3-Axis Gimbal Çeşitleri

Marketlerde, bakkallarda bulabileceğiniz teknik alet edevat, mesela sakız.
Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien

Re: 3-Axis Gimbal Çeşitleri

Mesaj gönderen Bağımsız » 15 Ara 2017 02:41

@KEzzAP Ben de öyle bir harekete rastlamadım. 90 derece yan duran kadrajdan doğrulan bir kadraja geçişte hareketli bir plan düşünüyorum. Şu iki kareyi başlangıç ve son sayabiliriz ama işte hareket de var.

Resim

Resim

@JeanG Eyvallah.

@paciente Değil mi? Tripod der geçersin. Başka videolarda başka ilginç çözümler de gördüm.

JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 16 Ara 2017 09:58

zhiyunla böyle bir şey olmuyor. serbest modda kafa hareket ediyor zaten. kilitlediğinizde de siz arkada dönseniz de kafa sabit kalıyor. bu arada zhiyun'un kilit modu ile slider olarak da kullanabiliyorsunuz. kullanmamışlar için bilgi vereyim.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien

Mesaj gönderen Bağımsız » 17 Ara 2017 23:23

Teşekkürler JeanG. Ronin de bir dereceye kadar yapabiliyor. Yeni modellerde var diyenler var, bir deneyeceğim ya da başka bir yol arayacağım. 360 kafa eksenli jimmy jibe yöneleceğiz son çare.

Kullanıcı avatarı
yasinilcebay
The Recruit
İletişim:

Mesaj gönderen yasinilcebay » 18 Ara 2017 08:55

Gudsen mozaair 30 dereceye kadar takip ediyor. windows uygulamalarından tüm parametreler değiştirilebiliyor. zhiyundada vardır aynı ayarlar. muhtemelen yapılabiliyordur.
aynı şeyi yıllar önce ilker canikligil yapmıştı. kendisinden bilgi alabilirsiniz...

JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 18 Ara 2017 16:34

Bağımsız yazdı:
17 Ara 2017 23:23
Teşekkürler JeanG. Ronin de bir dereceye kadar yapabiliyor. Yeni modellerde var diyenler var, bir deneyeceğim ya da başka bir yol arayacağım. 360 kafa eksenli jimmy jibe yöneleceğiz son çare.
roninde yarım tur yapılabiliyor. tam tur yolunu ben bulamadım. yazılımla oluyordur belki. o kısımlarını pek bilmiyorum. zhiyunda da uygulamasını hiç indirip kurmadım daha.

Kullanıcı avatarı
Pennywise
The Recruit
Meslek: Cinéaste

Mesaj gönderen Pennywise » 28 Ara 2017 12:43

DJI Ronin M 3 Axis Handheld Gimbal Stabilizer var elimde ve Xeen 24mm Cine Lens Black magic pocket ile kullanıyorum fakat stabilizer e bağladığımda denge ayarlarını yapamadım cine lens çok ağır geliyor belki bende çok doğru ayarlar yapamıyorum ama epey uğraştım ayarlarıyla bunun bir çözümü varmıdır?

JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 28 Ara 2017 13:17

O biraz kallavi bir lens ama ayar yapılır yine. öncelikle uygulamayı kurup kalibrasyonu yapmanız gerekiyor. ondan sonra makinenizi takacaksınız. motorları sırasıyla dengeleyeceksiniz. önce kızak üzerindeki ayarı yapın. sonra pan-tilt motorunu ve en son rol motorunu ayarlayın. kusursuz bir iş istiyorsanız bunları yaptıktan sonra kalibrasyona tekrar göz atın ve hassasiyeti kendinize göre ayarlayın. tüm bunlardan sonra da pratiğe bakıyor iş. denge konusu da takıp çıkardıkça daha rahat oluyor.

bu arada geçen gün yazmıştım zhiyunun kalibrasyonunu yapmamıştım diye. ronin için söylediklerimi artık üşenmeyip onun için de yaptım ve çok daha iyi sonuç aldım. ben de a7s ve sony 35mm 1.4 kullanıyorum genelde. body çok hafif lens çok ağır. eğer bir pancake lens falan takılırsa zhiyun'in eksik kalır yanı yok. pratikliği ise tartışmasız çok önde.

JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 09 Oca 2018 13:06

https://www.youtube.com/watch?v=e_xlWShK1KY

fuarda bu da duyurulmuş. dji biraz geç uyandı bu duruma.

ferruh
The Recruit

Mesaj gönderen ferruh » 24 Şub 2018 22:42

Merhaba arkadaslar zhyun crane v2 icin fotograftaki kamerayi taktigimiz kizagi sikistiran vidayi nereden bulabilirim internetten arastirdim bulamadimResim

MI 4W cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sadoliine
The Recruit

Mesaj gönderen sadoliine » 09 Ağu 2018 13:44

Merhaba arkadaşlar..
Bir zamanlar sıkı takipçisi olduğum filmfabrikası forumdan ve bağımsız sinema dünyasından uzaklaşalı epey zaman olmuş...
Bir kenarda mahzun mahzun bekleyen kameramı ve tripodumu yeniden elime aldım birşeyler çekmek ve kurgulamak için sabırsızlanıyorum.
Stabilizer hep kullanmak istediğim birşeydi hele ki yeni ürünlerin videolarını izlediğimde daha da heyecanlandım. Ancak benim kamerama uygun bir ürün var mıdır çok masraf yapmadan kullanabileceğim bilmiyorum.
Sonuç olarak sinematik görüntü elde edebilmemi sağlayacak stabilizer -gimbal, steady vs.- önerileriniz nelerdir fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevineceğim.
Kameram Canon HV30 :)
Saygılar, selamlar...

sadoliine
The Recruit

Mesaj gönderen sadoliine » 26 Ağu 2018 23:27

Tekrar merhaba...
Stabilizer önerilerinizi bekliyordum ama bir cevap alamadım arkadaşlar
Kameramı mı beğenmediniz yoksa :)

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 27 Ağu 2018 21:08

Zhiyun Crane 2, biraz daha pahalı ve kaliteli için Ronin-S.
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
yasinilcebay
The Recruit
İletişim:

Mesaj gönderen yasinilcebay » 28 Ağu 2018 09:41

sadoliine yazdı:
26 Ağu 2018 23:27
Tekrar merhaba...
Stabilizer önerilerinizi bekliyordum ama bir cevap alamadım arkadaşlar
Kameramı mı beğenmediniz yoksa :)
Ben Moza Air kullanıyorum ve memnunum. 3 kilograma kadar çalışma kapasitesi var. Sizin kameranızı da kullanabilirsiniz sanıyorum.
..

Salim16
The Recruit

Mesaj gönderen Salim16 » 31 Ağu 2018 16:47

Çok teşekkür ederim arkadaşlar önerileriniz için. Açıkçası tanıtımlarında hiç dslr kamera ile kullanıldığını görmediğim için benim hv30 a uyumlu olmadıklarını düşünmüştüm beni rahatlattınız :)
Selamlar ..
(Bu arada ben sadoliine. Şifremi unuttuğum için yeni kayıt yaptırmak zorunda kaldım)

Kullanıcı avatarı
lethaldoze
Donnie Darko

Mesaj gönderen lethaldoze » 03 Ara 2018 19:22

Zhiyun yenisi çıkmış. Crane 2 ile yakın fiyatta. Şimdilik anladığım 3 kg taşıyor ve birazdaha ergonomik hale getirilmiş.
Crane 2 mi yoksa bu yeni, çıkanmı iyi acaba.

“Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın.”

Jacques Tati

JeanG
Moderator

Mesaj gönderen JeanG » 04 Ara 2018 10:13

bu weebill crane 2'den bence iyi ama crane 3'ü de duyurdular. onu beklemek lazım bana kalırsa.

https://www.youtube.com/watch?v=D2btGDuR5-o

Kullanıcı avatarı
lethaldoze
Donnie Darko

Mesaj gönderen lethaldoze » 04 Ara 2018 10:26

Evet crane 3 de çok iyi görünüyor ancak fiyatı 6-7 bin tl civarı olacak gibi. Ronin s den pahalı olursa acaba hangisi mantıklı olur.
weebill bizim gibi dslr kullanıcıları için yeterli gibi 3kg taşıma kapasitesiyle. Fiyatta 4 bin tl. Bakalım görüntüyü ne kadar sabitleyebiliyor. Crane 2 den başarılıysa, şimdilik yeterli bence.

Jacques Tati

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 04 Ara 2018 11:52

Ben ısınamadım bunlara bir türlü, motorlu gimballara yani, mekanikler daha hoşuma gidiyor, belki de parasızlıktan ısınamadım gibi geliyordur. :)
Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
lethaldoze
Donnie Darko

Mesaj gönderen lethaldoze » 04 Ara 2018 13:01

Parasızlık konusunda sonuna kadar haklısınız. Ülkemizde bu tür ürünlere ulaşmak fazlasıyla güç.
Aşağıdaki videoda karşılaştırması var. Bence kullanım kolaylığı ve kurulum süreci olarak motorlu gimballar çok ilerde.

Jacques Tati

“Ticari Ürünler” sayfasına dön