeyler katabilirsiniz diye. orda zaten yazan şeyi sen bana söylüyosun. düne kadar açı planı yok diyodunuz şimdi bunun adının çekim senaryosu olduğunu söylüyosunuz. bende çekim senaryosu demiyorum kardeşim. açı planı denildiğinde de kimse yanlış yönlendirilmiş olmaz. şu yazıda yazılan açı planını yapan herkes elinde kamerası filmini çekebilir. sizin kafanıdaki film çekmeyle bizim kafamızdaki film çekme farklı sanırım ?? siz gerçekten yüzünkerin efendisini karayip korsanlarını çekmenin peşindesiniz ama burda genç sinemacılara hitap ediyoruz biz yani amatör.forumdaki adamların çoğu kısa film çekmemiş daha biz şimdi buna aks,çekim senaryosu felan demeyelim. bir plan yapmamız gerektiği söyleniyor ki buda bir aşama olarak gösteriliyor. siz neyin tartışmasını yapıyosunuz ben anlamış değilim.
bir takım çabalar...

muhammeta
Mad Max

Mesaj gönderen muhammeta » 25 Mar 2013 20:58

raslanti yazdı:ekipmanın fazla önemi yok kardeşim kameranı al sağlam arkadaşlarını bul yeter. biz filmin yarısını iki kişi toshiba el kamerasını yere koyup tripodsuz çektik.

not:iki sene önce bitirdiğimiz bir proje filmin uzun versiyonu internette bulunmamaktadır.

[youtube]
[/youtube]

[youtube]
[/youtube]
Kimi yerlerde muhteşem yüzyıl, 1453 vb filmlerden kaliteli planlar gördüm. Daha da geliştiriceğinize eminim. İyi yoldasınız. Tebrikler.
"Su Akar, Yatağını Bulur."

raslanti
Mad Max

Mesaj gönderen raslanti » 25 Mar 2013 21:42

Sağol kardeşim hep birlikte inşallah.
bir takım çabalar...

halostendap
The Legend
Meslek: komedyen

Mesaj gönderen halostendap » 25 Mar 2013 22:10

raslanti yazdı:kardeşim tamam senin dediğin gibi olsun sen doğru diyor ol ama benim sabahtan beri anlatmak istediğim düşünce aynı şeyleri konuşuyoruz ama ben farklı yolalrdan olabileceğinden bahsediyorum. Siz tutturmuşsunuz çekim senaryosu,aks falan filan. Senin dediğin gibi video olur diyosun ben sana film çekip gala yaptığımızdan bahsediyorum iki sence önce.Orda yazılan açılar doğaçla altında yazıyo zaten kendi kafanızda daha farklı şeyler katabilirsiniz diye. orda zaten yazan şeyi sen bana söylüyosun. düne kadar açı planı yok diyodunuz şimdi bunun adının çekim senaryosu olduğunu söylüyosunuz. bende çekim senaryosu demiyorum kardeşim. açı planı denildiğinde de kimse yanlış yönlendirilmiş olmaz. şu yazıda yazılan açı planını yapan herkes elinde kamerası filmini çekebilir. sizin kafanıdaki film çekmeyle bizim kafamızdaki film çekme farklı sanırım ?? siz gerçekten yüzünkerin efendisini karayip korsanlarını çekmenin peşindesiniz ama burda genç sinemacılara hitap ediyoruz biz yani amatör.forumdaki adamların çoğu kısa film çekmemiş daha biz şimdi buna aks,çekim senaryosu felan demeyelim. bir plan yapmamız gerektiği söyleniyor ki buda bir aşama olarak gösteriliyor. siz neyin tartışmasını yapıyosunuz ben anlamış değilim.
söylediklerinden;
katılmadıklarım:
1-sizin açı planı dediğiniz şeyin çekim senaryosu olduğunu söylemişlerdi öbür başlıkta...
2- ortak bir dil konuşmak sadece arkadaşlarınla iş yapmadığında önem arzeder.
3-aksı 30 derece kuralını vs. yi bilmeden çekilen bir filmde seyircide anca dönme dolap etkisi yaratırız.
4-aksı bilmeden aksı kırmanın gücünden de yararlanamayız..
5- onu bunu bilmeye gerek yok tavrın

katıldıklarım:
1- açıların önemi (hangi açı seyirciyi nasıl etkiler gibi detaylara konuşmaya geçeriz umarım bu tartışmalardan sonra)
2- yılmamanın gerekliliği :)
eski nickim intercapiller.

Artık instagramdayım| https://www.instagram.com/halitstandup

raslanti
Mad Max

Mesaj gönderen raslanti » 25 Mar 2013 22:22

Halit takma sen isimlere açılar konusunda alman gerekeni al yeter. ben buna açı planı demeyi daha mantıklı buluyorum sen çekim senaryosu olarak algıla :D aks'ın öneminin bende farkındayım. ama kamerayı eline alıp açı yapan kişi bu kuralın ister istemez zaten farkındadır. bu kadar büyütme anlican :D
bir takım çabalar...

yktytkn
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen yktytkn » 26 Mar 2013 08:29

morpheus yazdı:. Linkteki çekim senaryosu bana aitti, yazalı baya oldu, 4 sene önce yüklemişim nete. ... -Senaryosu
Eyvah, eyvah, scribd.com bile yasaklanmış siteler arasına girmiş.
Bir bu eksikti yani

“Makaleler” sayfasına dön