Sergio Leone

Yönetmenler ve Filmografileri üzerine kritikler, yorumlar ve her türlü fikir bildirgeç alanı.
Kullanıcı avatarı
baço
Sir Baco
Mesajlar: 3564
Kayıt: 26 Haz 2008 23:03
İletişim:

Re: Sergio Leone

Mesaj gönderen baço » 09 May 2009 14:57

İyi de birinin iyi olması diğerini kötü mü yapar? Her ikisi de çok büyük yönetmenler. Spagetti Western'i hala keyifle izlerim ve hatta eski Pazar sabahı filmlerini kahvaltıda seyretmek gibi güzel birşey yoktu mesela. Ayrıca kullandığı aşırı yakın planlar, ayrıca cowboy plan denen planın belki de mucidi olması, gerilimi ve mimikleri bu denli iyi kullanması, para mevzusunu gerçekten de doğru yere koyması Sergio amcayı benim gözümde gerçekten inanılmaz yapıyor. Ama Kubrick de sinemaya kattığı mesela geometrik yaklaşımlar ile yer etmiş. Sonuçta ikisi de eli öpülecek adamlar.

Tabi kimi de unutmamak lazım ;)
- baço

payitaht
Cennetten de Garip Film
Mesajlar: 2704
Kayıt: 08 May 2006 20:48
İletişim:

Mesaj gönderen payitaht » 10 May 2009 01:40

martin.scorsese foruma girişin süper oldu. Tuttum seni ama bu kıyaslamada çok rasyonel davranmadığını düşünüyorum. Bahsettiğimiz iki adam da Holivud tarafından dışlanmış adamlar. Once Upon A Time in America'nın başına neler geldiğini, filmin nasıl heba edilip sonradan toparlandığını hepimiz biliyoruz. İki yönetmen de çok değerlidirler. İkisi de hem populerdir hem değildir. Bu başlıkta bence Leone'nin katkılarını tartışmak lazım ya da Once Upon A Time in America'nın ne büyük bir film olduğunu. O kadar uzun bir filmin kendini nasıl da tak diye izletebildiğini, kurgusunu, hikayesini vs...

can_alk
Mad Max
Mesajlar: 103
Kayıt: 16 Kas 2008 23:04

Mesaj gönderen can_alk » 10 May 2009 15:24

Bu öyle bir adam ki, hem çok nitelikli hem de yüksek gişeli filmler yapabiliyor. Hiç olmuyor mu böyle filmler, oluyor tabii, ama bu yönetmenlerin ağ babasıdır Kubrick. Aslında çok enteresan hiçbir gruba konamayacak, üzerine çok uzun uzun yazılabilecek bir adam. Getirelebilecek tek eleştiriyse, bir senarist olarak ancak hikayeciliği üzerine olabilir bence. Hikaye yazmak zorunda da değil zaten, esasen yönetmen adam.

Popülist ve 2. sınıf denmiş bir de; ya yapmayın lütfen 2001 diye filmi var adamın. Biri kalkıp sadece 2001'i çekti, başka filmini bilmem etmem; ama sadece o film için gelmiş geçmiş en büyük sinemacıdır dese, katılmayabilirim belki ama, ağzımı da açmam.

Bir de Kubrick (belki Lolita istisna olabilir) Hollywood'dan sürülmedi hiçbir zaman, Hollywood'un ortamını sevmedi, New York'un endüstrisini beğenmedi, ondan uzun yıllar Londra'da kaldı.

martin.scorsese
The Recruit
Mesajlar: 19
Kayıt: 04 May 2009 15:48

Mesaj gönderen martin.scorsese » 11 May 2009 14:36

payitaht yazdı:martin.scorsese foruma girişin süper oldu. Tuttum seni ama bu kıyaslamada çok rasyonel davranmadığını düşünüyorum. Bahsettiğimiz iki adam da Holivud tarafından dışlanmış adamlar. Once Upon A Time in America'nın başına neler geldiğini, filmin nasıl heba edilip sonradan toparlandığını hepimiz biliyoruz. İki yönetmen de çok değerlidirler. İkisi de hem populerdir hem değildir. Bu başlıkta bence Leone'nin katkılarını tartışmak lazım ya da Once Upon A Time in America'nın ne büyük bir film olduğunu. O kadar uzun bir filmin kendini nasıl da tak diye izletebildiğini, kurgusunu, hikayesini vs...
hocam çok teşekkürler. kesinlikle haklısın o konuda once upon a time i america nın bende büyük hayranıyım. kıyas yapamam.
tabi ki bazı sanat eserlerini kendi dönemleri içinde değil genel sanat ve insanlık tarihih içinde incelemek lazım. Salvador dali ile luis bunuel 1929 da un chien andalou yu çektiklerinde film yasaklanmış, anlamsız bulunmuş kendileri sanatçı olarak görülmemiş ama bugün sabancı ailesi neler çekti salvador dali sergisi ni istanbul a getirmek için. bütün entel herifler de görmeye gitti. Bu gibi örnekler zamanında birçok sanatçının başına geldi. once upon a time in america dahil buna. ama dediğim genel değerlendirme önemli bence.. zaten masterpiece denen şey de böyle bişey galiba.

EmenikeOnAir
The Recruit
Mesajlar: 20
Kayıt: 16 May 2014 14:08
Meslek: at hırsızı

Mesaj gönderen EmenikeOnAir » 16 May 2014 15:03

efsane yönetmen, yakın plan fetişi sahibi kişilik. lee van cleef'in gapçuk ağzına bile çekinmeden, hunharca yakın giren adam.

"clint eastwood'un iki yüzü vardır: biri purolu, biri purosuz." adam daha ne desin. dolar üçlemesi, bir zamanlar batıda ve bir zamanlar amerika'da filmlerini ara ara izlemek lazım.
Tek umudum Tarantino'yla Cimilli İbo arasındaki benzerlik.

Kullanıcı avatarı
hegel
Braveheart
Mesajlar: 1155
Kayıt: 25 Oca 2007 10:10
Meslek: İşçi
İletişim:

Mesaj gönderen hegel » 21 Tem 2017 10:15

Leone'nin kahramanları destansı bir müziğin eşliğinde, tozun kirin ortasında, çürük dişleriyle, öğle güneşinin yaktığı kayışa dönmüş suratlarıyla ve bu berbat durumlara fazlasıyla alışmış bir şekilde yaşarlar. Her biri bir film karakteri olduklarını biliyor gibidir. Sanki o görkemli müziği duyarlar da duymamazlıktan gelirler; kendilerini izleyen şaşkın ve meraklı izleyiciyi görürler de görmemezlikten gelirler. Hayatlarının bir film süresi içinde anlam kazanacağını ve bir şekilde sonlanacağını bilirler. Bunu bilmeleri onlara tuhaf, görmüş geçirmiş, sessiz ve kabullenmiş erdemli bir bilgenin benzeri bir görünüm katar. İyiler, kötüler ve çirkinler, aslında elele tutuşmuş çocukların oynadığı bir oyunu yaşarmışcasına, yaşadıkları kısacık anların keyiflerini çıkarırlar. Az sonra öleceğini sezinleyen bir kötü bile mızıkçılık yapmaya kalkışmaz. Sahne önünde, ayakta ve cesurca ölür. Ve uğruna bu kadar ölümün, emeğin, uğraşın olduğu para, altın, vs. filmin en sonunda, bütün yaşanmışlığın değerinin yanında değersiz gibi durur ve kahramanlar ona bu yüzden pek de yüz vermez. Önemli olan bu yaşananlardır; neyin uğruna yaşanıldığı değil. Leone bütün yönleriyle benzersiz ve üstün bir yönetmendir. Son filminin, kendi rızası olmadan değiştirilen kurgusu yüzünden -lineer kurgu olarak düzenlenmiş- beğenilmemesi kendini çok üzmüş, belki de erken ölmesine yol açmıştır.
Kalem Oynatan İle Ayı Oynatanın Buluştuğu Yer

http://kalemoynatanileayoynatannbulutuu ... pot.com.tr

Dnd
Donnie Darko
Mesajlar: 331
Kayıt: 06 Eyl 2016 14:58

Mesaj gönderen Dnd » 21 Tem 2017 10:58

Western tanrısı bir adamdır geçmişte gelecekte bir yönetmen western cekecekse illaki bu adama referans verecektir .

Kullanıcı avatarı
poseidon
The Recruit
Mesajlar: 7
Kayıt: 08 Haz 2018 01:36

Mesaj gönderen poseidon » 08 Haz 2018 23:08

Özellikle bir zamanlar batıda çok farklı, çok özel bir film adeta bir şiir gibi. Leone sanki bir film değil bir destan üretiyor. filmlerinin tüm unsurlarının birbiriyle uyumu, atmosferi, epikliği... her şeyiyle mükkemmel.

Cevapla

“Yönetmenler” sayfasına dön