Blackmagic Pocket Cinema Camera / BMPCC4K

MiniDV, HDV, HD, 4K formatında kayıt yapan kameralar.
Kullanıcı avatarı
Siyah Ok
Raging Bull

Blackmagic Pocket Cinema Camera / BMPCC4K

Mesaj gönderen Siyah Ok » 11 Nis 2013 15:54

Duyduk duymadık demeyin...bu fiyata bu makine....DSLR olayı bence bitmiştir... ;)

- Super16mm sensör
- SD kart girişi
- MTF lenslerle çalışabilme
- ProRes ve CinemaDNG RAW kayıt
- 13 stop dinamik aralık
- Micro HDMI çıkış
- Değiştirilebilir batarya
- 995$

http://www.blackmagicdesign.com/product ... nemacamera
yasına Siyah'ım...

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator
Meslek: Tasarımcı

Mesaj gönderen copen » 12 Nis 2013 00:48

muhammeta ile birlikte iki adet sipariş verdik 1 hazirandan itibaren satılmaya başlanacakmış bize gelişi bir engel cıkmaz ise 26-30 haziran arası, ama 2K siparişimizde siparişi karşılayamayacaklarını yazılı olarak bildirmişlerdi, 4-5 ay sonrasında BH Photo newyorkta rafa düştü ama bizim cebimizdeki parada o sırada cebimizden düşmüştü hehehe :) umarım bu sefer aksilik olmayacak hatta parasını bile bloke ettirdik...
kötü iş kötü iştir en iyi teknoloji kullanılsa bile; iyi iş iyi iştir sadece kağıt kalem olsa bile....

halostendap
The Legend
Meslek: komedyen

Mesaj gönderen halostendap » 12 Nis 2013 01:11

lens aralığı ne ki acaba bu makinenin...bir de çok küçük yahu, bildiğin kompakt fotoğraf makinesi büyüklüğünde sanki :D
eski nickim intercapiller.

Artık instagramdayım| https://www.instagram.com/halitstandup

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator

Mesaj gönderen copen » 12 Nis 2013 14:30

yanlış anlaşılmasını istemem ama elinde 5dmark serisi olan ve video amaçlı kullanan arkadaşlar bence 6-8 ay içinde makinalarını elden cıkartmalılar çünkü black magic 2K ilk cıktığında yurtdışında full frame ve video amaçlı kullanılan özellikle 5dmark fiyaları 1-2 haftada ebayda %30 a varan oranlarda kadar gerilemişti. Diyeceksiniz ki iyide fotografcılarda kullanıyor - arkadaşlar canon genellikle video amaçlı daha cok kullanılıyor 550d si olan fotografcıdan ve 5dmarkıı si olan fotografcıdan daha coktur videocu olan. Ayrıca nikonun fotograf olayında fiyat fayda ilişkisinde dirkt bir satış üstünlüğü ve ikinci el piyasada ki değer kar üstünlüğü söz konusu. Belki 6-8 ay olmayabilir bize yansıması ama kesinlikle önümüzdeki sene video cekim sektorundeki piyasa oyuncular arasında bu işler çok kızısşacak . Tahminimce bu pastada pay bekleyen canon ne yapacağını şaşırmış durumdadır, ya black magic i satın almak isteyecektir ya da raw ceken dynamic video amaçlı kamera çıkartacak ve fiyat olarakta tutunmaya calışacaktır. Örnek veriyorum 5DmarkIII ve Nikon seviyesi makinalar aynı hafta piyasaya duyruldular, ama nikon canonun 10 katından fazla sipariş aldığını satış rakamına ulaştığını açıkladı.
üstelik bu durumdan etkilenecek olan sadece canon video segmentide etkilenmeyecek, red-arri-sony fx700 gibi serilerdede satışın düşmesini değil durmasını tahmin ediyorum. En azından orta segment prodüksiyonlarda black magic farklı lider olacak. Ne de olsa ne satılırsa satılsın pazarlama sektöründe iki şeye sahip olanlar kaymağı yer

" İlk Olmak " ( ilk sinema kamera vs gibi)
" En Olmak " ( En ucuz sinema kamera vs gibi )

Bu iki bağlacı yaptığınız işte özne yerine koyabiliyorsanız lidersiniz demektir.
kötü iş kötü iştir en iyi teknoloji kullanılsa bile; iyi iş iyi iştir sadece kağıt kalem olsa bile....

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 12 Nis 2013 17:27

Bir kaç gündür bunu takip ediyordum ben de. DSLR piyasası çok kötü karışacak gerçekten...

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator

Mesaj gönderen copen » 12 Nis 2013 17:31

serkanoca yazdı:Bir kaç gündür bunu takip ediyordum ben de. DSLR piyasası çok kötü karışacak gerçekten...
DSLR nin video ayağı gercekten karısacak birakin DSLR nin video piyasındaki payını baz video kamera piyasasıda feci karısacak, dediğim gibi simdi gidip sony FX700 alırmısınız? mesela .... ax200 ya da ne bilim panasonıc vs

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 12 Nis 2013 20:29

Kesinlikle katılıyorum...

halostendap
The Legend

Mesaj gönderen halostendap » 13 Nis 2013 01:01

bunların 2. eli kaça kadar düşer acaba 2 sene sonra filan :D
benim de hoşuma gitti makine :) ama hala merak ediyorum en geniş açısı en dar açısı kaç bunun...

newbie
The Recruit

Mesaj gönderen newbie » 14 Nis 2013 23:28

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator

Mesaj gönderen copen » 15 Nis 2013 06:58

newbie yazdı:http://www.adorama.com/VDBMCCP.html

şu an satışta mı?
değil hocam talep sipariş toplanıyor bildiğim kadarı ile pre order halde

Kullanıcı avatarı
babaluga
Man on the moon

Mesaj gönderen babaluga » 15 Nis 2013 13:23

Şu aşamada elinizde Mark II veya III varsa bu modeli almak mantıklı değil. 50p veya i 1080 olsaydı belki mantıklıydı. 2K çıkınca da test sonuçlarına bakmak ve biraz yabancı bağımsız forumları takip etmek lazım. Şahsen benim beklediğim 4K ile birlikte 50 - 60p.

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator

Mesaj gönderen copen » 15 Nis 2013 18:40

tabi aslinda bu da doğru ama 5d serisi ya da dslr ile yapamadığımız yakalyamadığımız beyaz dengesi, kullanım zorluğuda cabası, beni en cok heyecanlandıran ne 4k si ne de 50-60p si en cok beklediğim Raw video cekebilmesi ( 50-60p zaten 16mm Sony fx700 var ve super slow motion ile 900 kare gibi bir cekim yapabiliyor fiyatıda abartı değil ) , eğer raw video gormemişseniz kurgulamamış uğraşmamışsanız ki fotografta raw cok kullanılan bir formattır 5dmark serinizle raw foro cekin ve kucuk dokunuşlarla o fotografla oynayıp sonuclara bir bakın derim ve o sonucları video footage da yapildiğinizi düşünün youtube da bu konuda oldukca fazla video sample orneği var muhakkak seyredilmesini öneiririm, özellikle low light ya da high light durumlarında mucizevi sonuclar cıkıyor...

Kullanıcı avatarı
Siyah Ok
Raging Bull

Mesaj gönderen Siyah Ok » 16 Nis 2013 08:53

4K modeli 1080i 50-60fps sunabiliyor şimdilik...zaten 4K 12 durak... raw bayer olarak yani red deki gibi sıkıştırılmış raw dng olarak kayd ediyor...

Pocket de 13 durak sıkıştırmasız raw dng...

Türkiye dağıtımcısı Arttek,videopro adı altında satıyordu şimdi de cine360 olarak satıyorlar.... ön sipariş vermek isteyenler için linki...

http://www.cine360.com/urun-kategori/kameralar/bmd/
yasına Siyah'ım...

sa71
Mad Max

Mesaj gönderen sa71 » 16 Nis 2013 10:46

m43 to ef adaptör ile canon tokina tamron samyang gibi ef lenslerin kullanımına uygunmu acaba? crop oranı kaçtir? Birde mevcut dslrlara göre sensörü küçük. iso başarımı 5d mark3 e göre nasıldır?

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 16 Nis 2013 22:01

Merhaba

Hayirli olsun diyelim. Ortaligi hareketlendirdi. Ben yine de BM firmasinin bu urunu yilbasindan once bu fiyata saglayabileceginden biraz supheliyim. BMCC bile hala sorunlu.

Kameranin crop faktoru x3.0 diye algiliyorum. x1.3 dedikleri sanirim BMCC'ye oranla gorus alani. Super 16 zaten dar acidir. Yani raw icin diyecek yok ama crop nedeniyle genis aci derdi daha da artacak simdi. 50mm ler 150 mm olacak. Daha x2 crop makinede 14mmye yeni alisiyorduk. Sensorunu de tanimiyoruz. Bir dussun piyasaya gorelim artisini eksisini. Ayrica bu form faktore uygun omuzluki kafes vb hicbir sey yok henuz. Kamera lenslerin arkasinda kaybolacak resmen.

Bu arada bu makinenin gelecegine yatirim yapmak isteyenler simdiden Canon FD toplasinlar. 4/3 dunyasina hosgeldiniz demeli ayrica. Bakalim Mk iii u begenmezken x3 crop ile neler olacak? Ben biraz beklemek taraftariyim. Zaten Mk iii'u begenmeyip GH2ye yatirim yapmistim tam. Bu fiyata devami gelirse bir tane de bundan alir koyariz kenara ama herkes raw isleyemez onu da dusunmeli. Canon amatorlere daha bir sure satar. Esas fiyasko Mk iii.
Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator

Mesaj gönderen copen » 16 Nis 2013 22:33

mark III fiyasko :) katılıyorum, raw işlemenin zorlugunada katılıyorum. Ancak hala basit bir videoyu premierrde nasıl acacağım diyen en boy oranını soran ve bu basit sorulara şap diye cevap verenleri işin uzmanı ilah vs sayan ciddi bilgisiz arastırmayı geliştirmeyi sevmeyen oldukca ciddi bir kısa film/video/tanıtım vs dunyasında kendini nefer sayan adam var. Abi raw etmeninin artık ulaşılabilir nitelikte olması, ya da nasıl dslr ler işe girince o saate kadar "onların kamerası daha iyi yaparlar bizimki moktan o yuzden kısamız kötü" bahensinin ardına saklanan kısacılar hop kaliteli alan derinliği olan makina ile de bir sey yapamadıklarını görünce bayağı bir elenmişlerdi. Kalan kısacı gönüllü arkadaşlar ne yaptı dslr ile iş cıkartabilmek için zorunlu bir gelişim surecine / teknik takibe / kurgu bilgisayar vs gelişmeleri takip etmeye uygulamak için çalışmaya emeklendiler. Fena mı oldu ? Hayır bence super oldu. Cunku bakıyorum da kısa filmciler sanki teknik personel gibi sadece acılara isoya shutter speede baktıkları odaklandıkları için ışık kullanımı, görsel estetik, mekan tasarımı, oyuncunun oyunculuk adına başarısını es gectiler. Setteki durum goruntu net mi alan derinliği pro sinemadakini karşılıyormu amors bu mu sumu derken filmleri seyrettiklerinde ya da filmleri eleştirildiğinde baktılarki haaa iş sadece teknik vs netlik ve alan derinliği değilmiş. Oyunculukta, mekan tasarımıda, açı yaratımı ya da kullanmasıda , konseptde, senaryoda önemliymiş. Simdi o günlere yaklaşıyoruz. Cunku çalışmayı sevmeyen ama konusmayı seven bir elemeden geçmiş bir kitle bu tekniklerin işleri kolaylaştırması ile bir elemeden daha gececek. Kalan sağlar bizimdir ...

Fulgura sen yokken 3d stereoscopic görüntü ile ilgili bir konu açtım abi sorularım ya da konusulmasını istediğim seyler vardı, dunya buna yuruyecek kısada farklı bir atılım yapılabilir, teknikler yaratılabilir, tutoriallar vs konusulabilir paylaşılabilirdi amacım. Konuya rastlarsan bir bak ... Amacım kimseyi azarlamak değil ama kooparatifçi yapıdan kurtulmak isterim. Yani fulgura bize anlatsın çözeriz, copen yapsın paylaşsın , ne bilim kezzap söylesin yapalımdan daha cok abi kişisel calışmanında armut piş ağzıma düşten bir adım öteye gecmesini istiyorum.

O anlamda hosgeldin Fulgura ve Hosgeldin Black Magic... 13 stop - geniş acı - 3.0 Crop ne acaba ? :))

halostendap
The Legend

Mesaj gönderen halostendap » 16 Nis 2013 22:55

Kız abi sen, hakediyoruz biz bunu :)

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 16 Nis 2013 23:08

Tekrar sagolasin. Evet, dediklerin dogru. Cekim deyince dogrudan kameraya yonelme gibi bir durum var. Sanki Alexa versen eline en iyisini cekecek. Neyse artik bunlari gecmis olmak lazimdi ama esasen kamera saticilarinin da isine geliyor. Sonucta urun satiliyor.

Ben 3D konusunda pek ilgili ve bilgili degilim. Panasonic kamerayi bilen gelen 3D lensini cikarip kullanmistim. O isin kendine gore bazi puf noktalari var bence. Sonucta gercek bir 3D degil de katmanli bir 3D olayi soz konusu ve o katmanlarin saptanip birbirlerine gore konumlarinin belirlenmesi gerek bence. Yani sadece lensi takip cekmekle olmuyor da sonrasinda uzerinde ince ince dusunmek lazim gibi. O ise kafami vermek istemedim. Bir de o teknolojiye biraz kizgindim. Belki de esas nedeni bu teknolojide sunulan filmlerin tamamen animasyon olmasidir. Yani anim filmi zaten render asamasinda 3d cikariyorlar. Anim olmayan yani gercek goruntulerin 3D yapilmasi beni esas cezbeden durum.

Bana ilginc geleni 2 kamerayi belli acida baglayip cekenlerdi. Yani iki adet 500D ile cekenler var. O teknik gelistirilip daha orijinal seyler yapilabilir belki. O zaman o kisitli 3D sureci daha yaratici bir boyuta tasinabilir.
Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

halostendap
The Legend

Mesaj gönderen halostendap » 16 Nis 2013 23:37

Copen abinin 3d başlığına kadar düşünmediğim bir şeydi bu:
3d iki lensli kamerayla çekiliyormuş ya, anam dedim bizim de iki gözümüz var ve böylelikle derinliği algılayabiliyoruz :D

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator

Mesaj gönderen copen » 17 Nis 2013 00:10

hahayytt foruma can geldi bea :))))

“Yarı-Profesyonel ve Profesyonel Kameralar” sayfasına dön