Senaryo ile ilgili her şeyi öğrenebileceğim bir kitap var mı?

Senaryonuz var ve yorum mu istiyorsunuz, paylaşıp başınıza dert almak mı istiyorsunuz. Sağdan ikinci kapı.
Forum kuralları
1. Bu forumda aradığınız/sattığınız/paylaştığınız senaryoyu tek bir başlık altında arayabilirsiniz.
O başlık şudur: viewtopic.php?f=3&t=20492#p188228

2. Paylaşım yaparken neye dikkat edeceğiniz ise; şu başlıkta yazar:
viewtopic.php?f=3&t=6086

3. Forum içi 100 mesaja ulaşmış olan kişiler, bu anabaşlıkta kendi ilanlarını açabilme hakkına sahiptir Diğerleri yukarıda belirtilen viewtopic.php?f=3&t=20492#p188228 başlığına yazmak zorundadırlar. (100 kabaca bir rakamdır.)

4. 18.04.2017 tarihinden önce bu forumlarda açılan başlıklar, "arşive" kaldırılacak. Bu şu demektir, mesajlarınıza ve başlıklarınıza erişebilirsiniz, ama mesaj atamazsınız. İsteğimiz, arayışınız sürüyorsa, ana başlığa mesajınızı kopyala yapıştır yapmanız. (100 mesajın üzerindeyseniz, 100 mesaj üzerindeyim ve başlığım arşive kaldırılmış şeklinde özel mesaj atın lütfen.)

Bu basit dört kurala uyulmadığı taktirde moderatörler mesajları onaylamayacak veya sileceklerdir.
Cevapla
bonfil
The Recruit
Mesajlar: 4
Kayıt: 25 May 2017 12:21

Senaryo ile ilgili her şeyi öğrenebileceğim bir kitap var mı?

Mesaj gönderen bonfil » 23 Tem 2018 23:14

Merhaba arkadaşlar, senaryo ile ilgili tüm detayları öğrenebileceğim bir kitap var mı piyasa da? sinopsisin nasıl yazıldığını ve tretmanın yazıldıgını sahne sahne tretman yazmayı falan öğrenmem gerek... Lütfen yardımcı olun.. bana zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
sadevatandas
Dr.Strangelove
Mesajlar: 58
Kayıt: 03 Eki 2016 23:31

Mesaj gönderen sadevatandas » 26 Tem 2018 14:01

Çok kitap var. Hem de Türkçe!

İlla bir kitap olsun, o da önce teorik sonra biraz da pratik, örnek senaryo vs içersin dersen "Bir Senaryo Yazmak" Michel Chion/Agora Yayınları derim.

Bu çok teorik; şöyle şekilli, tablolu, bol örnekli falan olsun dersen "Senaryo Yazımı" Literatür Yayınları derim.

Bu da fazla hafif geldi şöyle biraz akademik yanı da olsun, hani RTS öğrencilerinin okuduğu kadar falan dersen "Sinema ve Televizyon için Senaryo Yazımı" Hayalperest Yayınları derim.

Sinema ve senaryo kuramları/teknikleri için daha çok ama çok kaynak var bu işte ciddiysen kendine bir okuma listesi çıkartıp ufak ufak başlayabilirsin. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki hiç bir senaryo kitabı tek başına sana iyi bir senaryo yazdırmaz.
"Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın." Jacues Tati


screenwriter27
Dr.Strangelove
Mesajlar: 77
Kayıt: 12 Oca 2018 10:05
Meslek: Senaryo Yazarı
Konum: İstanbul, Manavgat, Akçaabat, SarayBosna, Viyana.

Mesaj gönderen screenwriter27 » 08 Ağu 2018 05:44

Öktem Başol'un "Senaryo Kitabı" başlı başına bir şaheser, öğrenmek istediğin her detayı örneklerle, -özellikle yabancı filmlerden örneklerle- ayrıntılarla bulabileceğin bir kaynak kitaptır. Fiyatı yüksek gibi para verip alma durumu olmazsa internette pdf türünde dosyalarda var. İncelemek istersen gidip herhangi bir DR mağazasında bulabilirsin kitabı.

1000'e yakın film örneğinden yola çıkarak senaryo yazmanın kurallarını ve dramatik teknikleri sokaktaki insana ulaştırmayı hedefliyor. Öktem Başol, uzun-kısa metrajlı filmler, belgesel niteliğindeki yapımlar ve reklam filmleri için senaryo ve diyalog yazımını, karakter ve ortam yaratımını, ortaya çıkan senaryonun yapımcılara nasıl sunulacağını tüm ayrıntılarıyla okura anlatıyor.

Sinema ve televizyon sektörünün tüm alanları için faydalı ve güncel bilgiler içeren eser, öğrenciler için de bir başvuru kitabı niteliğinde.

https://www.ilknokta.com/oktem-basol/se ... kuleri.htm

https://www.dr.com.tr/kitap/senaryo-kit ... 1725191001
"Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına.” Mevlâna 8)

halilyekta
The Recruit
Mesajlar: 16
Kayıt: 28 Eki 2012 23:50

Mesaj gönderen halilyekta » 13 Eki 2018 20:14

Kitabın adı sanarist v2.0. Bu, gezgin lakabını kullanan bir senaristin bir zamanlar yazdığı, sonra kapattığı internet blogundaki senaryo ile ilgili yazıları içeren bir pdf dosyasıdır. 360 küsür sayfadır internetten ücretsiz indirebilirsiniz. "gezginin senaryo notları" veya "sanarist v2.0" diye ararsanız bir çok sitede bulunur. temel kavramların, derslerin, deneyimlerin yanısıra yabancı kaynaklardan tercümeler de içerir.

Cevapla

“Senaryo ve Hikaye” sayfasına dön