3-Axis Gimbal Çeşitleri

Marketlerde, bakkallarda bulabileceğiniz teknik alet edevat, mesela sakız.
Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Re: 3-Axis Gimbal Çeşitleri

Mesaj gönderen KEzzAP » 17 Ağu 2017 23:43

Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Mr. Oralet
The Recruit

Mesaj gönderen Mr. Oralet » 16 Eki 2017 14:37

Kısa süre önce düşen dolardan dolayı Zhiyun Crane V2 alma kararı aldım. Fiyatı çeşitli yerlerde 2300 tl civarında. Ama geçen günlerden A7s imle bi çekim için arkadaşımdan kiraladığımda biraz hayal kırıklığına uğradım. Zira A7s' in A7sii' ye göre otofocus kabiliyeti baya zayıf kalmış. Bende daha önceden hiç gimbal kullanmadığım için otofocus özelliğini denememiştim.

Şimdi ise Zhiyun Crane 2'nin çıkacağını öğrendim ama herhangi bir performans videosu yayınlamamışlar (ön siparişi türkiye distribütörü Anka Hobi'de 3500 tl). Bu yeni gimbal dahili focus yapma imkanı veren tek gimbal olacak. Performansının nasıl olacağı sorularıyla beraber kafamda ekipman düzenim hakkında sorular doğru. Acaba eski gimbal'ı alıp elimdekilerde idare mi etsem çok büyük ayrıcalıklar olmayacağı için ? Yada yeni gimbal ile focus sorununu çözebilir miyim ? Yoksa otofocus gimballı çekimlerde büyük nimet diyip A7s ii vs mi alsam a7s iii'ü bekleyip ?

Kullanıcı avatarı
yasinilcebay
The Recruit
İletişim:

Mesaj gönderen yasinilcebay » 16 Eki 2017 16:32

Mr. Oralet yazdı:
16 Eki 2017 14:37
Kısa süre önce düşen dolardan dolayı Zhiyun Crane V2 alma kararı aldım. Fiyatı çeşitli yerlerde 2300 tl civarında. Ama geçen günlerden A7s imle bi çekim için arkadaşımdan kiraladığımda biraz hayal kırıklığına uğradım. Zira A7s' in A7sii' ye göre otofocus kabiliyeti baya zayıf kalmış. Bende daha önceden hiç gimbal kullanmadığım için otofocus özelliğini denememiştim.

Şimdi ise Zhiyun Crane 2'nin çıkacağını öğrendim ama herhangi bir performans videosu yayınlamamışlar (ön siparişi türkiye distribütörü Anka Hobi'de 3500 tl). Bu yeni gimbal dahili focus yapma imkanı veren tek gimbal olacak. Performansının nasıl olacağı sorularıyla beraber kafamda ekipman düzenim hakkında sorular doğru. Acaba eski gimbal'ı alıp elimdekilerde idare mi etsem çok büyük ayrıcalıklar olmayacağı için ? Yada yeni gimbal ile focus sorununu çözebilir miyim ? Yoksa otofocus gimballı çekimlerde büyük nimet diyip A7s ii vs mi alsam a7s iii'ü bekleyip ?
merhaba. zhiyun yeni versiyonda follow focus canon larda çalışıyor bilginize. yenisi 3.5kg taşıdığı için daha uzun ömürlü olacaktır. ayrıca kesinlikle a7s3 baklenmeli bencede.

Mr. Oralet
The Recruit

Mesaj gönderen Mr. Oralet » 16 Eki 2017 17:31

Sony uyumu yok mu ? Valla cok şaşırdım. Dlsr piyasasının hakimi konumundaki markayı görmemeleri hata olur bence. A7s iii çıkınca da a7s ii fiyatı düşmez bence. Düşerse de epey zaman sonra olur

Kullanıcı avatarı
MimFilm
Raging Bull

Mesaj gönderen MimFilm » 16 Eki 2017 18:48

Zhiyun Crane 2 siparişini ben de verdim, bekliyoruz.@yasinilcebay canon'un follow focus çalıştığı bilgisini ben göremedim. Bu bilginin kaynağı ve kesinliği nedir?
ben kuzeyemir

Kullanıcı avatarı
yasinilcebay
The Recruit
İletişim:

Mesaj gönderen yasinilcebay » 16 Eki 2017 23:09

Mr. Oralet yazdı:
16 Eki 2017 17:31
Sony uyumu yok mu ? Valla cok şaşırdım. Dlsr piyasasının hakimi konumundaki markayı görmemeleri hata olur bence. A7s iii çıkınca da a7s ii fiyatı düşmez bence. Düşerse de epey zaman sonra olur
bildiğim kadarıyla canon ve nikon sdk ları usb üzerinden kameranın neredeyse herşeyine erişim yetkisi veriyor. fakat sony bu konuda çok geri. play store yada appstora bakarsanız canon için muhteşem uygulamalar var ama sony için geliştiriciler bir şey yapamıyor. kendi uygulamasıda beşpara etmez. monitor olarak telefon yada tablet kullanalım diyoruz o zmn resim profili kullandırmıyor vs. yani sorun zhiyun'de değil.
@kuzeyemir youtube kanallarında canon 5DIV kullanmışlar gayet de iyi çalışıyor gibi görünüyor follow focus.

Mr. Oralet
The Recruit

Mesaj gönderen Mr. Oralet » 17 Eki 2017 03:52

Forumlara çok alışık olmadığım için fotoğraf yükleyemedim. Ama bakın: https://www.klasfoto.com.tr/urun/zhiyun ... AqOA8P8HAQ buradaki fotoğrafta sony a serisi ile uyumlu gözüküyor. Şu videonun :
03:45 inde durdurursanız gözüken tabloda sony'nin fonksiyon uyumlarında hep çarpı var yanlış anlamadıysam

Kullanıcı avatarı
yasinilcebay
The Recruit
İletişim:

Mesaj gönderen yasinilcebay » 17 Eki 2017 09:09

@Mr. Oralet tam tersi çarpılar uyumlu olmadığını gösteriyor. canon da ise neredeyse herşey çalışıyor...

Mr. Oralet
The Recruit

Mesaj gönderen Mr. Oralet » 19 Eki 2017 02:30

@yasinilcebay bende o anlamda söylemiştim zaten :) bakalım bir de cihazı test edip öyle karar vereceğim. Ama şuan umudum azaldı baya.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 04 Kas 2017 22:09

Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 28 Kas 2017 23:59

En ucuz gimbal herhalde; 350 dolar.

aysegul
Mad Max

Mesaj gönderen aysegul » 29 Kas 2017 04:35

Gimbal Motorsuz olanlarının 50 Dolar veya 25 Sterlin fiyatlarını görmüştüm.

Motorsuz 50 Dolarlık ile motorlu 350 dolarlıklar arasındaki sarsıntısız görüntü farkını aradım bulamadım.

Bilenler paylaşırsa sevinirim

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 29 Kas 2017 10:59

Motorsuz olanlarda joystick yok haliyle.
Parmağınla sağa sola pan yapamazsın. Bunların farklı modları var. Hareketimi takip et, sabit dur gibi. Motorsuzda olmaz bu.
Dengelemesi daha zordur bunlara göre motorsuzun.
Bunlarla bir kalibrasyon yazılımı kullanırsan, hepsinde var mı bilmiyorum ama bir lens+kameranın kalibrasyon verilerini girerek kamerayı dengeleyebiliyorsun.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 14 Ara 2017 18:16

Bir ViiGimci daha geldi, marka ismi çok kötü yalnız ya:

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 14 Ara 2017 18:23

350 dolara bu işin olacağını hiç sanmıyorum ben.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien

Mesaj gönderen Bağımsız » 14 Ara 2017 18:23

Bu gimballardan kendi ekseni etrafında dönüş hareketi yapabilen var mı? Ronin boyutunda bir şey arıyorum aslında. Dönüş derken şöyle bir şey kastediyorum:

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 14 Ara 2017 18:24

Vallaha Nitsan ve Lucas uzun süredir takip ettiğim elemanlar, sözlerine güvenilir, bakmak lazım.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 14 Ara 2017 18:54

@Bağımsız hepsi dönüyor da öyle bir hareket modu olana denk gelmedim.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 14 Ara 2017 21:25

ben ronin ve zhiyun kullanıyorum. elemanın tripodla yaptığı dönme işini deneyeyim yarın.

paciente
Moderator

Mesaj gönderen paciente » 14 Ara 2017 21:36

Tripod hareketleri sağlammış ama.

“Ticari Ürünler” sayfasına dön