Film Yapımı İçin 5 Kitap Önerisi.

Okuduğunuz, tavsiye edebileceğiniz teknik ya da sanatsal, felsefi ya da roman her nevi kitap sohbeti için bir yuvadır bu forum. Sevin onu.
usualsuspect
The Recruit

Film Yapımı İçin 5 Kitap Önerisi.

Mesaj gönderen usualsuspect » 28 Eki 2017 18:05

Merhaba. Son zamanlarda film yapımı üzerine kitaplar okumaya çalışıyorum. İnsanlara sorarak, yönetmen ve senaristlerin önerilerini dikkate alarak alıp incelediğim, ülkemizde yayınlanmış beş kitabı sizlere önermek istiyorum.

1- James Monaco - Bir Film Nasıl Okunur: Bu kitabın şu anda baskısı yok sanırım ama çok dolu ve öğretici bir kitap. Film yapımı üzerine teknik, kuramsal ve düşünsel olarak çok şey öğretiyor.

2. Öktem Başol - Senaryo Kitabı: Senaryo Yazım Teknikleri ve Film Öyküleri : Geçenlerde genişletilmiş yeni baskısını yaptı İthaki'den. Ben de burada önerenlerin sayesinde haberdar olup aldım. Yeni okumaya başladım. Hem örneklerle hem de alıştırmalarla vesaire çok güzel anlatıyor. Öğretici yani çok yüksek, resimli falan bir de. Pratik olarak bir şeyler yazmaya başladım.

3-Christopher Vogler - Yazarın Yolculuğu: Bu kitabı okula ilk başladığım zaman almıştım. Mother filminin yönetmeni Aronofsky'nin falan övgüsü var bu kitapla ilgili. Yazımı geliştirmek için birebir.

4-Dale Newton - Dijital Film Yapımı El Kitabı: Bunu da bize okulda kısa film yapımı dersimizde hocamız önermişti. Dijital aletlerle film yapımı üzerine teknik ve başarılı bir kitap. İlk kısa filmimi çekerken bu kitaptan baya faydalanmıştım ben de.

5-Serpil Kırel - Kültürel İncelemeler ve Sinema: Bu kitap, teknikten ziyade tamamen düşünsel yanıyla alakalı sinemanın. Diğer disiplinlerle ilişkisini falan inceliyor. Biraz zor bir kitap ama bunu da öneriyorum çok.

Sevgiler.

usualsuspect
The Recruit

Mesaj gönderen usualsuspect » 11 Kas 2017 22:12

Ekleme: Belgesel filmle ilgilenenler için, bugün boğaziçi üniversitesi standına gittim tüyap fuarı'nda. Orada belgesel sinemaya giriş kitabı vardı. bill nichols'un. aldım inceledim. oldukça kaliteli duruyor.

desert333
Wizard of Oz

Mesaj gönderen desert333 » 12 Kas 2017 14:21

Eyvallah

usualsuspect
The Recruit

Mesaj gönderen usualsuspect » 13 Kas 2017 17:20

rica ederim.

usualsuspect
The Recruit

Mesaj gönderen usualsuspect » 23 Kas 2017 20:53

Selma Köksal'ın Yitik Ülke yayınlarından çıkan Sinemada Yapım ve Yönetim kitabını aldım bugün. İçerik olarak güzel duruyor. Onu da öneriyorum arkadaşlar.

“Kitaplar” sayfasına dön