Sinemayla İlgili Kitaplar Arşivi

Okuduğunuz, tavsiye edebileceğiniz teknik ya da sanatsal, felsefi ya da roman her nevi kitap sohbeti için bir yuvadır bu forum. Sevin onu.
umutkaradag
Dr.Strangelove
Mesajlar: 93
Kayıt: 24 Şub 2009 02:51
İletişim:

Re: Sinemayla İlgili Kitaplar Arşivi

Mesaj gönderen umutkaradag » 07 Tem 2014 18:17

Paylaşım çok güzel.

auteur
The Recruit
Mesajlar: 24
Kayıt: 11 Tem 2014 15:38
Meslek: senarist/yönetmen

Mesaj gönderen auteur » 16 Tem 2014 20:03

arkadaşlar merhaba Blain Brown'un Sinematografi - Kuram ve Uygulama kitabının iki üç farklı kapaklı baskısı var. bunların arasındaki fark nedir acaba?

biri bu; http://mcdn01.gittigidiyor.net/11351/tn ... tn70_0.jpg

diğeri de şu: http://www.kitaplik.com/wp-content/them ... nkapak.jpg

bir de bu var; http://www.tulumba.com/mmTULUMBA/Images ... 83_250.jpg


bu üç baskı da tamamen aynı bilgileri mi içeriyor acaba. aralarında fark varmı?

teşekkür ederim..

aleste
Wizard of Oz
Mesajlar: 554
Kayıt: 05 Oca 2013 16:21
Konum: Ant

Mesaj gönderen aleste » 16 Tem 2014 20:43

auteur yazdı:arkadaşlar merhaba Blain Brown'un Sinematografi - Kuram ve Uygulama kitabının iki üç farklı kapaklı baskısı var. bunların arasındaki fark nedir acaba?

biri bu; http://mcdn01.gittigidiyor.net/11351/tn ... tn70_0.jpg

diğeri de şu: http://www.kitaplik.com/wp-content/them ... nkapak.jpg

bir de bu var; http://www.tulumba.com/mmTULUMBA/Images ... 83_250.jpg


bu üç baskı da tamamen aynı bilgileri mi içeriyor acaba. aralarında fark varmı?

teşekkür ederim..
hepsi aynı
oh be :D

auteur
The Recruit
Mesajlar: 24
Kayıt: 11 Tem 2014 15:38
Meslek: senarist/yönetmen

Mesaj gönderen auteur » 17 Tem 2014 00:52

eyvallah kardeşim sağol.. son baskıyı sipariş vereyim o zaman.

Kullanıcı avatarı
lethaldoze
Donnie Darko
Mesajlar: 313
Kayıt: 18 Nis 2014 20:07
Konum: ISTANBUL

Mesaj gönderen lethaldoze » 19 Ağu 2014 19:59

Arkadaşlar Yılmaz Arıkan'ın kitapları nasıldır bilen var mı. oyunculuk üzerine kitapları ilgimi çekti.
http://www.dr.com.tr/Kitap/Uygulamali-S ... 0000413411

http://www.dr.com.tr/Kitap/Uygulamali-Y ... 0000357480

http://www.dr.com.tr/Kitap/Uygulamali-Y ... 0000357479
“Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın.”

Jacques Tati

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Mesajlar: 10548
Kayıt: 31 Eki 2005 17:07
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 13 Kas 2016 09:14

Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Theo'nun Ruhu
Mad Max
Mesajlar: 135
Kayıt: 20 Haz 2016 00:19

Mesaj gönderen Theo'nun Ruhu » 02 Nis 2017 03:24

Michel Chion'un "Bir Senaryo Yazmak" kitabını uzun zaman önce almıştım. Burada da ismi geçmiş. Fikir vermesi için birkaç şey yazayım. İlk 15-20 sayfasına bakıp kenara fırlatmıştım. Nedeni, klasik anlatıya sahip olması. Şu kısımda çatışma olmalı, şu kısımda düğüm çözülmeli gibi. Bu tür gereklilikler hoşuma gitmiyor. Tek beğendim yanı, filmlerden örnekler vermesi olmuştu. Kitap, en uygun zamanda okumak isteyen birisine verilmek üzere, bir kenarda beklemeye devam edecek.

Kullanıcı avatarı
paul.newman
Dr.Strangelove
Mesajlar: 67
Kayıt: 02 Oca 2018 03:16

Mesaj gönderen paul.newman » 03 Oca 2018 06:43

Ben de son zamanlarda senaryo üzerine kafa yorup araştırmalarımı/okumalarımı o yönde yapıyorum. Özellikle olay örgüsü konusunu araştırdım durdum. Bazı yazarlar ve kitaplar üzerine kendi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. İki üç satıra indirgemeye çalışmak benim için de yararlı olabilir.

İngilizce konusunda artık kendime az çok güvenebildiğim içim tüm okumalarımı İngilizce'de yaptım son aylarda. Yararlı olduğunu da düşünüyorum, çünkü bulduğum kaynaklar Hollywood'a göre yazılmış veya Hollywood'da etki bırakmış/karşılık bulmuş kitaplar veya makaleler oluyor. Benim de başlangıç olarak istediğim Hollywood öğrenmek. Fikirlerimi madde madde düzenleyeceğim fazla uzatmamak için.

Syd Field - 3 perdeli senaryo fikrini ilk ortaya atıp endüstriye kabul ettiren kişi. Bu yüzden kesinlikle dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Ama diğer senarist guruları gibi her söylediğini ciddiye almamakta fayda var. 3 perdeli kurgu Aristo'nun fikriydi diyor mesela. Yanlış. Aristo giriş gelişme sonuş bölümlerinin gerekliliğinden bahsetmesine karşın Field'ın önerdiği gibi bir sistemden bahsetmedi. Ama her şeye rağmen kendi görüşünü endüstriye kabul ettirdi ve hemen herkes onun yarattığı jargonla konuşuyor ve onun sisteminin üzerine hikayesini şekillendiriyor.
Michael Hauge - Youtube'da 1,5 saatlik ropörtajını bulmak mümkün. Syd Field'ın sisteminin birebir aynısını kullanıyor. İki fark var sadece: birincisi, "plot point"lerin isimlerini değiştirmiş. İkincisi ise zaman kulllanımı konusunda Syd Field'dan daha kısıtlayıcı. Syd Field'ın önerdiği sistemi daha iyi anlamak için önerebilirim.
Christopher Vogler - Joseph Campbell'ın kitabını sinema için özetlemeye çalışmış. Önerdiği aşamaları Sid Field'ın sistemindeki plot pointlerle eşleştirmek mümkün. Call to Adventure=Inciting Incident, Crossing the Threshold=Plot point 1 gibi. Ben bu kitabı gereksiz buluyorum. Sebeplerim çok fazla. En önemlisi Jungcu bir arkeologun fikirlerinden yola çıkması. Temelini çürük bulduğum bir yapıya yazacağım hikayeyi inşa etmek istemem.
John Truby - Field'ı tamamen reddedip "story beats" denen bir sistem öneriyor. 22 tane vuruştan oluşur senaryo diyor. Bu fikri pek incelemedim ama aynı Vogler için söylediğim gibi, bu beatlerin Field'ın sisteminde belli noktalara isabet ettiğini söyleyenleri gördüm. Benim için Truby'i önemli kılan şey janrlar hakkındaki albümleri. Farklı janrların paylaştığı gelenekleri anlattığı ders kasetlerini yararlı buluyorum. Diğer gurular bunu yapmıyor.
Blake Snyder - Save the Cat kitabının yazarı. Bir çok Hollywood filminde etkisi var ve bir bestseller. Kitabını okumadım ama hakkında duyduklarım, sisteminin Field'a nasıl alternatif olduğu konusunda Truby'e benzediğini düşünmeme yol açtı. Okumayı da düşünmüyorum çünkü beat yaklaşımı bana aşırı sınırlayıcı geliyor ve Hollywood'daki jargonun hala Field'ın terimleri üzerinde döndüğünü gördüm.
8 sequence approach - Field'ın sistemini kabul edip filmi sekiz eşit parçaya bölen sistem. Bu her parçanın ana hikayeye hizmet etmenin yanında kendi giriş-gelişme-sonucunun ve çatışmasının olması gerektiğini söylüyor. Amerikada bazı okullarda okutuluyor. İkinci perde yazılırken ortaya çıkan sorunları çözmede yararlı olduğu düşünülüyor. Fikri ortaya ilk atanın kim olduğunu bilmiyorum.
Robert McKee - Yıllar önce çeviri kitabını okumuştum ama kafamdaki sorulara cevap verememişti. Geri dönüp kitaba tekrar baktığımda kurduğu sistemlerin diğer herkesten farklı olduğunu görüyorum. Yalnız bana yardımcı olabilecek önerileri yok. Zamanında ondan duyup da etkilendiğim şeyleri senaryo okuyucusu olarak çalışan profesyonellerden de duyuyorum mesela internette gezinirken. Tekrar dönüp okumam kitabını.

Michel Chion - Bu adamı İngilizce kaynaklarda pek görmüyorum. Türkçe sayfalarda çok karşılaştım. Belki Fransız endüstrisinde bir etkisi vardır da o vesileyle burada ünlenmiştir. Hollywood'da pek bir etkisi yok ama.

usualsuspect
The Recruit
Mesajlar: 18
Kayıt: 16 Eki 2017 22:23

Mesaj gönderen usualsuspect » 20 Oca 2018 15:35

Öktem Başol'un Senaryo Kitabı bugün dnr'da yüzde 40 indirimle 39 liraya düşmüş. Bir de kargo bedava sanırım. Pahalı diye alamayanlar kaçırmasın.

http://www.dr.com.tr/Kitap/Senaryo-Kita ... 1725191001

Kullanıcı avatarı
paul.newman
Dr.Strangelove
Mesajlar: 67
Kayıt: 02 Oca 2018 03:16

Mesaj gönderen paul.newman » 09 Nis 2018 15:43

Kitap değil ama senaryoyla ilgili faydalı bulduğum bazı linkleri(çoğunluğu muhtemelen video olacak) bu mesaj içerisinde toplamak istedim. Hem düzenli bir şekilde kenarda tutmuş olurum, hem de ilgililere yararı dokunabilir. Yeni kaynaklar buldukça editleyeceğim.

Başarılı Hollywood senaristleriyle ropörtajlar:
https://www.youtube.com/channel/UCehArN ... P2XRN_jiJA
https://www.youtube.com/channel/UCthqKp ... WH2NhniEpg

Hollywood'da senaryo okuyucusu olarak çalışan birinden ipuçları:
http://thebitterscriptreader.blogspot.com.tr/
https://www.youtube.com/channel/UCSPx78 ... 4xiI_knLiA

Burası genel olarak sinema hakkında ropörtaj kanalı. Senaryo koçları ve ortalama bazı senaristlerle yapılan seanslar da oldukça fazla:
https://www.youtube.com/channel/UCs8o1m ... kdBg632_tg

Youtube'da çoğalan film eleştirmenlerinden biri ama senaryo odaklı çalışıyor. Daha çok şahsi düşünceleri üzerine kurulu ama yine de bu da kenarda dursun:
https://www.youtube.com/channel/UCErSSa ... w/featured

John August. Kariyeri dolgun bir senarist. Youtube kanalında birkaç küçük ama yararlı video var. Uzun uzun da podcastler yapıyor:
https://www.youtube.com/user/johnaugust/videos
https://johnaugust.com/scriptnotes

Senarist Bir röportajları (Türkçe):
https://www.youtube.com/channel/UC2BCrc ... rid&sort=p

Cevapla

“Kitaplar” sayfasına dön