Yurtdışından Ürün Getirme-Gümrük Tartışmaları

Forumun nezih kitlesi ile farklı tellerden mevzuları tartışmak için buyurun. Nargileler yönetimden.
Fulgura
Psycho

Re: Konu Dışı Sorular

Mesaj gönderen Fulgura » 10 May 2014 18:09

KEzzAP yazdı:Nihayet geldi, ekstradan bir kuruş para ödemedim.
Hadi geçmiş olsun ve hayırlı olsun.
Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)

Mesaj gönderen KEzzAP » 12 May 2014 13:50

Peki şimdi gelelim zurnanın diğer zırt dediği konuya.
Yurtdışından alışverişte 2 ayda 1 ürün, ve yılda 5 ürün sınırı var mı hala?
Akşam mevzuata bakarım da, bir de burada bilgisi olsun istedim.

İstanbul-34
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen İstanbul-34 » 12 May 2014 16:48

2 ay önce yanlış hatırlamıyorsam 4-5 ürün getirdim ve hiçbir sorun yaşamadım, bu mevzuattan daha sonra haberim oldu :) Yine de temkinli davranmakta fayda var tabii. :)

Yurtdışından ürün alacak kişilerin bu tür özel kargo şirketlerinden uzak durması en hayırlısı.

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 12 May 2014 17:33

KEzzAP yazdı:Peki şimdi gelelim zurnanın diğer zırt dediği konuya.
Yurtdışından alışverişte 2 ayda 1 ürün, ve yılda 5 ürün sınırı var mı hala?
Akşam mevzuata bakarım da, bir de burada bilgisi olsun istedim.
Yok.

Gerçek kişi olsun tüzel kişi olsun veya 75 üstü olsun altı olsun, miktar sınırı yok. Sadece 75 ve 1500 euro limitleri var. Bir de alkoldür, ilaçtır, telefondur vs. gelemiyor.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 12 May 2014 20:17

Harika o halde.

Kullanıcı avatarı
vizyonsuzhayat
Mad Max

Mesaj gönderen vizyonsuzhayat » 13 May 2014 00:38

benim de bi sorum var. şimdi gümrük sınırı 75 euro bunu dolara vurduğumuzda 103 küsür yapıyor. benim abyden almak istediğim ürün 102 dolar gibi. şu an :) şimdi gümrükte bu sayılar çok önem arzediyor mu? 104 olsa ne olur?
When you have to shoot, shoot. Don't talk.

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 13 May 2014 01:20

Muayene memuru o günkü veya alış tarihindeki kur üzerinden hesaplar. Onun yorumuna kalmış. 75 euro üstü kabul ederse %18 vergi ödersiniz.

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
Meslek: Mid Digital Compositor
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 13 May 2014 02:17

Yamulmuyorsam elektronik ürünlerde ve fiyat kotasını geçen kargolarda geçerli birşeydi o.
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 15 May 2014 22:16

Bir soru daha mazur görün, öğreneceğiz, belki ben öğrenirken başka birileri de öğrenir.
Sınır altında bir ürün aldım, şu an shipping aşamasında. 10 haziran'da falan gelir diyor.
O gelmeden bir ürün daha alacağım başka bir yerden, o ondan önce gelir sanırım. O da sınır altında. Ama ikisi birlikte vergisiz alışveriş sınırını geçecek ama ayrı ayrı geliyorlar.
Tahmin ediyorum ki birilerinin yaptığı alışverişlerin çetelesini tutmuyorlardır. İkisi aynı anda gümrükte olurlarsa sıkıntı olur diye düşünüyorum ben. Yanılıyor muyum?

Kullanıcı avatarı
zampano
Raging Bull
Meslek: Öğretmen-Karikatürcü
İletişim:

Mesaj gönderen zampano » 15 May 2014 23:30

KEzzAP yazdı:... İkisi aynı anda gümrükte olurlarsa sıkıntı olur diye düşünüyorum ben. Yanılıyor muyum?
Bugüne kadar hep böyle alışveriş yaptım. Aynı anda gümrükte bazen üç tane bazen beş tane ürünüm oldu, yine de sorunsuz geldi. Kimsenin çetele tuttuğunu sanmıyorum.

umutkaradag
Dr.Strangelove
İletişim:

Mesaj gönderen umutkaradag » 10 Tem 2014 16:05

Ben yüksek maliyetli bir ürün almıştım ancak şirketle konuşup faturayı az kestirmiştim yinede biraz vergi almışlardı

İstanbul-34
Dr.Strangelove

Mesaj gönderen İstanbul-34 » 10 Tem 2014 20:43

Mevzuat belli zaten, kimse kafasına ya da keyfine göre kargonu gümrükte işleme tabi tutamaz. Aldığın ürün 150 euronun ve 30 kilonun altındaysa kapına kadar gelir. Bir de adet olayına dikkat edin, mümkünse aynı ürün 4 adetten fazla olmasın.

Bazı uyanık arkadaşlar ürünü gümrüğe takılmasın diye faturayı düşük gösterme çabası içine giriyor, bunu abarttıkları vakitte gümrükte şüphe uyandırıyor ve kargolarını alamıyorlar., bu sefer de ithalata tabi tutuluyor kolileri, üzerlerine şirket yoksa, ithal edemiyorlar, etseler bile uyanıklık yapıyım derken, normal prosedüre göre ödemesi gereken tutarın 3-4 katı para ödemek zorunda kalıyorlar.

Sen her şeyi prosedürüne göre yap, yaptığın ödemenin dekontu elinde olsun, fatura ve dekonttaki tutarlar birbirini tutsun, kolinin içeriği de mevzuata uygun olsun, kimse kargonu gümrükte tutamaz.

Fulgura
Psycho

Mesaj gönderen Fulgura » 24 Nis 2015 03:13

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 24 Nis 2015 08:49

"Normal şartlar altında, hızlı kargo firmasının getirdiği üründe de durum farklı değildir. Fakat, eğer hızlı kargo firması ile geliyorsa, bu muayene ve gümrük işlemlerini kendilerinin yapabileceğini veya gümrük müşavirinize yönlendirebileceğinizi söyler. Bunun sebebi, ürünleri yurda giriş yaparken “ticari” olarak bildirmeleri. Böylece, konu resmi ithalat işlemine döner ve bir gümrük müşavirinin devreye girmesi gerekir. Takdir edersiniz ki, bireysel kullanıcıların hiç bir gümrük müşavirinde vekaletnamesi yoktur, o nedenle de işlemi kargo firmasının müşavirine devretmekten başka çaresi kalmaz. Bu da çok ciddi masraflar yaratır. Bu firmaların kendi bünyesindeki veya ortak çalıştıkları müşavirlerin bu konudan sağlayacağı kazanç nedeniyle bu “ticari” gösterme hilesine başvuruyorlar.

Bu noktada haklarınızı iyi bilmenizde fayda var. Mevzuata göre hızlı kargo firmalarının sizden talep edebileceği tek bedel ardiye. Bunu da 75 € altı malzemelerde hiç isteyemezken, üzerindeki malzemeler için ilk 3 gün için talep edemez. Ama dediğim gibi, malzemeyi ticari gösterdikleri anda iş değişiyor."

Bunu bana yapmaya çalıştılar, ama ürün 75 Euro altındaydı.
Mail gönderdim, pardon bir yanlışlık olmuş dediler.
Başınıza gelirse ve ürün 75 Euro altındaysa kesinlikle alamazlar bir şey.

Fulgura
Psycho

Mesaj gönderen Fulgura » 24 Nis 2015 08:57

Orayo okurken aynen seni hatırladım ben de. O nedenle burada bulunsun istedim. Güzel bir yazı.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin

Mesaj gönderen KEzzAP » 24 Ara 2015 21:13

cambaz61
The Recruit

Mesaj gönderen cambaz61 » 31 Ara 2015 04:14

Merhaba aliexpress ten mini jib ya da slider bu tarz ekipmanları alırsam gümrükte takılma olur mu vergi koşulları nelerdir ? Daha önce alışveriş yapmış arkadaşlar varsa akıl verebilirse çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 31 Ara 2015 11:52

Ben aliexpress'e özel bir uyarı yapayım. Ürünü satan kişinin profilini iyice gezin, yorumları okuyun. Memnuniyet yüzdesine bakın. Ondan sonra güven sorunu olmazsa satın alın. Ek olarak piyasa değeri $100 olan elektronik bir ürünü orada $50'a bulmuşsanız hiç yanaşmayın derim. 20gb harddiski farklı bir kutuya koyup 1tb diye satanlar var.

Fulgura
Psycho

Mesaj gönderen Fulgura » 31 Ara 2015 14:54

Öte yandan Ali üzerinde çok fahiş fiyatlar da var. Ebay'de hiçbir sorun yaşamadım bugüne dek ve Ali üzerinde de 15'e yakın alışverişim var ama sanki hem fiyat konusunda hem de güvenilirlik konusunda o site sorunlu gibi geliyor bana artık.

cambaz61
The Recruit

Mesaj gönderen cambaz61 » 01 Oca 2016 02:43

Ben 240 dolarlık mini jib almak istiyorum.Peki bu tarz ürünler gümrükten geçebiliyor mu ? yada satıcı hediye gibi gönderebiliyor mu ?

Mini jiblerin fiyatı aliexpress ile amazon arasında da fiyat farkı var ama çok fazla markada var fulgura ancak türkiyede de 700 e bulunabiliyor ama oralarda ki kadar kaliteli değil gibi o yüzden çok kararsızım yani türkiyeden 700 e almak mı yoksa 130 dolarla 250 dolar arası değişenlerden mi almak lazım sence ?

“Konu Dışı” sayfasına dön