Yönetmen kimdir, nedir? Yönetmen neyi yönetir?

Yönetmenler ve Filmografileri üzerine kritikler, yorumlar ve her türlü fikir bildirgeç alanı.
fthslck
Dr.Strangelove
Meslek: Tiyatro SAnatçısı.

Re: Yönetmen kimdir, nedir? Yönetmen neyi yönetir?

Mesaj gönderen fthslck » 24 Kas 2011 03:38

Yönetmen fasafisodur ve paralı askerdir. Yönettiği şey para sahiplerine daha iyi paralar vadetmektir, ne olduğu belirsizdir. İşi yapan; yazardır, ama hala şu fikrimi savunuyorum yazar ve yönetmenin aynı olduğu filmler daha bir doğru düzgün iştir. Sinemayı Üretim parçalarına ayıran Amerikan Sinema Fabrikası'dır.Bunu her şekilde ispatlarım...hala şu fikrimde ısrar ediyorum: siz verin bana 3000 tirilyon doları dünyanın en iyi yönetmeni olurum. Ama sağlam ve egoist yönetmenlere kuracak hiçbir cümlem yok o egoistler dünyanın en doğru ve iyi yönetmenleridir...
Fatih SELÇUK

hzyn35
Mad Max

Mesaj gönderen hzyn35 » 24 Kas 2011 22:55

bu başlık için; öncelikle bir meslek ve geçim kaynağı olarak parası biçilmiş, senaryosu,oyuncusu hazırlanmış bir işte(tv programları,diziler,ticari sinema filmleri) belli bir kadroyu dolduran bir yönetmenle, senaryo aşamasından,mekan belirlemeye,teknik ekipman seçiminden oyuncu koçluğuna kadar işin her aşamasında bulunan yönetmenleri birbirinden ayırıp öyle değerlendirmek lazım.Her ikiside lazım ve her ikiside müthiş efor isteyen işlerdir.Bir film üreticisi olurken, diğeri film üretiminde belli bir görevi yerine getirmektedir.Hiç birinin diğerine baskın veya zayıf olduğu yönde yoktur bence.Ancak birisi daha sanatsal bir bakış açısı ve öngörü gerektirirken, diğeri daha mekanik ve matematiksel bir yaklaşımla daha mühendisvari bir iş çıkarmaktadır diye düşünüyorum.Her ikiside işini tam olarak yapıyor ki yada yapanlar varki ; bu gün zevkle izlediğimiz sinema filmleri yanında bi dünya tv ürünüde var.

EMK
The Recruit
Meslek: Makina Mühendisi

Mesaj gönderen EMK » 29 Ağu 2017 17:06

Bir terzi yeni bir terzi dükkanı açmış olabilir ve az müşterisi olabilir.
Diğer bir terzi ise daha başarılı olmuştur. Yüzlerce müşterisi vardır ve daha kaliteli iş yapıyordur.

Evet arkadaşlar, 1. yazdığımın da adı "Terzi"dir. Sadece 2. yazdığım "daha başarılı bir terzi"dir..

"Yönetmen dediğin Peygamber gibi bir şeydir" düşüncesi yüzünden, umutla dolu bir çok genç film gönüllüsü, film çekmekten korkmuş, soğutulmuştur. Umutlarını, hayallerini çok uzaktaki gelecek yıllara bırakmış, hâlâ daha "önce asistanlık, sonra yönetmen yardımcılığı vs" gibi hiyerarşiyi beklerken pes etmiştir. Bu tür bir düşünce, gençlerimize film çekmenin zorluğunu aşılar. Çoooook ulaşılmaz bir şey gibi gösterilen bu title hakkında konuşurken, ismin sonuna "Celle Celalühü" falan getirmeye gerek yoktur.

Ve "yönetmen dediğin çok uludur" muhabbetini, henüz düzgün bir tanıtım filmi, bir kısa film bile çekememiş insanlar daha sık yapar. Çünkü kendisi henüz sonunda "yönetmen" yazan bir projesini cesaret edip çekememişken, başkalarına "yönetmen" denmesinden korkar, kıskanırlar... "O kim ki yahu?" derler... "Koskoca BEN bile daha yönetmen demedim kendime, o adama nasıl olur da Yönetmen derler?"

Yönetmenliğin bir diploması yoktur. Bir sınavı yoktur. Kendine "yönetmen" diyen, yönetmendir, bunun tersini ispat edemem.

Ama amatör bir yönetmen de olabilir, uzman ve başarılı bir yönetmen de...
Satmayı beceremiyorum diye, veya yeni açtım diye ben bakkal değil miyim?

Yönetmen, bir düşünceyi kamera diline aktaran görevlinin adıdır. Hayatını filme adaması da gerekmez. Sadece 1 projenin de yönetmeni olabilir.

Ama şunu tartışabiliriz. "Kimin MESLEĞİ sadece yönetmenliktir, kimin değildir?"
"Bizim oğlan da kamera mamera işleriyle uğraşıyor."

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Wizard of Oz

Mesaj gönderen Bağımsız » 30 Ağu 2017 14:18

Yönetmen Stanley Kubrick'tir. Mükemmelliyetçidir, mükemmel anlar yakaladığı da yaşattığı da çoktur. Stanley Kubrick Full Metal Jacket'i yönetir. Benim aklıma bu geldi.

Kullanıcı avatarı
reznovrun
The Recruit
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 30 Ağu 2017 15:47

Sinema diğer tüm sanat dalları gibi bir anlatı formudur. Yönetmen de bu formda hikaye anlatmayı seçmiş olandır. Kendi hikayesini var edip anlatmayı seçmesi veya başkasının var ettiği hikayeyi anlatmayı seçmesi onu daha yönetmen yapacak ya da daha az yönetmen yapacak bir paye değildir. Zaten önemli olan hangi sanat formunda olduğundan da öte hikayeyi iyi bir şekilde anlatabilmektir. Özetle insanlığın binlerce yıldır onlarca şekilde yaptığını yapan, hikayeyi taşıyan kişidir.

Benim anladığım bu.

Kullanıcı avatarı
Emre_
The Recruit

Mesaj gönderen Emre_ » 10 Eki 2017 00:31

Yönetmen dediğin Dede Korkut'tur. Elinde sazı dilinde hikayesi kah gündüz kah gece işlemiş toplumu hece hece. Al sana işte kurgu, ışık, müzik(saz), ses vesaire... Film nerede derseniz o zamanlar film iki bölümmüş ikinci bölüm ise insanların zihinlerinde, hayal dünyalarında sahnelenirmiş. Bir diğer misal ise "Ekmek Teknesi" dizisindeki Heredot Cevdettir. Bir diğeri ise yatağı başında çocuğuna masal okuyan veya anlatan annedir. Bu anne de mükemmel bir yönetmendir. Öyle olmasaydı o çocuk asla uyuyamazdı. :D Yönetmen, ilacın dozunu hazırlayan kişi gibidir. Her senaryonun bir etkisi vardır ve bu etkinin dozunu yönetmen belirler. Doz ideal seçilirse belki bir sanat eseri doğabilir. Buradan şu da anlaşılmalıdır ki bir yönetmen dört dörtlük konusu olan bir senaryoyu çöp edebileceği gibi konusu çok sığ bir senaryoyu da sanat eseri haline dönüştürebilir. Ekipteki herkes yönetmene yönetmen yapımcıya yapımcı topluma toplum ise kendine çalışır. Yani her şey toplum havuzunda toplanır. Saygılar..
[?]Zihninde dolaşan sorulara cevap arıyorsan:
viewtopic.php?f=3&p=185301#p185301

Kullanıcı avatarı
sataman
Braveheart

Mesaj gönderen sataman » 11 Eki 2017 14:42

Merhaba.
Yine çok güzel bilgileri attık dağarcığımıza.Hepinizin aklına eline sağlık :)
Yönetmen derken ,filmdeki fonksiyonlarına göre bir ayrım var.Merak ettiğim. 2.YÖNETMEN ve YARDIMCI YÖNETMEN ne demektir.Filmde nasıl bir sınırları vardır.Örn.bir filmde 2.yönetmen varsa o film 2 yönetmenemi
aittir.Teşekkürler arkadaşlar.

Dnd
Raging Bull

Mesaj gönderen Dnd » 11 Eki 2017 19:27

2.yönetmen ,yönetmenin asistanidir.

Yönetmenin ilgilenemedigi konularda yardimci olur , setin günü setin hazırlanması, oyuncularin çekime hazır hale gelmesi için yönetmenden aldığı görevleri yerine getirir.

Bazı yüksek bütçeli filmlerde second unit denen birimi yönetir , ana sahneleri yönetmen çekerken, 2.unit genel aerial çekimleri, detay yakın çekimleri yapar . yönetmen isterse bu sahneleri filme ekler .

Kullanıcı avatarı
sataman
Braveheart

Mesaj gönderen sataman » 11 Eki 2017 21:08

Teşekkürler Dnd.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Wizard of Oz

Mesaj gönderen Bağımsız » 12 Eki 2017 02:27

Her ne kadar Türkçe oyunu gibi gelse de yönetmen yardımcısı ile yardımcı yönetmen de aynı şey değildir, bunu da araya iliştireyim. Yönetmen yardımcısı reji planından sorumlu esas kişi iken yardımcı yönetmen genellikle teknik bir konuda uzman olan, yönetmenin görece yeterlilik gösteremediği branşta yardımcı olan kişidir. Süpervizörün sete alınmasıdır bir nevi.

Kullanıcı avatarı
Emre_
The Recruit

Mesaj gönderen Emre_ » 12 Eki 2017 12:15

Bazı filmlerin bir yönetmen tarafından çekilmesi kapsayıcılık ve evrensellik açısından yeterli olmayabilir. Diyelim iki farklı kültüre ait iki kişinin/grubun/toplumun etkileşimi(aşk, savaş, göçmenlik, yolculuk vs) konu edilsin. Bu konu üzerinde felsefe ağırlıklı olarak durulacak ise konuya tek taraflı yada bir gözden bakmak farklılıkların anlatılmasında tatmin edici düzeyde yeterli olmayabilir. Bu durumda ya yönetmen yeterli birikime bir an önce ulaşmalı ya çekim esnasında danışman/yardımcı yönetmen yardımı almalı ya da filmde ikinci bir yönetmen görev almalı ve çekimi beraber yapmalılar. Kaliteli bir sonuç için 3. seçenek daha makul gibi duruyor.
[?]Zihninde dolaşan sorulara cevap arıyorsan:
viewtopic.php?f=3&p=185301#p185301

Kullanıcı avatarı
sataman
Braveheart

Mesaj gönderen sataman » 12 Eki 2017 14:29

Bağımsız ve Emre teşekkürler :)

Kullanıcı avatarı
Emre_
The Recruit

Mesaj gönderen Emre_ » 12 Eki 2017 15:38

sataman yazdı: