DSLR veya Video Kamera ?

Piyasalarda çok çeşidi bulunan ve hasbel kader kısafilmcilerin film sorununu çözen kameralar. Girin detayları edinin.
Cevapla
demir17
The Recruit
Mesajlar: 16
Kayıt: 18 Mar 2012 15:28

DSLR veya Video Kamera ?

Mesaj gönderen demir17 » 07 May 2012 10:44

Merhaba arkadaşlar.

Tanıtım amaçlı dış ortamda ve stüdyo ortamında kullanmak için + genel (kişisel olarak, kısa film, video vb) kullanıma uygun olarak bir video kameraya ihtiyacım var.

Elimde Pentax K-X'im var fakat daha iyi , belki full-hd bir makine elimde olmalı diye düşünüyorum.

Şu sıralar 5D mark ii nin fiyatı 5-7 bin tl arasında ve ben bütçe olarak 3.000 tl yi geçmeyi düşünmüyorum.

Bana ne önerirsiniz? Canon eos 550 D veya 600 D gibi DSLR makinalar mı (aslına bakarsanız bu makinaların fotoğraflarını beğenmiyorum) yoksa önerebileceğiniz iyi bir kamera var mı?

Not: 1-Kamera dünyasını çok bilmiyorum. 2-Zoom h1 gibi harici bir mikrofon da kullanacağım.
3-Dış çekimler sırasında ortamdaki ışık geçişine sorunsuz ayak uydurabilecek bir makina mesela ??

Fulgura
Moderator
Mesajlar: 5158
Kayıt: 19 Oca 2011 20:25

Mesaj gönderen Fulgura » 07 May 2012 11:56

Belirttiğiniz rakam aralığında profesyonel ve yayın/vb standartlarına uygun bir video kamera bulmanız zor. Size yine de tüm cilvelerine karşın DSLR yolu gözüküyor. Bu nedenle 5D Mark ii (Uzakdoğu ve ABD fiyatı 2000 dolar civarı) ve güzel bir lens seti stüdyo ve dış mekan çekimleri için idealdir. Bu da bütçenizi aşarsa 60D + iyi lens öneririm. K-X'ten video olarak daha iyidir. Canon fotoğrafları ile videosunu karşılaştırmamak gerekli. Özellikle Pentax ve hatta Nikon kullanıcılarının Canon fotolarını beğenmemesi doğal. İş video ise Canon videosuna denk video kalitesini diğer markalar daha yeni yakalamaya başladılar. O nedenle hem yaygınlığı hem kalitesi nedeniyle yine Canon en avantajlı görünüyor.

Dış mekan ışığına sorunsuz ayak uydurmak derken ne demek istediğinizi anlayamadım. Normalde her kamera uygun diyaframlı lens ve doğru kullanım ile bunu başarır ama otomatik pozlama denen şeyi kastediyor olmasanız gerek.
Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

demir17
The Recruit
Mesajlar: 16
Kayıt: 18 Mar 2012 15:28

Mesaj gönderen demir17 » 07 May 2012 12:36

Yanıtın için teşekkürler Fulgura,

Canon 60D yi inceleyeceğim.

Peki 1- video için Pentax K-5 deneme fırsatınız oldu mu?
2- Bütçeyi biraz daha zorlasak.. 3-5 bin tl arasına alınabilecek bir kamera için ne önerebilrisin?

Dış mekandaki ışık geçişi konusunun tuhaflığını ben de farkettim ama aslında şu şekilde: bina gölgesinde başlayıp bir pan hareketiyle kadrajın güneşli alana geçtiğini, oradaki nesnelere-kişilere yönlendiğini düşünebilirsin. Veya aydınlık alandan karanlık alana geçiş.. Yani tüm çekim için herhangi bir ışık / yansıtıcı sisteminin kullanılmadığı tam amatör bir ortamı kastettim.

Biraz da netleme ve algılamanın hızlı olması konusu.

Fulgura
Moderator
Mesajlar: 5158
Kayıt: 19 Oca 2011 20:25

Mesaj gönderen Fulgura » 07 May 2012 12:56

K-5'in iyi bir makine olduğunu duymam dışında kendim görmüş ve kullanmış değilim ama video amaçlı çalışacak iseniz codec, bitrate vb nedenlerle yine Canon düşünmek durumunda olacaksınız. Ben aslında sadece video olarak Panasonic GH-2'yi (sadece gövde 850-1000 dolar) Canon'un 5D'sinden de başarılı buluyorum ama Türkiye'de pek bulunmuyor ve biraz pahalı. Yoksa bugün başlayacak olsam GH-2 + 14-140 lens (1250-1400 dolar) ve diğer bazı kaliteli lenslerden oluşan bir sistem kurardım. Ne türden çekimler yapacağınızı yazmamışsınız. Daha çok video içerikli çalışmalar (tanıtım, TV ya da DVD hedefli video çekimleri vb) yoksa sinematik (film vb) çekimler mi? Birincisi için GH-2, ikincisi için Canonlar daha yerinde olur ama Canonları iyi lenslerle kullanırsanız da oldukça verim alabilirsiniz. Canonların en büyük sorunu netlik yani görüntüde ayrıntı konusunda çok iddialı değiller. Soft çekimler için ise daha iyisini bulmanız mümkün değil.

Sinematik çekimlerde belirttiğiniz pozlama değişimi için zaten stopsuz diyaframlı lensler kullanıyor ya da mevcut lenslerde değişiklik yaparak o hale getiriyoruz. Her halükarda o durum için manuel çözüm düşünmek gerekli. Ben değişken ND filtre ile yapıyorum ve sonuçtan görece memnunum. Alan derinliği değişmediği için sorun da olmuyor. Otomatik bir çözüm bugün için kabul edilebilir değil hala. Pozlamadaki değişim ile ilgili olarak Canon + ML uygulamaları bu konuda bugüne dek gördüğüm en iyi düşük masraflı çözüm. ML'deki zebra ve spotmetre ile beraber kullanarak o sorunları çözebilirsiniz. Bu nedenle yine Canon daha iyi bir alternatif. Diğer markalar da aynı türden artılar sağlamadıkça Canon dışında sadece standart çözümlere elimiz mahkum. O nedenle Nikon, Pentax bazı açılardan Canon'dan biraz daha iyi video makineleri yapsalar dahi Canon'un bu artıları yetiyor da artıyor bile.
Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator
Mesajlar: 917
Kayıt: 04 Kas 2011 05:23
Meslek: Tasarımcı
Konum: Ankara

Mesaj gönderen copen » 08 May 2012 23:13

Hocam bende genel amaçlı Sony hxc Mc 1500 ' de bak diyeceğim yurtdısı fiyatları cok dustu turkiyede fiyatlar dusuyor değerlendirmende fayda var diye dusunuyorum
kötü iş kötü iştir en iyi teknoloji kullanılsa bile; iyi iş iyi iştir sadece kağıt kalem olsa bile....

demir17
The Recruit
Mesajlar: 16
Kayıt: 18 Mar 2012 15:28

Mesaj gönderen demir17 » 18 May 2012 20:11

O makinayı ilk defa duydum Copen. Kısa film olmasa da bir iki video bulabildim ve hiç fena değil gibi. Üstelik yurt dışı için 1550 dolar fiyat veriyordu bir yerde. Ama Türkiye'de nerede bulabiliriz hiç bilgi bulamadım.

Bir de o serinin diğer makinaları nasıldır, hangisi daha önerilebilir bu konuda bilgin var mı?

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator
Mesajlar: 917
Kayıt: 04 Kas 2011 05:23
Meslek: Tasarımcı
Konum: Ankara

Mesaj gönderen copen » 18 May 2012 21:26

Demir ben soyle bir hata yaptım yani kısaca özetlemek gerekirse sony ex1 ile çalışıyordum. Sonra bu dslr lerin görüntüsünü görünce "amanın bu ne yahu " dedim ve aklım hep dslr lerde ve gördüğüm o muhteşem görüntülerde kaldı. Forumları okudum negatif konusan da birini görmedim herkes övüyorda övüyordu. Bende bir tane edindim 5dmark2. fakat gel görki şöyle bir durum var öncelikle DSLR lar iyi ses çekemiyor hadi mikrofon al, bir bakıyorsun ki AGC var hadi ses kaydedicisi al, zoom yapmıyor yani yapıyorda videoyu cekerken zoom yapmak istersen hız oranlarını tutturamıyorsun, focus müthiş manuel vs ama yaparken yapamıyorsun adam gibi follow focus al, elinde kucuk kaldığı için soulder rig kamera omuzluğu al, kendi lcd si monitöre etmek için yeterli olmaığı için git bir de lilluput gibi bir harici monitör al., al da al tak da tak... Ve ayrıca pil ve çekim süresi de başka bir dert. Yani kucuck bir sey bir plan sekans çekeceksin vallahi üseniyorsun. Sonrasında anlıyorsun ki evet gercekten 35mm ye yakın sinematik görüntüler elde ediyorsun ama o görüntüleri çekmek için çektiklerini kimse bilmiyor. Yani kısacası şimdi hala mecburiyetten 550d kullanıyorum butun bu saydığım ekipmanlarda elimde var ama yinede paramı biriktirir biriktirmez "panasonic ag-af100 " ax2000 ya da en kotu ihtimalle SONY HXR-MC1500P alt versiyonlarda bir omuz kamerası edinmek. Buradan söylediklerim yanlış anlaşılmasın DSLR lara bir sey demiyorum ama şimdi niye hala omuz kamerası ürettiklerini ve pazarladıklarını anlıyorum.
kötü iş kötü iştir en iyi teknoloji kullanılsa bile; iyi iş iyi iştir sadece kağıt kalem olsa bile....

demir17
The Recruit
Mesajlar: 16
Kayıt: 18 Mar 2012 15:28

Mesaj gönderen demir17 » 18 May 2012 21:52

Anlıyorum Copen. Yok yanlış anlaşılacağını sanmıyorum sonuçta yaşadığın ve belki de asıl bilinmesi gereken, pek değinilmeyen noktaları yazmışsın. Kökende biri fotoğraf makinası diğeri video. Kullanımsal farkları da kendilerine göre.. Ve evet neticede Mark ii kullanmadım ama makinayı aldığımız kit lensle bunun olmayacağını biliyorum. İlk etapta 50 mm 1,2 veya en kötü 1,4 alabilmek ister, 35 mm ister... ister.

Yazdığın diğer video kamera modellerine de göz atacağım.

Bu konudaki bilgi ve tecrübe eksiğim büyük o yüzden yazılan her modelin, önerinin, bilginin önemi büyük benim için. Tekrar teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator
Mesajlar: 917
Kayıt: 04 Kas 2011 05:23
Meslek: Tasarımcı
Konum: Ankara

Mesaj gönderen copen » 18 May 2012 22:27

yani şimdi canon 5dmark2 ya da 3 mü
panasonic ag-af100 mü deseler direkt ag-af100 ü tercih ederim. Sen sakın başlangıç maliyetlerinde bakma bu işe 5dmark2 yi af100 gibi kullanacağım dersen 2 adet af100 parası harcaman gerekir. Bu arada panasonic ag-af100 için videolara bakmanıda ayrıca öneririm.
kötü iş kötü iştir en iyi teknoloji kullanılsa bile; iyi iş iyi iştir sadece kağıt kalem olsa bile....

Fulgura
Moderator
Mesajlar: 5158
Kayıt: 19 Oca 2011 20:25

Mesaj gönderen Fulgura » 18 May 2012 23:38

Şimdi tabii deneyimler ve görüşler farklı olabilir ama hem Canon kullanıcısı, hem de ag-af100 kullanmış biri olarak, ag-af100'ün görüntü kalitesi açısından aslında 350 dolara alıp 400 dolara sattığım (ve hala pişman olduğum) GH1'den hiçbir farkı olmadığını ve hatta GH2'nin bunlara 5 basar olduğunu söyleyebilirim. Hatta Panasonic dünyasında ag-af100 bir tür aldatmaca olarak da bilinir ve ag-af100lerini satıp GH1 ve GH2 alan insanlar biliyorum. Panasonic bunu satabilmek için diğer kameralarını (GH serisi) kasten baltalamaktadır. Bu nedenle de Canonlarda olduğu gibi Panasonic'te de hack yazılım ile muazzam sonuçlar elde edilmektedir. 200 mbps üstü veri elde etmek mümkün. 1000 dolara alacağınız GH2 esasen Mark iii'e denk (ve belki de daha iyi) sonuçlar vermekte. Durum bu iken af100 biraz "imaj" makinesi durumuna düşüyor. Şöyle ki; bu işi profesyonel olarak yapıp para kazanacaksanız elinizde DSLR ile işe giderseniz sizi pek ciddiye almayabilirler. Ag-af100 ise daha profesyonel kameraya benzediği için bu sorun olmayabiliyor. Gerçi artık tüm dünyada birçok çekim DSLR ile yapılıyor ve ille de kit gerekli değil. Sadece bir tripod ve glidecam ikilisi ile bile çok güzel sonuçlar alınıyor.

corben'in DSLR zenginleştirme hakkında söyledikleri doğru. Yani tam kit düzmek isterseniz ve kaliteli malzeme alırsanız pahalıya gelir ama tam kiti bir anda düzmek zorunda olmadığınız gibi her an da tam kit kullanmak zorunda değilsiniz. Elbette her gün kamera taşıyan, kurup söken adam için omuz kamerasının avantajı başka ama öte yandan tripod ve glidecam dahil olmak üzere resmen sırt çantasına doldurup bisikletle bile dağ bayır gidip çekim yapabilmenin avantajları da muazzam. DSLRler bu noktada kompakt olmalarının avantajlarını sunuyorlar. Bir 5d ve sıkı lens seti ile çok güzel sonuçlar elde edersiniz. Memnun kalmazsanız ertesi gün satarsınız. Ag-af100 için alıcı bulmak artık zor ve her yere gelmez. Ag-af100'ün bir önceki kuşak Panasonic sensörlerinin tipik sorunlarını taşıdığını da (fixed pattern noise vb) söyleyeyim. Yüksek ISOlar çok verimli olmaz, ki Mark iii ile artık o alanda bu fiyat aralığında rakip bulmak zor.

Selamlar.

Ek: Bir ara görmüştüm ve arayıp buldum. Aşağıdaki mesajda FS100 ve AF100 karşılaştırılıyor ve iyi fikir verecek bilgiler var.
http://www.dvxuser.com/V6/showthread.ph ... 0-compared" onclick="window.open(this.href);return false;
Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

demir17
The Recruit
Mesajlar: 16
Kayıt: 18 Mar 2012 15:28

Mesaj gönderen demir17 » 11 Haz 2012 17:37

Merhabalar tekrar,
Biraz geç yazıyorum kusura bakmayın.
Öncelikle Sony ve Panasonic karşılaştırması (FS100 and AF100) için teşekkür ederim.


Kafam biraz karıştı diyebilirim. Çünkü video kamera olayına yeni giriyorum ve modeller çeşitleniyor.


Sony 'den yazılı model (SONY HXR-MC1500P) hakkında ne söyleyebilirsiniz? Fiyatlarına baktım ve fena değil gibi.. Veya Sony'den önerebileceğiniz bir model var mı? Sony önerir misiniz?

Bu arada ilk mesajımda bütçeyi "3 bin tl yi geçmemek" olarak söylemiştim ancka şu an bunu 5 bin tl olarak düşünebiliriz. Belki biraz daha geniş bir opsiyon sunabilir bize.

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator
Mesajlar: 917
Kayıt: 04 Kas 2011 05:23
Meslek: Tasarımcı
Konum: Ankara

Mesaj gönderen copen » 11 Haz 2012 18:31

tekrar merhabalar, tv yayın kalitesi ve cekim kalitesinden bahsetmiyorum ben yanlış anlaşılmasın lütfen yoksa üstünün üstüde var :))

hd kalitede ergonomik bir kameradan bahsediyorum dolayısıyle DSLR olmaz omuz kamerası al demiyorum kimseye sadece kullanım kolaylığı, ergonomisi ve fiyat performansa göre nitelendiriyorum. Ben af100 örneğini tam örnek olarak verdim kullandığım ya da çok savunduğum için değil omuz kamerası için...

Sony hxr 1500p ye gelince tek kelimeyle yarı yolda bırakmayacak bir kamera diye nitelendiriyorum, övmüyorum. Örnek olarak söylüyorum zamanında bu forumda bir arkadaşımız ücretli bir belgesel cekimi için teklif istemişti bir kurum adına yönlendirmişti. Bende kurumla görüşüp, teklif vermiştim. Hatırladığım kadarı ile iş için istenilen kısaca şu idi. 3-5 kişilik bilim adamları topluluğuyla dağda 3-4 gün gezilip hem video bellek hazırlanacak, hem dış cephe röportajlar cekilecek hemde bahsedilen doğa unsurları doğa içinde çekilecek ve ayrıca kaliteli ses kaydı istiyorlardı. Şimdi doğru konuşmak gerekirse hadi DSLR ile bunu çekelim, bakalım. Çekebilirmiyiz ? Evet çekebiliriz ama zorluk derecesi 10 üzerinden 25 felan olur, detayları anlatmama gerek yok sanırım. Ama bir tane HD format karta kayıtlı omuz kamerası, harici bir shot gun, 1-2 adet pilli ışık kaynağı, bir iki reflektör, 1 tripod, 2 adet yedek pille hiç bir sıkıntı olmadan ve tek kişilik kadro ile bu işi yapabilirsiniz. Aynı çantayı DSLR için toplayalım farkı anlarız.

demir17
" onclick="window.open(this.href);return false; bu linkte kısaca sony i genel anlamlı olark gorebilirsin. Çok video yok bu makina hakkında ama bu video kameranın kullanışlı özelliklerini özetlemek konusunda yeterli gelecektir.
kötü iş kötü iştir en iyi teknoloji kullanılsa bile; iyi iş iyi iştir sadece kağıt kalem olsa bile....

jinduw
The Recruit
Mesajlar: 48
Kayıt: 08 Nis 2012 01:49

Mesaj gönderen jinduw » 12 Haz 2012 13:31

demir17 yazdı:Merhaba arkadaşlar.

Tanıtım amaçlı dış ortamda ve stüdyo ortamında kullanmak için + genel (kişisel olarak, kısa film, video vb) kullanıma uygun olarak bir video kameraya ihtiyacım var.

Elimde Pentax K-X'im var fakat daha iyi , belki full-hd bir makine elimde olmalı diye düşünüyorum.

Şu sıralar 5D mark ii nin fiyatı 5-7 bin tl arasında ve ben bütçe olarak 3.000 tl yi geçmeyi düşünmüyorum.

Bana ne önerirsiniz? Canon eos 550 D veya 600 D gibi DSLR makinalar mı (aslına bakarsanız bu makinaların fotoğraflarını beğenmiyorum) yoksa önerebileceğiniz iyi bir kamera var mı?

Not: 1-Kamera dünyasını çok bilmiyorum. 2-Zoom h1 gibi harici bir mikrofon da kullanacağım.
3-Dış çekimler sırasında ortamdaki ışık geçişine sorunsuz ayak uydurabilecek bir makina mesela ??
600D gibi DSLR makinaların fotoğraflarımnı beğenmiyorum demişsiniz. Fotoğrafları makina değil fotoğrafçı çekiyor. Adam beceriksizse makinanın yapabileceği şeyler sınırlı. Henüz teknoloji 'sen bırak ben çekerim' durumuna da gelmediğinden bu pek de doğru bir yaklaşım değil. Size 600D ile - ki kit lens takılı - öyle reklam, tanıtım, kısa film ve klipler gösterebilirim ki ağzınız açık kalır. 600D kullandığım ve çok iyi sonuçlar aldığım bir makina. Başlangıç için 50mm bir lensle çok iyi işler çıkartabilir. Tabii bunun yanında birkaç çeşit filtre de alacaksınız.

demir17
The Recruit
Mesajlar: 16
Kayıt: 18 Mar 2012 15:28

Mesaj gönderen demir17 » 14 Tem 2012 12:11

jinduw yazdı: 600D gibi DSLR makinaların fotoğraflarımnı beğenmiyorum demişsiniz. Fotoğrafları makina değil fotoğrafçı çekiyor. Adam beceriksizse makinanın yapabileceği şeyler sınırlı. Henüz teknoloji 'sen bırak ben çekerim' durumuna da gelmediğinden bu pek de doğru bir yaklaşım değil. Size 600D ile - ki kit lens takılı - öyle reklam, tanıtım, kısa film ve klipler gösterebilirim ki ağzınız açık kalır. 600D kullandığım ve çok iyi sonuçlar aldığım bir makina. Başlangıç için 50mm bir lensle çok iyi işler çıkartabilir. Tabii bunun yanında birkaç çeşit filtre de alacaksınız.
O makinalara başarısız denemez. Görüntü kaliteleri gayet tatmin edici. Örnek video ben de çok izledim ve o yüzden sordum acaba onlardan mı almalıyım diye. Ama özellikle fotoğraf konusunda kesinlikle daha üst seviye bir makine olmalı. Giriş seviyesiyle bu iş kotarılmaz değil ama ekipmanı yeni alacakken daha üst bir sistem hiç fena olmaz diye düşündüm. (Önce giriş seviyesine para yatırıp daha sonra yeterli gelmediğinde tırmalanmak istemedim. O hatayı ilk makinalarımızı alırken yaptık malesef. keşke biraz daha sabırla para biriktirseymişiz diye çok yakındım kendime ve aynı hatayı video konusunda yapmak istemedim.)

Cevapla

“Tüketici Sınıfı Kameralar” sayfasına dön