Adobe Premiere ile İlgili Genel Sorular

Allahın Cezası Adobe Premiere montaj programının inceliklerini buradan sorup öğrenin.
1984sanatatolyesi
The Recruit

Re: Re: Adobe Premiere ile İlgili Genel Sorular

Mesaj gönderen 1984sanatatolyesi » 26 Eki 2017 17:09

Bağımsız yazdı:
26 Eki 2017 16:24
Herhangi bir ayarda sekans açtığınızda videoyu timeline a attığınızda ayarları değiştireyim mi diye sorması lazım.
Eğer cevabınız benim için ise yaşadığım sorun daha çok cracklenememiş program durumu gibi duruyor, ama bunu aşamıyorum, aştığım zaman çok değişik bir deneyim olacak benim için zaten :) Aşağı yukarı 2007 den beri kullanıyorum bu program serisini ama bu çok değişik geldi.

TarıkAlpat
Donnie Darko

Mesaj gönderen TarıkAlpat » 17 Ara 2017 22:37

Selamlar. After da Element 3d ve Red Giant pluginlerini kullanarak hazırladığım 2-3 saniyelik yaklaşık 16 animasyonum var. Bu animasyonları Premier' de dizince hem program monitöründe hem de render sonrasında bazı sahnelerde ekran bir anda kırmızı oluyor. Çalışmayı silip, yeni bir sekansta da denedim yine aynı kırmızı. Görüntüleri silmedim veya taşımadım. O türlü bir uyarı da vermiyor zaten. Bildiğimiz 255.0.0 kırmızısı çıkıyor. Sebebi nedir bilen var mı acaba? Teşekkürler.

Omega_Works
Kurgu/Efekt
Meslek: Motion Graphics Designer

Mesaj gönderen Omega_Works » 23 Ara 2017 02:09

TarıkAlpat yazdı:
17 Ara 2017 22:37
Selamlar. After da Element 3d ve Red Giant pluginlerini kullanarak hazırladığım 2-3 saniyelik yaklaşık 16 animasyonum var. Bu animasyonları Premier' de dizince hem program monitöründe hem de render sonrasında bazı sahnelerde ekran bir anda kırmızı oluyor. Çalışmayı silip, yeni bir sekansta da denedim yine aynı kırmızı. Görüntüleri silmedim veya taşımadım. O türlü bir uyarı da vermiyor zaten. Bildiğimiz 255.0.0 kırmızısı çıkıyor. Sebebi nedir bilen var mı acaba? Teşekkürler.
2 sebebi vardır genelde...
biri ekran kartı driverı... güncellersen düzelebilir.
eğer o olmaz başka bir setup bulup kurmayı dene.. Genelde kırık premierlerde yaşanan bi sorun bu.
Tek noktaları sevmedim hiç... Benim için sadece üç nokta vardır... Çünkü tek nokta son'u, Üç nokta sonsuzluğu anlatır...

TarıkAlpat
Donnie Darko

Mesaj gönderen TarıkAlpat » 23 Ara 2017 21:30

Teşekkür ederim. Programı lisanslı kullanıyorum. Ekran kartı sürümüne tekrar bakacağım.

ynsemr
The Recruit

Mesaj gönderen ynsemr » 04 Şub 2018 19:57

merhaba, adobe premierede karşılaşıp birturlu cozemedıgım bir sorunu paylasmak istiyorum. Bazı klipleri hızlandırmam gerekiyor ve buraya kadar sorun yok video hızlanıyor. Ama export ettikten sonra hızlandırılmış bazı kliplerden ses gelmiyor. Hepsiden değil bazılarından. Montaj sırasında ses var export edince ses kayboluyor. Daha sonra programa geri donunce orda da sesin kayboldugunu goruyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Nuwanda
The Recruit

Mesaj gönderen Nuwanda » 29 Nis 2018 13:22

Selamlar,
Export ile ilgili bir sorun var. Belki basittir ama Premiere'e yabancı olduğum için anlamamış olabilirim. Videomu h.264 Bluray olarak çıkartıyorum. Gayet başarılı bir şekilde çıkıyor fakat ses dosyasını ayrı olarak çıkarıyor. Bu nedenle de video dosyası ses olmadan oynatılabiliyor. Sadece h.264 olarak çıkardığımda ise böyle bir sorun olmuyor, bütün çıkıyor. Nedenini bilen var mıdır?

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 29 Nis 2018 14:10

Multiplexing diye bir seçenek var mı export ayalarında? Varsa onu seçeceksiniz. Blu-ray ve dvd formatında ses ve video ayrı ayrı çağrılıyor. Yüksek olasılıkla farklı dil seçeneklerini yalnızca ses olarak kaydedebilmek için. Diğer türlü her ayrı dil için video+ses kaydetmesi gerekir, böyle olunca 1 video birçok ses kaydedersin yerden kazanırsın. Mantığı böyle kurdum. Neticede multiplexing yapmanız lazım.
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Nuwanda
The Recruit

Mesaj gönderen Nuwanda » 29 Nis 2018 16:52

Evet çok hızlıca hallettim sayenizde, teşekkürler:)

FrankTR
The Recruit

Mesaj gönderen FrankTR » 09 Haz 2018 09:25

Merhabalar, foruma yeni katıldım. Adobe premiere pro programına yeni başladım ve kendi çapımda ufak videolar çekiyorum, bunlar üzerinde kurgu yapmaya çalışıyorum. Bu aralar remix tarzı videolara yöneldim ve bir sorum olacak. Diyelimki elimizde bir ses var. "Do" notasını ele alalım. Do notasının ses tonunu nasıl değiştirebiliriz, yani bunu bir re notası, mi notası yapabilir miyiz? Görmüşsünüzdür bazı videolarda bu ses tonuyla oynanıyor ve bunun nasıl yapıldığını bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler, umarım forum aktiftir.

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 10 Haz 2018 00:18

FrankTR yazdı:
09 Haz 2018 09:25
Merhabalar, foruma yeni katıldım. Adobe premiere pro programına yeni başladım ve kendi çapımda ufak videolar çekiyorum, bunlar üzerinde kurgu yapmaya çalışıyorum. Bu aralar remix tarzı videolara yöneldim ve bir sorum olacak. Diyelimki elimizde bir ses var. "Do" notasını ele alalım. Do notasının ses tonunu nasıl değiştirebiliriz, yani bunu bir re notası, mi notası yapabilir miyiz? Görmüşsünüzdür bazı videolarda bu ses tonuyla oynanıyor ve bunun nasıl yapıldığını bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler, umarım forum aktiftir.
Remix tarzı videolar derken görüntüyü mixler iyice karıştırabilirsiniz ama premiere bir video edit yazılımı. Sorduğunuz soru ise müzikle alakalı. Müzikte bu nota değiştirmenin adı transpose'dir. Bu isimde bir tuş, bir özellik falan bulabileceğinizi sanmıyorum. Audition'da olabilir belki, ben pek adobe kullanmadığım için emin değilim. Premiere için pitchshifter gibi eklentiler varsa, onlarla sesi hızlandırıp yavaşlatabilirsiniz o kadar. Yani sesi kalınlaştırır veya inceltirsiniz, bu esnada uzunluğu yani süresi de değişir.

Nota değiştirmek için audition'a bakın veya audacity gibi basit bir program kullanın.

Arkadasca
The Recruit

Mesaj gönderen Arkadasca » 25 Haz 2018 10:30

Değerli arkadaşlar, üstadlar,

İnternette çok araştırma yaptım, bir çok yerli ve yabancı kaynakları ve videoları izledim. ancak çözüzümünü bulamadım. Elimde çok uzun satırlar var. Bunları MP3 alt fonu ile aşağıdan yukarıya kayan yazı yapmak istiyorum. Ancak belirli bir satır genişliğinden sonra ENTER ile aşağıya satır atmak gerekiyor. Bu şekilde uğraşmadan başka bir yöntemi var mıdır?

Selam ve saygılarımla

ADOBE PREMIERE de Mevcut Durum:
Cemal Reşit Rey (25 Ekim 1904, Kudüs – 7 Ekim 1985, İstanbul), Türk Beşleri arasında yer alan Cumhuriyet tarihinin ilk kuşak bestecilerinden, Onuncu Yıl Marşı, Lüküs Hayat opereti gibi ünlü eserlerin yapımcısıdır.

ADOBE PREMIERE izin verdiği durum:
Cemal Reşit Rey (25 Ekim 1904, Kudüs –
7 Ekim 1985, İstanbul), Türk Beşleri
arasında yer alan Cumhuriyet tarihinin
ilk kuşak bestecilerinden, Onuncu Yıl
Marşı, Lüküs Hayat opereti gibi ünlü
eserlerin yapımcısıdır.

Gerilimci
The Recruit

Mesaj gönderen Gerilimci » 25 Haz 2018 13:01

Text Orientation kisminda hangisi secili? Sag sol yada orta olarak. Aklima ilk gelen sey bu. Onun disinda yaziyi yazip disina tiklayip, kutu belirince kutuyla sekillendirmeyi deneyebilirsiniz. Oda olmazsa adobe after effectte yazi kismini export alip premiere icinde kullanabilirsiniz

Arkadasca
The Recruit

Mesaj gönderen Arkadasca » 25 Haz 2018 13:44

Merhaba,

İlginiz ve değerli yanıtınız için teşekkür ederim.

Bu bir gönüllü işi... Şu anda açıklayamayacağım bir projeyi gönüllü olarak kabul ettim. Elimde yüzlerce MP3 ve bunların TEXT leri var. Basit bir şey yap dediler.. COREL VIDEO STUDIO, CAMTASIA VB. hepsine baktım ama hepsinin de eksik yönleri var.

Dün gece epey uğraştım ama yöntemini bulamadım. Yukarıda yazdığım gibi; uzun bir paragrafı direk ROLL TEXT BOX a atınca sağa doğru alıp başını gidiyor. ENTER ile satırları alt alta atıp projeye sığdırmaya çalışıyorum.

SONY VEGAS Yazılımı Yukarıda doğru kayan yazılarda nasıldır? Böyle uzun yazılarda uğraştırır mı? Veya başka ne tavsiye edersiniz?

Gerilimci
The Recruit

Mesaj gönderen Gerilimci » 25 Haz 2018 19:08

Sony vegas'i hic kullanmadim. Dedigim gibi after effects daha kolay olabilir. Yahut notepad aplikasyonunu indirip orda formatlayabilir onu kopyala yapistirabilirsiniz. Herhangi bi notepad yada text edit programi olur. Kolay gelsin

TarıkAlpat
Donnie Darko

Mesaj gönderen TarıkAlpat » 26 Haz 2018 02:01

Sony Vegas'ı uzun zamandır kullanmıyorum ama içinde hazır jenerik oluşturma şablonları mevcut olması lazım. Oradan daha rahat yapabilirsiniz.

Arkadasca
The Recruit

Mesaj gönderen Arkadasca » 26 Haz 2018 10:22

Arkadaşlar,
İlginiz ve kıymetli yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Dediğim gibi elimde uzun bir TXT var. Ve en hızlı en kolay olarak altından kalkmam gerekiyor.
Başarı ve kolaylık dileklerimle

Kullanıcı avatarı
lethaldoze
Donnie Darko

Mesaj gönderen lethaldoze » 24 Eki 2018 12:22

Merhaba arkadaşlar, sormak istediğim şey premiere mi yoksa after effect'emi yapılıyor bilmiyorum.

Sorum: Videolarda müziğin ritmine göre ya da bas vuruşlarına göre kamera herketlerinin ve değişen açılarının senkronize halde nasıl olduğu, yapıldığı.

Örnek olarak aşağıdaki videonun ilk 24 saniyesindeki çekim.

Göz kararı ses kanalına bakarak kes, ekle, yavaşlat, hızlandırmı yapılıyor yoksa bi tekniği varmıdır.
“Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın.”

Jacques Tati

JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 24 Eki 2018 17:40

lethaldoze yazdı:
24 Eki 2018 12:22
Merhaba arkadaşlar, sormak istediğim şey premiere mi yoksa after effect'emi yapılıyor bilmiyorum.

Sorum: Videolarda müziğin ritmine göre ya da bas vuruşlarına göre kamera herketlerinin ve değişen açılarının senkronize halde nasıl olduğu, yapıldığı.

Örnek olarak aşağıdaki videonun ilk 24 saniyesindeki çekim.

Göz kararı ses kanalına bakarak kes, ekle, yavaşlat, hızlandırmı yapılıyor yoksa bi tekniği varmıdır.
son cümlenizde yazdığınız şey yapılıyor.başka bir numarası yok. gayet basit :)

Kullanıcı avatarı
lethaldoze
Donnie Darko

Mesaj gönderen lethaldoze » 24 Eki 2018 19:57

Teşekkür ederim, o zaman denemeye devam... :)
“Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın.”

Jacques Tati

“Adobe Premiere” sayfasına dön