Sinema Üzerine Yüksek Lisans Yapmak

Forumun nezih kitlesi ile farklı tellerden mevzuları tartışmak için buyurun. Nargileler yönetimden.
Cevapla
serasi
Dr.Strangelove
Mesajlar: 88
Kayıt: 09 Oca 2013 20:13

Sinema Üzerine Yüksek Lisans Yapmak

Mesaj gönderen serasi » 01 May 2016 17:23

Bildiğim kadarıyla sinema üzerine yüksek lisans yapmak için RTS mezunu olmanız gerekmiyor, diğer bölümler içinde öyle diye biliyorum. Tüm şartları sağladığınızda başvuru yapabiliyorsunuz, seçici kurulun karşısına çıkıp sizi kabul edip etmemesi kalıyor. Forumda yüksek lisans yolundan geçen geçmiş arkadaş bu konu hakkında bilgiler verebilirler mi? Hangi üniversite, hoca, konu belirleme vs gibi durumlarla ilgili yardımcı olabilecek olan var mı?

Kullanıcı avatarı
Chon
Dr.Strangelove
Mesajlar: 77
Kayıt: 09 Ağu 2015 13:37

Mesaj gönderen Chon » 02 May 2016 11:55

Benim de bu yönde bir düşüncem var. yapan varsa buraya yazsa çok iyi olur aslında.

hitech
Dr.Strangelove
Mesajlar: 92
Kayıt: 13 Eki 2012 11:47

Mesaj gönderen hitech » 03 May 2016 02:49

Geçen sene Sinema TV Yüksek lisansını tamamlamış birisi olarak tecrübelerimi paylaşabilirim.

Öncelikle belirteyim lisansınız farklı olsa da yüksek lisansınızı Sinema TV olarak yapabilirsiniz. Lakin devlet üniversitelerinde pek şansınız yok gibi. Ben önce Marmara üni ye başvurmuştum. Ön elemeyi bile geçemedim. Zaten çoğu kişi daha mülakat sınavları olmadan yüksek lisansa kabul olacaklarların belli olduğunu söylüyordu. Marmara bu anlamda biraz karışık. Diğer devlet üniversitelerini çok bilmiyorum...

Lisansınız farklı alandaysa Sinema TV yüksek lisansı için özel üniversitelere yöneliyorsunuz neticede. Ben İstanbul'da yaşadığım için buradaki üniversitelere başvurmuştum. Araştırmalarım sonunda Bilgi ve Kadir Has Üniversitesine başvurdum. Bilgi için biraz geç kaldım, Kadir Has oldu. Kısmet...

Hemen söyleyeyim yaptığınız çalışmalar ve ilgi alanınız kabul olma sürecinde çok etkili oluyor. Ben kabul olmadan yaklaşık bir 4 sene prodüksiyon alanında çalıştım. O aralıkta 4-5 kısa film çalışması yaptım. Çektiğim filmler festivalde gösterildi, ödüller aldı. Bunlar mülakat sırasında hep artı.

Mülakat demişken, 2 aşamalı bir mülakata tabi tutuluyorsunuz. İlk aşamada belgelerinizi teslim ediyorsunuz ve ingilizce dil sınavına giriyorsunuz. Bazı üniversiteler TOEFL gibi sınav sonuçlarınızı kabul edebiliyor. Sınava girmeden bu aşamayı geçebilirsiniz.

Bir sonraki aşama sözlü mülakat. Bu aşamada kendinizi ve hedeflerinizi çok iyi anlatmanız gerekiyor. Ben en başında amacımın sinema için birşeyler yapmak olduğunu üzerine basa basa söyledim. Tabi sadece bunu söylemeniz yetmiyor, biraz kültür ve bilgi birikiminizi sergilemeniz de gerek. Hangi yönetmenleri, hangi filmleri neden sevdiğinizi bilerek gitmenizde fayda var derim.

Ben tezli öğrenciydim ama dilerseniz proje sunarak da okulu bitirebiliyorsunuz. Ben yüksek lisans derslerinin yanı sıra lisans derslerine de girdim. Bu konuda hocalarla konuşmak, onların bilgi birikiminden faydalanmak güzel tecrübe olmuştu. Size de tavsiye ederim.

Benim şu an aklıma gelenler bunlar. Soracağınız sorular olursa konu üzerinden elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım...

miyavhit
The Recruit
Mesajlar: 39
Kayıt: 29 Ağu 2011 01:37

Mesaj gönderen miyavhit » 03 May 2016 18:55

Peki hocam, yüksek lisans öncesinde de zaten film çekiyormuşsunuz ve bunlar başarılı filmlermiş de. Okulun bunun üzerine katabileceği artılar nelerdir veya siz neden yüksek lisans yapmayı düşündünüz? Biz de düşünmeli miyiz tavsiye ediyor musunuz?
Sinema tüm sanatların orkestra şefidir...

serasi
Dr.Strangelove
Mesajlar: 88
Kayıt: 09 Oca 2013 20:13

Mesaj gönderen serasi » 03 May 2016 22:05

İleri ki hedefiniz nedir hitech? Doktora yapmayı düşünüyor musunuz? Birde tezli ya da proje üzerine demişsiniz. proje üzerine yapınca sanırım ortaya bir kısa film koyuyorsunuz ama bu tezsiz yüksek lisans diye mi geçiyor? Akademik kariyer yapma gibi bir hedefiniz var mı ya da böyle bir olasılık var mı?

hitech
Dr.Strangelove
Mesajlar: 92
Kayıt: 13 Eki 2012 11:47

Mesaj gönderen hitech » 04 May 2016 22:41

miyavhit yazdı:Peki hocam, yüksek lisans öncesinde de zaten film çekiyormuşsunuz ve bunlar başarılı filmlermiş de. Okulun bunun üzerine katabileceği artılar nelerdir veya siz neden yüksek lisans yapmayı düşündünüz? Biz de düşünmeli miyiz tavsiye ediyor musunuz?
Benim yüksek lisans yapma amaçlarımdan biri hayatını sinema üzerine kurmuş insanları tanıyabilmek ve onlardan bilgi ve deneyimlerini dinlemekti. Ayrıca imkan olursa sinema üzerine akademik olarak da bir kariyer yapabilmek istiyordum.

İlk amacıma hizmet etti mi? Kesinlikle evet. Okulda ders veren ve sinema üzerine çalışan önemli insanlardan tecrübelerini dinlemek bile çok şey katıyor insana.

Öncelikle Türkiye'nin bana göre en iyi görüntü yönetmenlerinden Hayk Kirakosyan'dan sinematografi dersi almak harika bir deneyimdi. O az ama öz türkçesiyle inanılmaz ufuk açıcı bir insandır. Sovyet okulundan, hatırladığım kadarıyla Tarkovski'nin mezun olduğu okuldan çıkmış bir görüntü yönetmeni. Bilgi ve Kadir Has'ta dersler veriyor. Ara sıra ışık atölyeleri düzenlediğini duyuyorum. Denk gelirseniz mutlaka katılın derim.

Çiçek Kahraman, Türkiye'nin en iyi kurgucularından. Kurguya dair pek çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Onu tanıdığım için de kendimi şanslı sayıyorum.

Bu 2 isim dışında da pek çok değerli eğitimciyle iç içe oluyorsunuz. Ayrıca inanılmaz bir kütüphane ve film arşivine ulaşmanız okulun size kattığı en büyük artılardan biri.

İkinci amacım akademik kariyer yapma hedefiydi. Hali hazırda kısa film atölyeleri düzenliyor ve fotoğraf dersleri veriyorum. Ancak bunu üniversite düzeyine taşımak ne yazık ki görüldüğü kadar kolay değilmiş. Onu gördüm. Zira işin içine devlet prosedürleri girince iş karmaşıklaşıyor. Özel üniversitelere halen başvuruda bulunuyorum ama çoğunda daha ilanları çıkmadan kimin kabul olacağı belli gözüküyor. Özetle akademik kariyer için yüksek lisanstan ziyade lisansta doğru karar vermiş olmak gerekiyor.

Sonuç olarak sinema üzerine yoğunlaşmak için yüksek lisans dönemi güzel bir fırsat sunuyor insana. Ben bu süreçte uzun metraj film senaryomu bitirdim. Ayrıca güzel arkadaşlıklar da edindim. Hatta bazıları ile sektörde beraber çalışıyoruz. Bu açıdan baktığımda yüksek lisans yapmayı faydalı bulduğumu söyleyebilirim...

hitech
Dr.Strangelove
Mesajlar: 92
Kayıt: 13 Eki 2012 11:47

Mesaj gönderen hitech » 04 May 2016 22:46

serasi yazdı:İleri ki hedefiniz nedir hitech? Doktora yapmayı düşünüyor musunuz? Birde tezli ya da proje üzerine demişsiniz. proje üzerine yapınca sanırım ortaya bir kısa film koyuyorsunuz ama bu tezsiz yüksek lisans diye mi geçiyor? Akademik kariyer yapma gibi bir hedefiniz var mı ya da böyle bir olasılık var mı?
Güzel kardeşim bazı sorularına bir üstteki mesajda cevap vermiş oldum sanırım.

Proje diyince evet bir kısa film projesi olur, tv programı projesi olur vb. bir proje sunuyorsun. Ve evet tezsiz yüksek lisans olarak geçiyor.

Akademik kariyer yapma hedefim evet var. Lakin bununla ilgili yaşadığım sorunları da bir önceki mesajımda açıklamaya çalıştım. Olasılık var ama biraz şans gerekiyor sanırım...

Bu arada doktora demişken evet sinema için sonuna kadar çalışmayı istiyorum. Bu anlamda sanatta yeterlilik doktorası yapmak da hedeflerim arasında. Lakin bunu nasıl ve nerede yapabilirim henüz tam araştırma yapmış değilim.

serasi
Dr.Strangelove
Mesajlar: 88
Kayıt: 09 Oca 2013 20:13

Mesaj gönderen serasi » 05 May 2016 19:36

Bilgilendirmelerin için çok teşekkürler hitech.

abandini
The Recruit
Mesajlar: 2
Kayıt: 16 Haz 2018 13:32

Mesaj gönderen abandini » 07 Haz 2019 15:18

Merhabalar, özel üniversitelerin sinema yüksek lisansları -tezli dahil- hep ücretli mi?

TarıkAlpat
Donnie Darko
Mesajlar: 328
Kayıt: 30 Nis 2014 01:21
Konum: İstanbul

Mesaj gönderen TarıkAlpat » 07 Haz 2019 16:25

Ücretli diye biliyorum.

Cevapla

“Konu Dışı” sayfasına dön