İşimden ayrılıp, fakir sinemacı olarak mutlu ölmeye karar verdim.

Forumun nezih kitlesi ile farklı tellerden mevzuları tartışmak için buyurun. Nargileler yönetimden.
Cevapla
paciente
The man who knew too much
Mesajlar: 2151
Kayıt: 15 Mar 2012 17:57

Re: İşimden ayrılıp, fakir sinemacı olarak mutlu ölmeye karar verdim.

Mesaj gönderen paciente » 13 Eki 2017 01:08

@hcemince teşekkür ederim. Umarım hobi olarak yaptığın filmleri izleme imkanımız olur.

paciente
The man who knew too much
Mesajlar: 2151
Kayıt: 15 Mar 2012 17:57

Mesaj gönderen paciente » 13 Eki 2017 01:10

Emre_ yazdı:
12 Eki 2017 19:40
Birkaç şeyi doğru anlamanızda yarar görüyorum;
  1. Hobi/sanatsal çalışma ile meslek aynı şeyler değildir. İkisi de size kazanç sağlayabilir ama hobi bir meslek değildir. Hobinizi mesleğe mi dönüştürmek istiyorsunuz? O halde hesap kitap yapmadan hayallerinizin peşine düşmeyin. Durduk yere işinizden aşınızdan olmayın. Risk alırken tutarlı olmanızda yarar var. Bu uyarıyı saha önce başka üyelerde yapmıştı.
  2. Sanatta bahane olmaz. Genellikle en sevilen eserler en zor şartlarda ortaya çıkanlar olmuşlardır. Aile veya çevre yada onların söyledikleri engel değildir. İçinizde varsa eninde sonunda herşeye rağmen eserinizi ortaya çıkaracaksınızdır. İnanın ve çalışın. Bir şeylerden fedakarlık etmeden olmuyor.
  3. Her ne olursa olsun kaldığınız yerden aynı heyecanla devam edin. Bunu yapabiliyorsanız başaracaksınız demektir.
Evet bütün bunlar böyle bir işe kalkışırken iyi düşünülmesi gerekenler. Katkı için teşekkürler.

paciente
The man who knew too much
Mesajlar: 2151
Kayıt: 15 Mar 2012 17:57

Mesaj gönderen paciente » 13 Eki 2017 01:43

Başlığı takip edenler için gelişmeleri özetleyeyim.
Fiilen iki, resmi olarak bir aydır işsizler kervanındayım. İşsizlikten kastım TÜİK referansına göre işsiz tanımıdır:) Devlet baba bana işsizlik maaşı vermeye başlayacak bu ay. Samyang 24mm cine lensin parası çıkmış oldu.

Son iki ay içerisinde bir kısa filmin görüntü yönetmenliği, kurgu ve colorisliğini yaptım. Üç kısa filmin colorisliğini, bir belgeselin de görüntü yönetmenliğini üstlendim. Kendi filmime az bir zaman ayırabildim ama önümüzdeki ay bir aksilik çıkmazsa kısa kurmaca filmimi çekicem.

Parasızlık -eğer borcunuz yoksa- çok da kötü bir şey değil. Daha önce de yazdığım gibi marka sigara yerine tütün içiyorsunuz, dışarıda yemeyi bırakıyorsunuz, daha ucuz eve taşınıyorsunuz ve her şey kendiliğinden yoluna giriyor.

Kendime daha fazla zaman ayırabiliyorum. Okumadığım makalelerin hepsini okudum. Yarıda bıraktığım kitaplarımı da... Ekipmanlarımın bakımını, tamirini falan uzun uzun yaptım. Sakal bıraktım:)

Özellikle sinemacılardan çok destek görüyorum. Bir yönetmen arkadaşım kalkıştığım işin belgeselini yapmak istediği söylüyor ve ekliyor: "Yaptığın tam bir delilik ve bunu kaydetmek istiyorum." Onun haberi belki yok ama ben zaten kaydediyorum:)

Bu başlıkta amacım insanlara gaz verip işinden gücünden etmek değil. Sadece her zaman bir çıkış yolu olduğuna inanıyorum ve şu an bunu gerçek zamanlı olarak deniyorum. Sonuca ulaşacağıma inancım tam.

Planladığım gibi ek gelir olarak fotoğraf ve çerçeve işine de şubat gibi başlamayı planlıyorum. Buradan da reklam yapayım. 16:9 oranında kanvas baskı fotoğraf ve orijinal ahşap çerçeve satışlarımız şubatta başlıyor:)

Arabamı satmaya kıyamadım ama şimdilik karnını fazla doyuramıyorum. Benzinli meret, lpg de taktırmamıştım. Benzini de pipetle çekiyor sanki. Bu yüzden onunla arama biraz mesafe koydum.

Çekeceğim kurmaca film, yoksulluk kavramına atfedilen değeri irdeliyor. Akademik tanımı yapılan yoksulluk halkta ne ölçüde karşılık buluyor? Merkezimde bu var. Tür dram diyebiliriz. Ortalama 15 dakika olacak. Çekimlerin büyük kısmı mekanım olan toroslarda, küçük bir kısmı da Adana'da olacak. Bir kış filmi aynı zamanda.

İlginç teklifler de aldım. Takunya yapımıyla ilgili belgeselden bir popçunun klip çekimine kadar... Genelde görüntü yönetmenliği ya da coloristlik bunlar. Teknik olarak alanım görüntü yönetmenliği ama son iki yılda renk işine fazla zaman harcadığım için bununla ilgili teklifler daha fazla oluyor. Şimdilik üç tanesini kabul ettim. Kabul etmediklerim biraz kırılıyorlar ama durumumu anlatınca hak veriyorlar.
Elimdeki işleri bitirince üç aya kadar dinlenip fizik tedaviyi falan aradan çıkaracağım.

İlginç gelişmeler olursa buradan paylaşırım tekrar.
Sağlıcakla kalın canlar.

Cevapla