Videoları parçalama

Allahın Cezası Adobe Premiere montaj programının inceliklerini buradan sorup öğrenin.
Cevapla
Adem GENÇ
Raging Bull
Mesajlar: 213
Kayıt: 02 Haz 2014 20:45

Videoları parçalama

Mesaj gönderen Adem GENÇ » 25 Eyl 2018 13:52

Merhaba,

Video çözünürlükleri artık yüksek olduğu için video dosyaları 4GB boyutu geçiyor
Birçok USB portlarıda FAT32 formatı destekliyor, FAT32 formatıda 4GB üstü dosyaları deteklemiyor

Benim Fotoğraf Makinem ile video çekerken video boyutu 4GB geçiyorsa dosyayı parçalıyor, her 4GB dosya boyutu ulaştığında 4GB bitiriyor diğer ikinci dosya oluşturup devam ediyor. İlk dosyayı oynattığında zamanı geldiğinde diğer ikinci, üçüncü dosyayı çağırıyor oynatmaya devam ediyor dosyadan dostaya geçerken hiç belli olmuyor sanki tek parça imiş gibi.

Adobe Premiere ile böyle video dosyaları parçaya bilirmiyiz?

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 26 Eyl 2018 12:52

ya ben hiç anlamadım soruyu ya da premiere zaten kesip biçmek için yapılmış bir program değil mi?

Omega_Works
Kurgu/Efekt
Mesajlar: 1505
Kayıt: 28 Eyl 2006 17:05
Meslek: Motion Graphics Designer
Konum: İstanbul

Mesaj gönderen Omega_Works » 30 Eyl 2018 03:34

Parçalarsın da amaç ne ben onu anlamadım. Ne gerek var böyle parçalamaya? Eskiden filmler bir vcd ye sığmazdı bölünürdü...

İlk satır zaten 10-15 yıl öncesinden sorulmuş gibi oraya hiç değinmiyorum... Fat 32 mi kaldı... 2000 yılından beri ntfs var... Onu da geç hem pc hem mac te sorunsuz çalışılan Exfat var.

Usb potunun Fat32 desteği diye bişey yok... Tamamen yanlış bilgi... Dosya sistemi yazma okuma işlemleri portların bi özelliği değil işletim sisteminin özellikleridir.

Nerden tutsam elimde kalıyo... Ben derdini anlayamadım.
Tek noktaları sevmedim hiç... Benim için sadece üç nokta vardır... Çünkü tek nokta son'u, Üç nokta sonsuzluğu anlatır...

Adem GENÇ
Raging Bull
Mesajlar: 213
Kayıt: 02 Haz 2014 20:45

Mesaj gönderen Adem GENÇ » 09 Eki 2018 14:20

Cevap için teşekkür ederim

Konuyu uzun tutmamak için kısa anlatmıştım ama doğru düşünce olmadı
Bilgisayarlar tüm formatlar destekliyor burada sorun yok
Smart TV ler FAT32 ve NTFS desteliyor exFAT desteklemez
Telefonlar FAT32 ve exFAT destekler NTFS desteklemez

Benim sorunum burada:
Smart TV olmayan (yani USB girişi olmayan TV) ve TV arkasına takılan UYDU alıcılar var, bu uydu alıcıların USB girişleri var ancak bu USB girişleri yazılım güncelleme ve basit fotoğraf ve video oynatmak için medya oynatma bölümü var, bu USB girişi kapsamlı düşünülmediği için sadece FAT32 formatı destekliyor, FAT32 bildiğiniz gibi tek parça olarak 4GB üstü dosya kaydedilemiyor, benimde 7GB lık video var bunu ikiye bölüp FAT32 diske kaydedeceğim ilk video oynatıldığında otomatik olarak ikinci videoyu çağırmasını istiyorum, bunu yapması için videoyu ne ile ve nasıl bölmek lazım?

Örnek benim Panasonic LX1000 fotoğraf makinem var SD kartı exFAT(tek parça olarak 4GB üstü destekler) olarak biçimlendirdiği halde video çekerken video dosyası 4GB aşıyorsa hemen ayrı bir dosya yapıyor ve her 4GB için ayrı dosya oluşturuyor ve ilk video oynatıldığında otomatik olarak diğer parça videolarıda çağırıp oynatıyor izlerken hiçbir şey anlamıyorsun tek parça video gibi oynuyor.
İşte bende böyle yapmak istiyorum

Şimdiden teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Mesajlar: 992
Kayıt: 02 Oca 2014 02:31
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
Konum: Web
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 09 Eki 2018 20:00

Video converter programlarından biri lazım o halde. Benim bildiğim xilisoft video converter bu işi yapıyor. Yani 7GB'lık dosyayı çevirirken split kısmından 4GB ayarlanırsa ikiye böler. Sonra onu usb'ye atıp oradan izleyebilirsiniz. Ama iki video arası kesintisiz olmayacaktır diye tahmin ediyorum. O iş player'la, yani videoları oynatan yazılımla alakalı. Eğer televizyon aynı klasördeki dosyaları ardarda kesmeden oynatıyorsa sorun yok. Değilse bir video biter, bir süre sonra diğeri başlar.

Ama tabii bu video kesme işini adobe premier de yapar. Neticede filmi iki parçaya ayırıp, part1 ve part2 diye çıktı alsanız da aynı şey. Neyle bölündüğü fark etmez. Aslolan player, video oynatıcı.

Adem GENÇ
Raging Bull
Mesajlar: 213
Kayıt: 02 Haz 2014 20:45

Mesaj gönderen Adem GENÇ » 12 Eki 2018 15:14

Adobe Premiere tabiki bölerim bunu biliyorum yada video bölmede sorun yok.
Örnek 1GB bir dosyayı WINRAR ile sıkıştırırken 100MB boyutlarda olsun seçeneği kullandığında sana 10 adet 100MB dosya verir ve açmak için 1. Dosyayı açtığında diğer 9 dosya otomatikman çağırır.
İşte benimde istediğim videoyu bölecek program her parçanın içine bir sonraki parçayı çağıracak kodu koyması gerekir böyle bir program arıyorum.

Benim makinem oluşturduğu her 4GB dosyayı bilgisayarda yürütürken kesintisiz gibi yürütuyor ama klasörde başka birden fazla video olmasına rağmen hangisini tıklıyorsan oynatıp duruyor demekki kesintisiz oynatanın içinde diğerini çağıran kod var diye düşünüyorum.

Cevapla

“Adobe Premiere” sayfasına dön