Christopher Nolan

Yönetmenler ve Filmografileri üzerine kritikler, yorumlar ve her türlü fikir bildirgeç alanı.
Kullanıcı avatarı
Meraklı Öğrenci
Donnie Darko
Meslek: Öğretmen

Christopher Nolan

Mesaj gönderen Meraklı Öğrenci » 04 May 2009 18:45

İlk kısa filmini 7 yaşında çekmiş,

-Prestij (Prestige)
-Akıl Defteri (Memento)
-Batman - Kara Şövalye (Batman - The Dark Knight)
-Başlangıç (Inception)

gibi filmlerin yönetmeni. Senarist tarafı da vardır. Gerisini size bırakıyorum.
En son Meraklı Öğrenci tarafından 21 Kas 2010 21:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
beetlejuice
Site Admin
Meslek: Senarist - yönetmen
İletişim:

Mesaj gönderen beetlejuice » 05 May 2009 00:20

Çok severim. Prestige'i izlediğimde sinemadan çıkarken verbal_kint isimli cincon üyemize; "abi ben neyi yazmaya uğraşıyorumki yaaa... Bırakıyorum lan sinemayı.. lan..lan tutmasanıza oğlum" diye çırpınmışlığım vardır hatırlarsa. O da allahtan dur oğlum gaza gelme hemen deyip yatıştırdıda hala buradayız...

insomnia daha evvelki bi filmi tabi ama dönemin hollywood filmlerinden yine farklı durduğu kesin.

Memento'ya değinmeye bile gerek yok. O dönem bir sürü site falan kuruldu filmi anlamak, teoriler üretmek adına.

Batman serisindede ilk kez bir süperkahraman sinemasını benim izleyebileceğim gerçekliğe indirgediği için teşekkürlerimi sunuyor gözlerinden öpüyor, bi akşam yemeğine bekliyorum kendisini. Yengeyi de alıp gelsin. Siz de gelin.
ozgurbakar.com

osmanxx
Mad Max

Mesaj gönderen osmanxx » 05 May 2009 01:49

O'nun filmlerini izlediğimde bir dakika dahi en ufak bir sıkıntı düşmüyor içime. Filmin içine sizi bir alıyor şunu düşün, bunu düşün derken film öyle bir sonla bitiyor ki... ( işte film öyle bir bitiyor ki nasıl olduğunu bile yazamıyorum) :D

Kendisi şu anda "Inception" diye bir bilim-kurgu filmi üzerine çalışıyor ve senaryo yine kendine ait olduğu için "kült" olma potansiyeli taşıyor. Ayrıca "The Psioner" adlı 1967 yapımı bir bilim-kurgu dizisini sinemaya uyarlayacak gibi. Bu arada Batman 3'ü çekeceği %90 gibi olan dahimiz bize 3 film daha armağan edecek... (şimdilik)

Aslında diğer efsanevi yönetmenlerle karşılaştırmak doğru olmaz ama şimdi "Kubrick" bizim için neyse bizden sonra ki kuşaklar da ona şimdiki "Kubrick" gibi muamele yapabilir. Tabi ki her yönetmenin yeri aynı ama benim açımdan o yaşayan bir dahi...

Beetlejuice'ın dediği gibi adamın filmlerini izledikten sonra "ben niye uğraşıyorum yaaa" dedirtiyor.

Kısa filmlerinde de şaşırtmayı seven bir yönetmen olduğu belli. "Doodlebug" izlemenizi öneririm. Youtube'de var...

sanitarium
Doktor

Mesaj gönderen sanitarium » 05 May 2009 01:58

bir zaman önce çok başka bir yerde, bşka bir evde kör bir saatte yapacak daha iyi bir şey olmadığından elime gelen ilk dvd'yi çakma dvd player'a atıp seyre koyulmuştum. seyrettiğim film beni oldukça etkilemişti.
sanki 80'ler;İngiltere, londra'ya yakışır bir kasvet...sağlam kadrajlar.düşük bütçe olduğu anlaşılır gibi ama sanki değil gibi de... böyle gururlu bir şeyim gibim duruyor...
kendi kendine param olmayabilir ama yaparım işte film gibi film.gibi...
benim kafa karıştı tabi...
ertesi gün hemen görüşümü paylaştım tabi o mekandaki en yakınımla.
diyaloglar şöyle gelişti:
-cankuş bu herif kesin iyi bi yönetmen olacak. istidat gördüm bu adamda.
- neyi seyrettin sen ?
- şurdaki dvd'yi.siyah beyaz çıktı film.takip midir nedir her ne haltsa işte. böyle biraz acemi işi gibi ama bi yandan da sürükleyici...
-haaaa.ah be abi...
-ney ?
-geçen gün beraber son batmani seyrettiydik ya sinemada...
-eee ?
- yahu hani akıl defteri , sen dediydin ya sağlam film diye
- hassss....tamam sus, kapatalım bu konuyu.
aşağı yukarı böyle geliştiydi diyalog.
ogni suono diventa realta...

Kullanıcı avatarı
beetlejuice
Site Admin
Meslek: Senarist - yönetmen
İletişim:

Mesaj gönderen beetlejuice » 05 May 2009 09:05

Aman aman.. Mustafa abi sen ne yaptın :D :D

Alp! kızılcık sopasını kap, ben kapıyı tutuyorum.
ozgurbakar.com

sanitarium
Doktor

Mesaj gönderen sanitarium » 05 May 2009 12:34

beetlejuice yazdı:Alp! kızılcık sopasını kap, ben kapıyı tutuyorum.
aahah.
:D
sen bilirsin.beni dövmek serbest.ama bir filmin ödül alması için yapmam gereken eylem sopa yemek değil başka bir şey.bunu sen de alp de Haktan da çok iyi bilir ...
:D

neyse, konuya dönüyorum bazı yönetmenler vardır özellikle bir sonraki filmini hep merak ederiz (im).işte bir, kim ki duk, meirelles,alfonso cuaron v.s.
öylesine aklıma gelen ilk bir kaç isimi saydım.Nolan'da benim için böyle bir yönetmen.çünkü paranın gücüne/yaptırımına yenik düşmediği sürece hep iyi yeni tuhaf şeyler yapacağını düşünüyorum.yakın takipçisiyim.
ogni suono diventa realta...

ercane
Nova Film
İletişim:

Mesaj gönderen ercane » 05 May 2009 12:42

Bir adama 2 kez Batman teslim ediyorlarsa vardır bir hikmeti =)

Bütçeli işlerinde bile bağımsız tadı veriyor, ilgiyle izliyoruz. :)

Kullanıcı avatarı
Görkem
Moderator

Mesaj gönderen Görkem » 19 Kas 2009 00:25

Harika bir herif. Daha birçok iyi iş beklediğimiz bir isimdir. Hem çok severim hemde saygı uyandıran bir isim olduğunu düşünürüm. Ama Akıl Defteri'ni aşabilecek mi bilmiyorum, zor görünüyor.
Çevremizdeki "önem"leri, önemli görünmeyi başaran önemsizler yüzünden fark edemiyoruz....
https://twitter.com/gorkemoge" onclick="window.open(this.href);return false;

Kullanıcı avatarı
ercanerkan
The Recruit

Mesaj gönderen ercanerkan » 15 Nis 2010 21:08

Takip ettiğim (en çok altı bilemedin yedi ) yönetmenden biriside Christopher Nolan dır, Ama batman işine ne diye bulaştı hala anlayabilmiş değilim,
Momento dan sonra nasıl olurda bunu yapar..? herhalde asıl kendi filmleri için finans toparlamak içinmi..?
bir tek batman ı ona yakıştıramadım.

Roa
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen Roa » 21 Kas 2010 20:47

Yanlış yer...

Kullanıcı avatarı
Meraklı Öğrenci
Donnie Darko
Meslek: Öğretmen

Mesaj gönderen Meraklı Öğrenci » 21 Kas 2010 21:13

Görkem yazdı:Harika bir herif. Daha birçok iyi iş beklediğimiz bir isimdir. Hem çok severim hemde saygı uyandıran bir isim olduğunu düşünürüm. Ama Akıl Defteri'ni aşabilecek mi bilmiyorum, zor görünüyor.
Hazır başlık gereksiz yere canlanmışken sorayım :) Sizce Inception'la aştı mı Memento'yu Görkem hocam?

ercane
Nova Film
İletişim:

Mesaj gönderen ercane » 21 Kas 2010 21:16

ercane yazdı:Bir adama 2 kez Batman teslim ediyorlarsa vardır bir hikmeti =)

Bütçeli işlerinde bile bağımsız tadı veriyor, ilgiyle izliyoruz. :)
Derhal yeni film çeksin ühü :(

Kullanıcı avatarı
Düd
Big Lebowski
İletişim:

Mesaj gönderen Düd » 21 Kas 2010 22:12

Görkem yazdı:Ama Akıl Defteri'ni aşabilecek mi bilmiyorum, zor görünüyor.
Ortada Prestige gibi bir iş varken bu laf geçerliliğini anında yitiriyor bence. Nasıl kaçırmışım zamanında, kesin kavga çıkartırdım, kan dökülürdü, hatta PTA'ciğime gönderme yapayım, There Will Be Blood Görkem..
Bildiğim kadarının, anlatabildiğim kadarı.. Eylem Planı.
Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

Kullanıcı avatarı
sickman
Site Admin

Mesaj gönderen sickman » 22 Kas 2010 00:35

Olm bu herif en az 10 tane daha bugüne çektiği filmler gibi filmler çekecek en azından. Daha iyilerini de çekmesi ihtimali çok yüksek. E daha ne istiyonuz olm.

Chris Nolan Türkiye Mümessilliği adına Mr.Sickman.

Kullanıcı avatarı
SRTN
Mad Max

Mesaj gönderen SRTN » 22 Kas 2010 01:03

Christopher'ın olduğu yerde kardesi Jonathan'ın da hakkını vermek gerek. Hiçbir şey olmasa bile, sadece Memento nun onun hikayesinden doğması yeter. C. Nolan seviyorum abi, adam sağlam filmler yapıyor. Memento, Batmanlar falan tamam da, Prestige apayrı bir filmdir benim için. Ama Inception'ı bir memento bir prestige kadar göremiyorum. Hikaye tamam, oyunculuklar tamam hele Tom Hardy harikaydı. Ama çok klişeler vardı be filmde, yani 3-4 sene önce olsa Nolan bu filmi biraz daha farklı çekerdi, diğer filmlerindeki özgür/özgün tadı yoktu sanki, ne bileyim belki başrolde di Caprio gibi herifin olması ya da bizim beklentilerimizin cok yükselmesi vs sebep olabilir. Yani izlerken bir Hollywood yapımı seyrettiğimin çok farkına vardım. Ayrıca uzun zamandır da ilk kez dünya çapında bir film bu kadar büyük bir gazla gelip bu kadar başarılı oldu. Nolan zaten J. Cameron'dan sonra tüm zamanların en fazla hasılat yaptıran yönetmenidir heralde. Neticede saygılar Nolan.

Kullanıcı avatarı
Görkem
Moderator

Mesaj gönderen Görkem » 22 Kas 2010 10:17

Chris Nolan'ın Memento'su, sinema tarihinde eşine zor rastlanacak derecede iyi bir filmdir. Inception'la Prestige'i topla, Insomnia'yla çarp, Batman Begins kadar türevini al, Dark Knight'la eşitle bir de istersen ilk filmi Takip'i (Fallowing) üstüne koy Memento etmez. Bunun temel nedeninin ise Chris'in enfes sinemacılığı kadar başka birşeyle ilgisi var. Memento'nun başarısı Nolan'ın, (sinema tarihindeki birçok enfes başyapıtın sahibi gibi) doğru zamanda doğru yerde doğru projeyle yer alması ile ilgili. HAfıza temalı filmler, senaryo kurgusu, ciddi anti-kahraman, kara film, polisiye vs. gibi birçok sinemasal olgunun meyvelerini en doğru kesişimle en doğru zamanda en doğru biçimde kullanan filmdir Memento. O yüzden tekrar söylüyorum: Chris NOlan Mement'yu biraz zor aşar.... Aşarsa da zaten adının önemini ikiye katlar....
Çevremizdeki "önem"leri, önemli görünmeyi başaran önemsizler yüzünden fark edemiyoruz....
https://twitter.com/gorkemoge" onclick="window.open(this.href);return false;

Kullanıcı avatarı
homeros
The man who knew too much

Mesaj gönderen homeros » 04 Ara 2010 21:54

Bu işlerin peşine düşmeye ilk karar verdiğim yıllar Guy Ritchie hayranıydım Snatch olsun, Two Smoking Barrel olsun ama maalesef sonraları kendine has bu tekniğini daha üst noktalara çıkaramadı ve kendini taklit eder bir hal aldı maalesef ve en sonunda da senaristliği de bırakıp sadece yönetmenlikten devam etmeye karar verdi.

Tam bu sıralarda da Christopher Nolan Batman Begins'i çekeli 1 sene olmuş, Prestige ise yeni çıkmıştır. Batman Begins'i izleyince tepkim şu olmuştu 'Vay be bayağı iyi olmuş'. Lakin Prestige'i izleyince verilen tepki ise şöyle 'Anasını....' ama tabi hala daha Guy Ritchie'ye olan hayranlığım tepelerde.

Prestige'i izledikten sonra dur diyorum şu adamın diğer filmleri nelermiş bulup izleyeyim ve Memento'yu buluyorum. Memento cidden inanılmaz iyi bir filmdir, iyi bir iştir. Çünkü yıllar yılı Memento'yu ilk izleyişimden (2006 veya 2007 yılı olsa gerek) sonra hemen her sene tekrar izlemişimdir. Her seferinde farklı tepkiler vermekle birlikte bu tepkiler her seferinde artmıştır. Normalde ne kadar iyi olursa olsun her filmi izledikçe gözümde değerini azaltırım ama Memento'da bu tam tersidir. Çünkü ilk izlediğimde henüz sinema ile profesyonel veya okulsal bir ilişki içersinde değildim ve izlediğim her seferinde yeni bir katmanı görüyorum. İlk izleyişimde sadece filmin senaryosu beni inanılmaz etkilerken, ikinci tercih edilen kurgu tarzı, üçüncü ve dördüncü izleyişlerimde farklı farklı şeyler beni etkiledi. Beyefendinin yaptığı kısa filmlerden doodlebug'da bile duble twist-of kullanması ise yuh dedirten cinste.

Lakin maalesef son filmi 'inception'da hayal kırıklığına uğradım demek fazla zalimce olsada biraz öyle diyebiliriz. Evet, fikir gene inanılmaz derecede iyi ve hatta orjinal de diyebiliriz ama Nolan senaryolarında alışkın olduğumuz duble twist-of ya yok yada çok zayıf diyebiliriz, gene senaryo da beni inanılmaz rahatsız eden birkaç mantık hatası diyebileceğimiz ufak detaylar var. Film yönetmenlik olarak kesinlikle harika, bu kesinlikle yadsınamaz. Ne olursa olsun Nolan sinematografisinde alıştığımız bir saniye bile nefes almaya izin vermeden filme tutulup kalmanı sağlayacak inanılmaz kurgu filmin en iyi noktası, film boyunca bir tane bile boş veya gereksiz sahne gördüğümü hatırlamıyorum (Tabi Dark Knight'ta boş sahneyi geçtim neredeyse boş-gereksiz plan bile yok ama) Ayrıca bunların yanı sıra 1-2 sahne hariç rüya ortamı çok iyi verilmemiş, neredeyse gerçek hayattan farkı yok gibi. Memento'da nasıl ana karakterin hafıza kaybını izleyenle paylaşmak için ona göre bir kurgu geliştirdiyse Nolan, rüya ortamı içinde böyle bir yenilik yaratıp gene herkesi yamultmasını beklerdim.

Uzun yazıma bir son nokta koyarsam eğer (Konu zaten yeterince dağıldı). Bu Inception filmini başka bir yönetmen yapmış olsa adama saygı duyardım ama bu yönetmen Nolan olunca beklentiler en aşağı 10 kat artıyor. Kısaca arada olur böyle bir tane, kendisi benim için hala bir ilah ve büyük ihtimal hepte öyle kalacak.

Kullanıcı avatarı
malic41
The Recruit
Meslek: çizgifilm yönetmeni ve grafiker. (senaryo da yazmışlığı var)

Mesaj gönderen malic41 » 13 Ağu 2012 00:38

christopher nolan... abicim adamdır. şimdi vizyonda olan batman-kara şovalyenin yükselişi filminin hem yönetmeni, hemi de biraderiyle birlikte senaristidir. Allah izin verirse kendisine rakip olmayı düşünüyorum ;)
https://www.facebook.com/pages/Minyat%C ... 7508359862" onclick="window.open(this.href);return false;

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 26 Ağu 2016 18:14

İlk düşük bütçeli filmini nasıl yaptığını anlatıyor:

https://www.youtube.com/watch?v=jUpA7Qma_9E

Bazı önemli DIY püf noktaları varmış, ben izlemedim.

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 20 Eki 2018 22:05

Senaryolarının paylaşıldığını gördüm. Buraya ekleyeyim.

DUNKIRK (2017)
https://drive.google.com/open?id=0Bzk-H ... klzNXhHT3M

INTERSTELLAR (2014)
Christopher Nolan;

Johnathan Nolan (2008 Version); https://drive.google.com/open?id=0Bzk-H ... WNhbDhINlk

THE DARK KNIGHT RISES (2012)
Christopher Nolan, Jonathan Nolan;https://drive.google.com/open?id=0Bzk-H ... TQ2MXE1dE0

INCEPTION (2010)
Christopher Nolan; https://drive.google.com/open?id=0Bzk-H ... W0tYVk4Mlk

THE DARK KNIGHT (2008)
Christopher Nolan, Jonathan Nolan; https://drive.google.com/open?id=0Bzk-H ... UZsd0Nad0k

THE PRESTIGE (2006)
Christopher Nolan, Jonathan Nolan; https://drive.google.com/open?id=0Bzk-H ... lM1Y0FfOFU

BATMAN BEGINS (2005)
Christopher Nolan, David S. Goyer; https://drive.google.com/open?id=0Bzk-H ... GI1OGxWWkU

MEMENTO (2000)
Christopher Nolan; https://drive.google.com/open?id=0Bzk-H ... GdkTXBVSWM

FOLLOWING (1998)
Christopher Nolan; https://drive.google.com/open?id=0Bzk-H ... lBfUVFfbFk

THE KEYS OF THE STREET (1997)
(Unproduced) Screenplay by Christopher Nolan; https://drive.google.com/open?id=0Bzk-H ... 0lLUlB2LW8

“Yönetmenler” sayfasına dön