Harici Monitör

Marketlerde, bakkallarda bulabileceğiniz teknik alet edevat, mesela sakız.
Sinekat
The Recruit

Re: dslr monitor

Mesaj gönderen Sinekat » 12 Oca 2016 16:31

http://icomguvenlik.com/index.php?route ... ry&path=84" onclick="window.open(this.href);return false;

Bu sitede bulunan monitörler işe yarar mı acaba

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 12 Oca 2016 16:50

ben de merak ediyorum neye dikkat etmek gerekiyor monitörkonusunda. şu var mesela http://icomguvenlik.com/index.php?route ... uct_id=218" onclick="window.open(this.href);return false;

pozitiflife
Dr.Strangelove
Meslek: Yönetmen
İletişim:

Mesaj gönderen pozitiflife » 13 Oca 2016 13:25

merhaba

nasıl monitör kullanırsanız kullanın fakat önceliği video in ve hdmi girişi olmasıdır. bunun haricinde araçlarda kullanılan monitörlere pil bağlama sorunu var, onlar araçtan direkt enerji alırlar. siz aktüel çekim yaparken pil sorunu yaşayacaksınız.
bu nedenle kullanacağınız monitörde bir de pil girişi olmalı

Sinekat
The Recruit

Mesaj gönderen Sinekat » 14 Oca 2016 12:26

Bu durumda nispeten daha ucuz olan tablet veya liliput, aputure vs. markaların lcd montiörleri dışında alternatifimiz yok gibi.Çünkü bildiğin kumar ,böyle bişey alıp güç konusunda çözüm bulamazsak elde patlar

pozitiflife
Dr.Strangelove
Meslek: Yönetmen
İletişim:

Mesaj gönderen pozitiflife » 16 Oca 2016 17:28

o kadar çok fazla lcd monitör var ki dünyada.
çok fazla markanın çok fazla alternatifi var,
eskiden bu durum birkac marka ile sınırlıydı ve onların referansına güvenilirdi. Amaç görüntünün ve rengin referansını almak. şimdi artık günümüzde böyle bir durum yok, sadece çerçerveyi görmek ve durumu biraz daha hafifletmek amacıyla lcd monitörler üretiliyor. setteki kameraya bağlanan monitörün referansından ne olacak? bir sürü kamera özelliği eklendi. orada kullanıcı kadrajı daha rahat görebilsin diye monitörler üretiliyor.

kameraların teknik özelliklerine bakarak çekim yapmaktır doğru olan
kelvin değerlerini doğru uygulamak
doğru mm objektif kullanmak
diyafram açıklığına dikkat ederek kullandığı objektif ve kameraya güvenmek
ayrıca kullanıcının kendi bilgisine güveniyor olması gerekli

bunun dışında kurgu programları ve color corretion o kadar çok gelişti ki iyi bir bilgisayar yardımıyla neredeyse çözülmeyecek proje yok. önemli olan ışığını ve kameranızı iyi kullanabiliyor olmanız

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 16 Oca 2016 19:56

evet ama mesela pocket'ın ekranında açık havada diyelim ki diyaframı kısık kullanıyoruz. dediğiniz şekilde f değerine bakarak şu kadar metrelik alan net olmalı anlaşılabilir ama dar bir alanı netleyeceksek bunun kamera üzerindeki değerlerle anlaşılması çok zor oluyor. ekranda da netliği tam olarak görmek zor. böyle durumlarda monitöre ihtiyaç duyulabiliyor.

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 16 Oca 2016 21:10

Bugün hasta yatağından bir yazı yazmıştım. Başta BMPCC olmak üzere kameralar için set monitörü incelemesi ve son kararım:

https://fulgurafilm.wordpress.com/2016/ ... astirmasi/
Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Sinekat
The Recruit

Mesaj gönderen Sinekat » 16 Oca 2016 22:03

Çok geçmiş olsun acil şifalar Fulgura.
Yazı çok faydalı ellerinize sağlık.Bunları sipariş vererek getirmek ne derece mümkün acaba.Sanırım daha önce bu tür alışveriş yaptınız herhangi sıkıntı oldu mu .Uzun süredir tableti kullanamıyordum rig üzerine monte edemediğim için ama bu dslr controller programı epeyce mütasyona uğramış gibi geldi.Bu programı çekim aşamasında kadraj dışında daha efektif kullanma durumu mümkün mü sizce, monitör alana kadar mecburum tableti kullanmaya.Açılar sebebiyle her zaman viewfinder kullanamıyoruz çünkü

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 16 Oca 2016 22:56

Bugüne dek Çin başta olmak üzere yurtdışında buraya sanırım 150 ayrı ürün getirttim. Bugüne dek gümrüğe takılan sadece 2 parçam oldu. Bu noktada bence en başarılı yol ev adresi değil de resmi bir kurum adresi kullanmak. O zaman daha sorunsuz oluyor gibi geliyor bana. Bir de bayram, yılbaşı gibi dönemlerde biraz daha rahat oluyor diyorlar. Yalnız, parfüm, cep telefonu ve TV özelliği (tuner) barındıran cihazlarda sorun var. İçinde bunlar olan ürünler doğrudan geri gönderiliyormuş ve monitörde tuner olmadığı halde farkederlerse gümrüğe takılır gibime geliyor. O nedenle tereddüt edip dışarıdan kendim almak yoluna gitmeyi düşünüyorum ama alacağım model ABD'de yok. Ya yaz başında Tayland'dan ya da baharda (bir ihtimal) Çin'den almak söz konusu. Gümrüğe takılırsa biraz vergi öderiz ve yine ucuza gelir ama hiç almayıp doğrudan geri gönderirler mi bizimkiler monitörü diye kafama takılıyor. Diğer ürünlerde sorun yok. Daha yeni 15 ürün sipariş verdim ıvır zıvır dolu.

Eğer DSLR kullanıyorsanız tablet kullanın derim. Bence kabul edilebilir bir sonuç veriyor ve hatta ben de GH4 için tablet kullanıyorum arada bir de olsa. Sadece DSLR için bu monitör yatırımını yapmazdım ya da 5.6 inçlik monitörlerden yararlanırdım çünkü zaten çekim anında 5D dahil olmak üzere çözünürlük düşüyor ve 480p görüyorsun. O nedenle anlamı yok pek. 70D vb yeni serilerde ve GH4 gibilerde HD izleyebiliyorsun ve tablet birazcık gecikmeli de olsa iş görüyor. BMPCC için ise bir noktadan sonra zorunlu olduğu için ben buna kalkıştım.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 16 Oca 2016 23:38

yine tüm sorulara cevap olan bir yazı olmuş. Çok teşekkürler fulgura.

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 19 Oca 2016 04:55

Bu arada, Feelworld monitör için pazarlık yaptığım satıcı bana 10 tane alırsam tanesi 90 dolardan satmayı teklif etti. Buralara sorunsuz geleceği garanti olsa düşünülebilir aslında.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 19 Oca 2016 15:19

çıkar mı ki on kişi. :) bir şey sorucam, honkong'dan bir mattebox siparişi verdim. ebay'de son tarih ocak 26 olarak görünüyor. bu tarihi geçtikten sonra gelmezse ben bir şey yapamıyor muyum satıcıyla ilgili? takip de edemiyoruz kargoyu. geçen ayın 23'ünde vermiştim siparişi.

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 19 Oca 2016 18:51

Hayır, o tarih gelip de ürün gelmemişse doğrudan satıcıa bildiriyorsun ve ürün gelmedi diyorsun. Bir "case" açılıyor ve o da cevap vermek ya da bir çözüm önermek durumunda. Genelde "biraz daha bekleyin" diyorlar. Bu case açılınca adamların aleyhine olduğu için seni sorununu çözmek durumundalar. En istemedikleri şey olumsuz feedback almak. Bu nedenle biraz bekleme teklifini takiben hala gelmezse artık bir şey yapmak durumundalar. Bence 1 ay sonra gelmesi normal. Bende daha geç gelen ürün de oldu ama hala gelmezse ve onlar da ürünü takip edemiyorsa genelde sana ürünün bedelinin bir kısmını iade etmeyi öneriyorlar. Ne kadar az öderlerse o kadar iyi olduğu için bu rakam senin üründe ne olur bilemiyorum ama sana bu zararı paylaşmayı önerirler. Sen buna tatmin olmazsan en azından ürünün daha büyük bir yüzdesini kabul edinceye dek pazarlık sürüyor. Burası satıcıya kalmış ve genelde de ürünün bedeli çok önemli bu konuda. Adam da para kaybetmek istemiyor ve zaten paranı tam geri verse bile yarın ürün eline ulaşabilir. O zaman o ne yapacak? Genelde refund yani para iadesi pazarlığı biterken senden bunu rica ederler. Yani "bak ben %75'ini sana iade edeyim ama yarın ürün gelirse lütfen bedeli tam öde" diyorlar. Kısacası bir noktada anlaşmak durumundasınız. Olmazsa ebay devreye giriyor ve olabildiğince ürünün bedelinin tam iadesi için satıcıya bastırıyor ya da ondan parayı alıp sana veriyorlar.

Bu iş genelde 45 günü pek geçmemeli çünkü açılan bir case 45 gün açık kalıyordu en son. Yani 45 günde iş hallolmamış ve case otomatik kapanmışsa senin yapabileceğin pek bir şey kalmaz. O nedenle bu gün hesabını tam öğrenip ona göre hareket etmek doğru olur. Benim bu kadar sorun çıkaran sadece 2 ürünüm oldu ve en pahalısı 20 dolar civarında idi ama bugünlerde 135 dolarak monitör siparişi vermeyi planlıyorum ve ben de onu düşünüyorum. Aliexpress üzerinde tam ürün iadesi var ve onu inceliyorum.

Bence Ocak 26 günü onlara mesaj atıp hareket bekle. Kolay gelsin.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 19 Oca 2016 20:01

anladım fulgura teşekkürler. ilk kez sipariş verdiğim için takip kodu göremeyince paniklemiştim ama standart shipping olunca takip kodu olmuyormuş. mesaj attığımda bir ay tamamlandığında gelmiş olur sabırlı olun dediler. bakalım gelecek mi.

gasteci
Raging Bull
İletişim:

Mesaj gönderen gasteci » 21 Oca 2016 17:07

fulgura 90 dolar 250 lira falan yapıyor sanırım türkiyedeki fiyatı 219 TL http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-k ... 818-2357-0

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 21 Oca 2016 17:43

gasteci her şeyin linkini bulup attığın için senin yüzünden sürekli para harcıyorum :)

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 21 Oca 2016 17:49

Hayır bu aynı monitör değil. Benim dediğim FW759, bu ise FW689 ve ikinci el. Çözünürlüğü 800x480 bunun, HD değil. Ayrıca benim almayı önerdiğim model FW759P idi ve en ucuz şu anda 133 dolara teklif aldım. Sipariş vermek üzereydim ki bahara Pekin'e gitme durumu söz konusu oldu. O olursa oradan alırım ve gümrüğe takılma vb uğraşmam diye bekliyorum. Olmazsa sipariş vereceğim 133 dolara ki 400 TL civarı ediyor şu anda.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 21 Oca 2016 17:55

pocket'ın çözünürlüğü de o civardaydı sanırım. daha büyük bir ekran olması netlemeyi kolaylaştırır mı? yoksa bir işe yaramaz mı bu linkteki?

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 21 Oca 2016 18:30

Daha büyük ekran sadece o netleme noktalarını daha iyi görmeni sağlar ama görüntü daha kaliteli olmaz. Sadece bunun için de 200 TL verilir mi bilemem. O kadar verince Viltrox falan alırım en azından.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien

Mesaj gönderen Bağımsız » 05 May 2016 22:56

Belki ayrı başlık açmak gerekiyor ama bu ürünler hakkında kullanıcı deneyimim olmadığı için sormak istedim. Blackmagic'in yeni 4K video assist ürünü:

https://www.blackmagicdesign.com/produc ... /W-VASS-02

Atomos için sinyalden ya da kamera markaları - modellerinden bahsedilmiş yukarıda. Blackmagic'in bu ürünü pocketten ya da mikrodan aldığı kaydı 4K Prores'e çevirecek bir alet mi yoksa başka bir işe mi yarıyor? Bu harici kayıtçılardan pek anlamıyorum.

“Ticari Ürünler” sayfasına dön