Senaryo Satmak Hakkında

Senaryonuz var ve yorum mu istiyorsunuz, paylaşıp başınıza dert almak mı istiyorsunuz. Sağdan ikinci kapı.
Forum kuralları
1. Bu forumda aradığınız/sattığınız/paylaştığınız senaryoyu tek bir başlık altında arayabilirsiniz.
O başlık şudur: viewtopic.php?f=3&t=20492#p188228

2. Paylaşım yaparken neye dikkat edeceğiniz ise; şu başlıkta yazar:
viewtopic.php?f=3&t=6086

3. Forum içi 100 mesaja ulaşmış olan kişiler, bu anabaşlıkta kendi ilanlarını açabilme hakkına sahiptir Diğerleri yukarıda belirtilen viewtopic.php?f=3&t=20492#p188228 başlığına yazmak zorundadırlar. (100 kabaca bir rakamdır.)

4. 18.04.2017 tarihinden önce bu forumlarda açılan başlıklar, "arşive" kaldırılacak. Bu şu demektir, mesajlarınıza ve başlıklarınıza erişebilirsiniz, ama mesaj atamazsınız. İsteğimiz, arayışınız sürüyorsa, ana başlığa mesajınızı kopyala yapıştır yapmanız. (100 mesajın üzerindeyseniz, 100 mesaj üzerindeyim ve başlığım arşive kaldırılmış şeklinde özel mesaj atın lütfen.)

Bu basit dört kurala uyulmadığı taktirde moderatörler mesajları onaylamayacak veya sileceklerdir.
Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Blade Runner

Re: Senaryo Satmak Hakkında

Mesaj gönderen Bağımsız » 21 Ağu 2017 02:20

@PathRunner Kaç senaryo sattınız bu şekilde?

Dnd
Raging Bull

Mesaj gönderen Dnd » 21 Ağu 2017 10:51

Bu arada memento, nolanin kardeşinin kısa hikayesinden uyarlanmış ve yönetmenin kendi parasıyla çektiği bir film .
Yine kendisinin yazdigi Following filminden kazandığı para ile çekildi.
Filmin yapim bütçesi 6 milyon dolar , festival filmi olarak düşünülüyordu gelen olumlu elestirilerden sonra 3 milyon pazarlama bütçesi eklenip amerikada ve avrupa'da vizyona sokuldu .

İngiliz yönetmenin hollywoodta açılmasını sağladı , büyük studyoların dikkatini çekti ve Batman filminin kendisine emanet edilmesini sağladı.

Nolan kardeşler O gün bugündür, kendi yazmadiklari hiçbir filmi yönetmediler.

Yani öyle senaryo okutup cekelim mi diyecek bir adam değil nolan , örnek doğru değil .

PathRunner
The Recruit

Mesaj gönderen PathRunner » 22 Ağu 2017 18:22

Johnatan Nolan kendi röpörtajında anlatıyor olayı. Google yaparsan bulursun. Türkçesi yok ama. İngilizcen varsa okursun.
Dnd yazdı:
21 Ağu 2017 10:51
Bu arada memento, nolanin kardeşinin kısa hikayesinden uyarlanmış ve yönetmenin kendi parasıyla çektiği bir film .
Yine kendisinin yazdigi Following filminden kazandığı para ile çekildi.
Filmin yapim bütçesi 6 milyon dolar , festival filmi olarak düşünülüyordu gelen olumlu elestirilerden sonra 3 milyon pazarlama bütçesi eklenip amerikada ve avrupa'da vizyona sokuldu .

İngiliz yönetmenin hollywoodta açılmasını sağladı , büyük studyoların dikkatini çekti ve Batman filminin kendisine emanet edilmesini sağladı.

Nolan kardeşler O gün bugündür, kendi yazmadiklari hiçbir filmi yönetmediler.

Yani öyle senaryo okutup cekelim mi diyecek bir adam değil nolan , örnek doğru değil .

PathRunner
The Recruit

Mesaj gönderen PathRunner » 22 Ağu 2017 18:24

Bir yumurtanın iyi olduğunu anlamak için yumurtlamaya gerek yok diyeyim.
Bağımsız yazdı:
21 Ağu 2017 02:20
@PathRunner Kaç senaryo sattınız bu şekilde?

aleste
Wizard of Oz

Mesaj gönderen aleste » 02 Eyl 2017 16:27

Senaryo satmak hakkında cevap şudur; satmayı düşünme. Benim de ilk mesajlarım nasıl satarım nasıl ederim hakkındaydı :D Sonra okudum, öğrendim kendimce. He ne yaptın Bitmiş senaryon var mı desen sittin sene önce kuzeydeniz abime yollamıştım kısa film, hala revize ediyorum. Kötüyse devamını getirmiyorum, sorunlarına bakıyorum sevdiğim beni ateşleyen kısım hatalıysa bırakıyorum. Kuzeydeniz e attığım hala orjinal halde o yüzden bu kış çekmeyi planlıyorum.

Ama satmak.. Hayır düşünmüyorum. Onun yerine iki taraflı izleyiciye hitap etmeye çalışıyorum. Biri entellektüel birikimi olan kısım diğeri vurma kırma hurra diyen kısım. Alt metinlerle bezeyip, ana fikri destekliyor, insanların ilkel güdülerine de göz kırpıyorum. Senaryo geleneğini de dikkate alıyorum tabiki. Şimdi yazdığım uzun metrajın ana fikri dini de tarihte olduğu gibi kazananlar yazar. Sesli söylenirse kahkaha attırma garantili :D ama benim içimden bişeyler var, türkiyede çekecek babayiğit yok bence. Buna rağmen devam, çünkü yazdığım şeyi hissediyorum sadece bu. Başlarım parasına puluna. Gücü elinde barındıranlar bastıracak, insanlar korkacak diye yazmaktan vazgeçmem. Hikayemi her kesime hitap ettiremezsem vazgeçerim sadece. Satmayı boşver yüreğini koy ortaya. Zamanı gelince o kendini satar zaten.
oh be :D

Kullanıcı avatarı
Emre_
Dr.Strangelove
Meslek: Senarist

Mesaj gönderen Emre_ » 27 Eyl 2017 02:50

Başlamadan önce başaracağına inanmak atılacak ilk adımdır.
Orijinal bir fikri barındıran kaliteli yazılmış bir senaryo, bir fırsattır.

O halde bu fırsatı kaçırmamalı. Ne pahasına olursa olsun!
[?]Zihninde dolaşan sorulara cevap arıyorsan:
viewtopic.php?f=3&p=185301#p185301

standup-6
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen standup-6 » 14 Nis 2018 21:02

dünyadaki iyi yönetmen veya yapımcılara şirketlere ingilizceye çevrilmiş senaryonuzu göndermeniz mümkün mü?

“Senaryo ve Hikaye” sayfasına dön