Tarantino "Muğlakta bir yönetmen!"

Yönetmenler ve Filmografileri üzerine kritikler, yorumlar ve her türlü fikir bildirgeç alanı.
Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)

Tarantino "Muğlakta bir yönetmen!"

Mesaj gönderen KEzzAP » 14 Haz 2006 12:23

Kimisi çok sever kimisi hiç sevmez.
Çok az yönetmen vardır hakkındaki düşünceler bu kadar kutuplaşmış.
Kimisi çok gereksiz filmler yaptığını söylemektedir, kimisi ise onu bir dahi olarak görür. Evet siz hangi taraftasınız?

Dv-art
Site Admin

Mesaj gönderen Dv-art » 16 Haz 2006 01:28

bende sevmem kendisini.

Kullanıcı avatarı
Hassonya
Donnie Darko
Meslek: Yönetmen

Mesaj gönderen Hassonya » 16 Haz 2006 03:57

o kadar övdüler-övdüler-övdüler rezervuar köpeklerini.izledim.bunaldım resmen filmde.o filmden sonra antipatimi topladı herif. ucuz romanda biraz biraz attım o izlenimi. ama yinede çok sevdiğimi söyleyemem.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 16 Haz 2006 13:26

Ben önceleri severdim...
Aslında hala da severim ama en iyi yönetmenlerim arasına alacak kadar değil.

hal9000
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen hal9000 » 16 Haz 2006 14:25

herkes sizi seviyorsa bi sorun var demektir.. ya herkes yalakadır yada siz.
hayat biz gelecek hakkında planlar yaparken ba$ımızdan geçenlerdir. J.L.

hal9000
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen hal9000 » 17 Haz 2006 14:57

garip bi durum söz konusu; dünyanın bi ucunda oturmuş tarantino hakkında konuşuruz. bu bile onun başarılı olduğunu gösterir. derinliği ne kadar.. arakçı mı? biraz geyik ve undergruond film mi yapıoyo vs.. vs.. tartışılır. ama adam yaptığı bütün filmleri sağlam pazarladı ve hepsi kült filmler arasına girdi. çıkın ve sinemayla biraz ilgisi olana sorun. rezervuar köpekleri, pulp fiction, jackie brown, kill bill.. bunları bilir. sebep ne olursa olsun adam işini doğru yapıyo. iyi yada kötü denemez. işini iyi yapıyo. ve milletimn oo dediği bi çok salak sapalak filmden daha iyi. sevip sevmemek, tamamen tarz meselesi. komediden nefret eden bi adamım ben. korkuda sevmem çok. yani zevkler renkler meselesi. ama adamın filmi değil adı var. aklınıza bi anda kaç yönetmen geliyo ve bu adam onların arasında mı? elbette arasında adını biliyosun , tartışıyoruz. ama adama kötü yönetmen, kötü film yapıyo demek haksızlık olur. özellikle tüm filmlerini izlemeden ve sinemayı bilmeden. bizim halkımızda bişey var beğenmediyse kötürdür. ben anlamadığım için kötü demez kimse. david lynch niye sevilmiyo. stanley kubrick oscarı bu kadar mı hakediyodu? türkiyede sinemayı ve yönetmenleri adam akıllı bilen çok az insan var. ve pop corn filmlerin arasında sıyrılım meşur olmuş ama pop corn olmamış bi adamdır kendisi. seversiniz sevmezsiniz bilmem ama kötü değildir! adamı teknik açıdan eleştirebilecek bi kişi arıyorum. rezervuar köpeklerinde bi sahne var. adam elemanı yakmak içinmi ne tam hatılamıyorum napmaya çıktığını. arabanın bağaşına gidiyo. depodan çıkıyo ve arabanın yanına diyo.. sora içeri dönüyo! tek plan.. diyafram ışık vs.. açısından zor bi sahne .. bilsi olan fikrini söylesin. http://www.sipesifik.com/uzmanlik/sinem ... tarantino/

cannes film festivalinde juri başkanlığı yapmıştır uyamdırayım :)
En son hal9000 tarafından 17 Haz 2006 15:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

hal9000
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen hal9000 » 17 Haz 2006 15:20

çok güzel bi söz geldi aklıma! bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunamaz!

not: dv-art senin niye beğenmedini merak ettim çok!

Kullanıcı avatarı
unpop
The Recruit

Mesaj gönderen unpop » 17 Haz 2006 17:01

tarantino kendi ekolonu yaratmis ve bircok yonetmenin (unlu isimler de var aralarinda ) taklit ettigi bir isimdir. Filmleri,cekim teknikleri, diyolaglari o kadar cok taklit edildi ki simdi burdan birinin cikip tarantino dandiktir demesi insanin o kisi hakkinda sinemaya olan yakinligi hakkinda kusku uyandiriyor.

Dv-art
Site Admin

Mesaj gönderen Dv-art » 18 Haz 2006 00:35

kimse burda 'tarantino dandikdir' gibi birsey demedi,ki deseydi bile bu o kisinin sinema bilgisinin zayif oldugunu gostermez aksine gercek sinemanin ne oldugunu bildigini gosterir.

hal9000, begenmiyorum cunku bana hitap etmiyor.
ayrica tarantino 'kendi ekolunu olusturmustur' diyenler biraz eski donem hongkong ve uzakdogu sinemasini seyretsinler bakalim o 'vay be adam neler bulmus' dediginiz sekans ve planlarin ve hatta birebir sahnelerin nerelerden ciktigini gormek icin.
hatta birakin beni,tarantinonun kendisi bile kabul ediyor bu isi,videocuda calistigi donemde seyrettigi filmlerden cok 'ilham' aldigini (seyrettigi filmlerin neredeyse tamami uzakdogu sinemasi) soyluyor.
hatta killbill de acik acik gosterdi verdigi nuanslarla (bilerek) ve bir nevi saygi durusunda bulundu kolajladigi sinema ekolune.

tarantinonun tek yaptigi uzakdogu film stilini alip bunu amerikan kulturune yedirmekti, yani sakenin yerini viski, sushinin yerini hamburger aldi, ve tek degisen taraf araya eklenen dialoglardi.
Yani tarantino sinemasinda hicbir anlam ifade etmeyen diyaloglar,monologlar vardir, bir cift restoranda ketcap uzerine ve hamburger uzerine on dakika sohbet ettikten sonra kalkip onune geleni vurabilir falan. tarantinoyu taklit eden unlu isimler kimler bilmem ama tarantinonun bizzat kendide kabul ettigi gibi taklitci yani kolajci oldugunu soyleyebilirim sinema bilgime dayanarak.

gerisi yani gordugunuz sekanslar ve planlar hep uzakdogu 'kolaji' dir.
ama her dokundugunu ilah yapan hollywood bu adama da dokunup bir nevi tanri statusune yerlestirmistir (inanmazsaniz hollywood da kesfedilince birden ilah yerine konulan diger insanlari bir dusunun kafanizda)
tarantino iyi bir sinema iscisidir,iyi bir kolajcidir tamam, ama bu adama deha demek, ekol olusturdu demek muthis yetenek gibi seyler demek avrupa ve asyada hatta latin amerikada o kadar yetenekli ve gercek sinemaci bir suru adama hakaret etmektir.yaziktir.

ayrica popcorn denilen tarza en uygun adamdir tarantino, tamamen ici bos eglencelik islerdir yaptigi, popcorn olmayanlar ise yine ornekledigin lynch,kubrick gibi adamlardir.

son olarak tarantino ve yaptigi sinema hakkinda ahkam kesebilmek icin once bol bol uzakdogu filmleri seyredip bu adamin direk beslendigi kaynagi ve kolajladigi isleri gormek,daha sonra diger insanlarin sinemaya yakinligi hakkinda sorgulama yapmak gerekir.

tekrar edeyim; tarantino sevmiyorum cunku bana hitab etmiyor ve sinema adina herhangi hayranlik gerektirecek is yaptigini dusunmuyorum.

Kullanıcı avatarı
unpop
The Recruit

Mesaj gönderen unpop » 18 Haz 2006 12:01

Dv-art yazdı:kimse burda 'tarantino dandikdir' gibi birsey demedi,ki deseydi bile bu o kisinin sinema bilgisinin zayif oldugunu gostermez aksine gercek sinemanin ne oldugunu bildigini gosterir.
ben bunu okuduktan sonra bir daha bu foruma bir sey yazmamaya karar verdim. Hepinizee iyiii guuuunleeer.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 18 Haz 2006 12:32

Yazdığım yazı telekom yüzünden bir anda hiç oluverdi. Değer verdiğim bir tartışma olduğundan tekrar yazıyorum. Bir özet olacak ama:

Tarantino'yu sevdiğimi fakat iyi yönetmenler arasına alamayacağımı söylemiştim. Kastım şudur: Ben eğer eğlencelik film izlemek istersem Tarantino izlerim. Beni eğlendirmeyi başaran bu adamı da severim fakat hiçbir zaman da çok iyi bir yönetmen demeyeceğim. Çünkü bana eğlence dışında çok da fazla bir şey vaadetmiyor. Aslında filmlerinde az da olsa bir derinlik buluyorum, ama çok da abartmamak lazım. Çünkü hiçbir Tarantino filmini içinde barındırdığı anlam yüzünden izlemedim, izlemem.

Özgünlük meselesine gelince çok fazla yorum yapamayacağım çünkü Uzakdoğu sineması hakkında çok da fazla bir bilgim yok. Ama hadi DV-Art söylediklerini kabul etmeyip özgün bir yönetmendir diyelim. Ne değişecek o zaman? Benim için hiçbir şey. Tarantino hala gözümde eğlencelik filmler yapan bir adam olacaktır.

Hal 9000 söylediğin sahneyi hatırlıyorum, seyir anlamında hoş bir sahne, fakat istediğin anlamda bir yorum getirmeye yetecek kadar teknik bir bilgim yok.
Bilgilendirirsen sevinirim...

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 18 Haz 2006 12:40

Yan bir tartışma konusu:

Tarantino'nun özellikle gençlik tarafından çok sevilmesi hatta bir idol olarak görülmesinde çekici (ya da çekicileştirilmiş) öz yaşam hikayesinin ne kadar etkisi var? (Hayal etmek güzeldir ne de olsa!)

Kullanıcı avatarı
Hassonya
Donnie Darko
Meslek: Yönetmen

Mesaj gönderen Hassonya » 18 Haz 2006 22:42

ben çoğu kişinin anlamadığı halde beğendiğini düşünüyorum..oooo süper.. ooo harika bilmem ne...sırf böle ortamda sivrilmemek için beğeniyorum diyen insanları gördüm...

bu arada unpop
Filmleri,cekim teknikleri, diyolaglari o kadar cok taklit edildi ki simdi burdan birinin cikip tarantino dandiktir demesi insanin o kisi hakkinda sinemaya olan yakinligi hakkinda kusku uyandiriyor.

senin sinemaya yakınlığını çok merak ettim...

sanki herkes beğenmek zorunda tarantinoyu...

Kullanıcı avatarı
nemesis
Donnie Darko

Mesaj gönderen nemesis » 18 Haz 2006 23:39

unpop yazdı:
Dv-art yazdı:kimse burda 'tarantino dandikdir' gibi birsey demedi,ki deseydi bile bu o kisinin sinema bilgisinin zayif oldugunu gostermez aksine gercek sinemanin ne oldugunu bildigini gosterir.
ben bunu okuduktan sonra bir daha bu foruma bir sey yazmamaya karar verdim. Hepinizee iyiii guuuunleeer.
ne bu tarantino aşkı anlamadım...

neyse ben de çounuz gibi düşünüyorum. tarantino benim için asla iyi olabilcek bi yönetmen deil. abartılı veya eğlenceli aksiyon izlemek istersem (ki bu nadiren istediğim bişey) tarantinoyu hatırlarım sadece.
pulp fiction ı gerçekten sewmiştim ama. o ayrı.

Dv-art
Site Admin

Mesaj gönderen Dv-art » 19 Haz 2006 01:10

unpop yazdı:

gule gule.

kezzap:
evet cok etkisi var, ayrica daha once degindigim gibi hollywood da 'golden touch' denen etki malum, dokundugu insanlari ilahlastiriyor ve altada guzel bir hikaye dosuyor ki insanlar 'bak gordunmu iste talih' demesini sagliyor. bu sayede insanlar starlik sistemine sirt cevirmiyor ve cark donmeye devam ediyor.

hassanoya;
bende ayni tip insanlar taniyorum,ve onlardan biri olmamak icin bu tip riskleri goze aliyorum, herhangi bir yerde tarantino hakkinda kotu birsey soylersen (ozellikle gencler arasinda) hemen olay 'sen ne anlarsin ki' ye geliyor. tabii bu tip yontemlerle gercek bir sinema kulturune sahip olma imkani yok onuda soyleyeyim.

fistikcisahap
The Recruit

Mesaj gönderen fistikcisahap » 19 Tem 2006 13:25

tarantinoyu severim ben..çok severim hatta..şaane bi yönetmendir kendisi..kasmaz zira,orasını severim.."ağır film yapacam ulaağnn,sıkıntıdan patlamalı ulan milett!!rım rım rımmm.."diyerekten gidip bi "ince kırmızı hat" çekmez kendisi,kimse bi bok anlamasın diye gidip "travma" çekmez,şovenist milliyetçilik yapacam diye gidip zart zurt amerikan bayrağı sokuşturmaz filmine...neyse odur adam,uzakdoğu sinemasından etkilenmiş mi?evet...ama gidip de "yok beaa,tamamen kendi fikirlerimle çektim bunu!!" dememiş ki zaten adam,kalkmış söylemiş esinlendiğini,ilham aldığını,saygı duruşu mahiyetinde filmler çektiğini...milyon dolarlar harcayıp diyaloglarından kadrajlarına kadar uzakdoğu sinemasının önceki filmlerinden alınmış bi "kill bill" çektyse eğer bu adam o filmlere saygısından ve uzakdoğu sinemasıyla ilgilenmeyenlere "ulan cebinizden kaç dolar harcayıp 30 sene önce aynısı çekilmiş filmi izlediniz,salaklar sizi!!" deme isteğindendir,arakçılığından değil...ayrıca şaane senaryo yazar,yazarken de kasmaz,"rezervuar köpekleri"ni "like a virgin" şarkısının sözlerinin anlamıyla ilgili alakasız bi diyalogla açar ya da "pulp fiction"da john travolta'yla samuel l.jackson'a başka hiçbi senaristin sahip olamayacağı bi cesaretle "daha 2 dakkamız var"dedirtip filmin mevzuuyla alakasız ama süper bi diyalog sokar araya...ayak fetişi vardır adamın,"amanın millet ne der!!"diye düşünmez bu konuda,sokabildiği kadar ayak sokar filmine,üstelik bundan yararlanıp gider "günbatımından şafağa"da salma hayek in ağzından şampanya içer mesela,kendi ayak fetişini gizleyeceğine bizde ayak fetişi yaratır,salma hayek in ayağının tadına bakması da cabası :D ...kurgusu konusunda konuşmaya zaten gerek duymuyorum kendisinin,çekimleri de süperdir üstelik,"rezervuar köpekleri"nde her bi kadrajın üzerinde çok düşünüldüğü bellidir,keza "kill bill"de izlemeye doyulmaz bazı dövüş sahneleri vardır...beraber çalıştığı oyuncunun performansını da çok yukarıya çeker üstelik,john travolta bu adamla yeniden doğmuştur,uma thurman hiçbi filminde "pulp fiction"daki havayı yakalayamamıştır...uzun lafın kısası muhteşem bi sinema adamı olmak için gerekli tüm meziyetlere sahiptir kendisi ve öyledir de....beğenen beğenir,beğenmeyen beğenmez,ama ben beğenirim,saygı duyarım kendisine,sinemada herhangi bi afişte "quentin tarantino sunar" görürsem de koşa koşa giderim...

smurf
The Recruit

Mesaj gönderen smurf » 20 Tem 2006 19:46

tarantinoya 3 temel eleştiri gördüm şu ana kadar yazılanlarda:
1- tarantino tamamen uzakdoğu sinemasını ( hatta "kadrajını" ) taklit etmektedir. bu yüzden özgün deildir
2- tarantino bir " golden touch " ürünüdür. popülerliği bundan dolayıdır. gençler arasında tarantinoyu sevmek zaruri bi şeydir aslında bilinçsiz olarak sevilmektedir.
3- derinlik yokmuş!

kısaca yazalım
1- eğer konu kill bill'se uzakdoğu etkisini sezmek için bi 6. hisse muhtaç deiliz. tarantino sadece uzakdoğu sineması deil uzakdoğu animasyon kültürü uzakdoğu savaş sanatı vs kısaca uzakdoğu kültürü üzerine bir film yaptığını bağırıyor. taklitin tanımı için sözlüklere bakalım. ha eğer pulp fiction veya rezervuar sa sözkonusu yok kadrajlar uzakdoğudan çalınmış yok bilmem ne. deli misiniz siz ya? arkadaşlar pulp fictionda ya da rezervuarda uzakdoğu taklidi olan ne var hamasi atmadan somut olarak söyleyin adam gibi tartışalım. ben de cevapları yazayım. öyle sallayıp geçme yok. madem derinlik istiyoruz derin derin tartışalım. bu arada uzakdoğu külliyatını tavsiye eden arkadaş kara film külliyatına, b tipi filmlere, kubrick'e, John Huston'a vs bi göz atsın. bakalım tarantinonun taklit ettiği başka şeyler bulabilecek mi?

2-demek ki tarantino out olmuş gençler arasında.. bütün 90 lar sinemasını etkileyen bi yönetmenden tarkan'dan bahseder gibi bahsediyoruz. o gençlerin sorunu eğer öyle bi şey varsa peki aynı kader kubrick'te yok mu say desen filmlerini sayamayan insanlar kubric^'e tapıyolar. peki bu kubrick'ten ne götürüyo?

3- derinlikten ne anladıınıza bağlı. bi şey diyemiyorum.

Kullanıcı avatarı
beetlejuice
Site Admin
Meslek: Senarist - yönetmen
İletişim:

Mesaj gönderen beetlejuice » 21 Tem 2006 12:14

sonuna kadar katılıyorum...ama hakkını vermek gereken bi durum var tarantino diyince dialoglarda akla gelir..dialogların çok sıkı olması uzak dogu sinemasında olamyan tarantinonun filmlerinde olan bi durum.
ozgurbakar.com

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 31 Tem 2006 11:36

Eleştiri olarak değil sadece bilgilendirmek amaçlı bir yazı olarak kopyala yapıştır yapıyorum. Tarantino'yu eğlenceli bulduğumu da belirtmiştim zaten.

tarantino esinlememiş çalmış mı?
rezervuar köpekleri'ni bilirsiniz.
tarantino'nun ünlü ve fena halde çarpıcı filmini...

açın bütün sinema kaynaklarını, orada "yazan ve yöneten quentin tarantino" diye yazar.

geçen hafta onur andaç (ki tarantino hastasıdır ve yakında bu köşede teknosarmal adı altında internet notlarını okuyacaksınız) aradı.

telefondan bile anlaşılıyordu heyecanı, sıkıntısı, üzüntüsü...

rezervuar köpekleri'nin esası meğer 1987 yapımı bir hong kong filmiymiş. adı, long hu feng yun/city on fire. yönetmeni ise ringo lam.

onur, filmi bir yolunu bulup izleyince yıkılmış tabii.

"resmen kopya bu ağabey!" diyor. hiç değilse filmin bir yerine "şu filmden esinlendim" diye bir not koysaymış. yapmamış tarantino.

onur en çok buna bozuluyor haklı olarak...

diyaloglar bile tıpa tıp kopyaymış. city on fire'da fazladan soygun sahnesi de varmış.

işe bakın ki, tarantino'nun bütün filmlerindeki "esinlenme ötesi" sahneleri bir araya getiren bir belgeselin (adı da ilginç belgeselin: who do you think you're fooling?) geçenlerde mtv'de yayınlanması tarantino'nun filmlerini dağıtan şirketin baskısıyla son anda engellenmiş.

bu belgeselde sahneler arka arkaya getirilerek rezervuar köpekleri'nden ucuz roman'a, tarantino'nun "çalıntı"ları ortaya koyuluyormuş.

şu sıralarda tarantino hayranları arasında sıkı bir şaşkınlık ve çözülme varmış!..

onur, "biri bana söylese inanmazdım ama gözlerimle gördüm, çok fenayım bu günlerde" dedi.

onur'un üzüntüsünü bütün kalbimle anlıyorum.

haşmet babaoğlu
vatan

smurf
The Recruit

Mesaj gönderen smurf » 14 Ağu 2006 09:22

kezzap öncelikle teşekkürler.. gayet somut bir bilgi verdiğin.. aynı zamanda gözden kaçırdığımız.. who do you think y're fooling 94 yapımı, ve city on fire da 87.. dolayısıyla eski bir tartışmayı ıskalamışız.. city on fire filmini izlemek ve sonra bir değerlendirme yapmak istiyorum.. ama bir çok fikrimde şimdiden yanıldığımı kabul etmem gerekiyor. bu tartışmayı izleyen arkadaşlar varsa özellikle benim gibi tarantino'yu seven arkadaşlar asıl şimdi tarantino'yu tartışmak zamanıdır diyorum. kendi payıma uzakdoğu sinemasına da daha fazla ilgi göstermem gerektiğini düşünüyorum.

“Yönetmenler” sayfasına dön