Eski Manuel Lensler

Manuel ya da otomatik lensler
Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Re: Eski Manuel Lensler

Mesaj gönderen KEzzAP » 06 Nis 2014 22:20

Corner Softness dedikleri mesele bu sanırım.
Dijital lens ne var geniş? 11-16 tokina kullandım ama özel bir "artı" iyilik hissetmedim.
Şimdi ben ne yapacaksam önümüzdeki birkaç sene daha 550D ile yapacağım, bu da 28mm'nin 50mm'nin ve bir de extreme geniş açının iyi olması demek gibi bir şey. Yakın, orta, uzun plan olarak düşünürsek yani. Yakında çok para bayılıp full frame alamayacağımı düşünürsem, görece az bir paraya geniş lens almak iyi olur diye düşünüyorum. En nihayetinde lens zaten kalıcı bir mesele.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 07 Nis 2014 01:17

ZAten "makul" fiyatı olan o Tokina var bir.

Corner softness başka şey. O zaten her lenste kenarlara ve köşelere gittikçe ortaya çıkan bir durum. Benim kastettiğim bunun benzeri bir durum ama artısı şeklinde. Analog ve dijital lenslerde lens tasarımları farklı. İlkinde ışınlar filme habgi açıyla gelirse gelsin ışığı kaydediyor film. Sensöre ise çapraz gelen ışını sevmiyor. O nedenle ışınlar sensörün her yerine tam dik açıda vuracak şekilde tasarlanıyor dijital lensler.

Çok geniş açı dye bir şeye ihtiyaç duyacağını sanmıyorum. 28mm ve 550D sana yeter bence. Daha genişi bozulma yapar ve ancakçok özel durumlarda işine yarar. Ben 2 croplu makinada 14mm kullanıyorum ki FF'de 28mmye denk gelir. Bu bence sınır. Daha genişi videoda sorun demek bence. Fotoğrafta olmaz ama videoda çarpılmalar sorun oluyor.
Sinema hem bir hastalık hem de tedavisinin ortak adıdır.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 07 Nis 2014 12:53

Tamam o halde, ne güzel. Ben 11-16'yı hiç kullanabileceğim hissini yaşamamıştım zaten. Bana fazla geniş gelmişti. Genel plan fazla sevmiyorum. Ama crop'lu makina ve dar mekan sıkıntısına karşı kurtarıcı olabiliyor. Neyse dediğin gibi deneme lazım 28mm ile. Herhalde görür işimi.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 07 Nis 2014 14:08

Resim

Ya aklıma bir şey takıldı şu an farkkettim, adaptall 2 yazıyor ama for contax/yashica da yazıyor acaba C/Y to EOS adaptör mü almak lazımdı şimdi buna. ?

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 10 Nis 2014 12:36

Adaptörmüş o ya, contax yashica adaptör'üymüş adaptall 2'nin.
Geldi bu arada lens, şimdi Hong Kong'tan gelecek adaptörü bekliyorum. 20 TL'lik adaptöre 60 TL istenince memlekette mecburen Hong Kong'tan alıyoruz. Tamam kar koyulacak elbette ama %200 kar nedir shipping'i bile beleş geliyor adaptörün.

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
Meslek: Mid Digital Compositor
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 12 Nis 2014 02:41

geniş açı için şöyle birşey buldum.
http://www.ebay.de/itm/Carl-Zeiss-F-Dis ... 258c2820bf
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 12 Nis 2014 03:03

Oy oy oy. :)

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 12 Nis 2014 23:50

Bir şey soracağım bu lenslerin bazılarında radyoaktivite var zararlı ölçüde midir acaba?

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 13 Nis 2014 03:08

geiger sayacı var adamın beyler :)
bence lensi yalamadıktan sonra zararı olcağını sanmam
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 13 Nis 2014 11:00

Ahaha :) Benim yok elalemin var ama:

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 13 Nis 2014 16:18

oha çok enteresanmış. Merak ettiğim kasada mı optik de mi radyasyon olduğu veya bunun zararı varmı? Hayretler içersindeyim haha
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 13 Nis 2014 16:21

Panpalar korkalım mı?
BBC muhabiri "Got rad tested in Koriyama: My body 1500cpm, my boots 3000 cpm. Another reporter: 10,000 cpm on her shoes"

Netten araştırmaya göre 1945-1970 arasındaki lenslerin camın kalitesini arttırmak için netlik ve odağı sağlamak için toryumoksit -ki bu da lensin arka tarafında oluyor- kullanılan malzemelerden kaynaklıymış. Lenslerde insan sağlığına fazla zarar vermese de, göz gibi insan derisinin koruyamadığı yerlerde oldukça zararlı diyorlar. Katarat gibi hastalıklara yol açabilirmiş. Sanırım bu da aynadan gelip vizörden bize ulaşan kısım olabilir mi onu bilmiyorum :)

Resim

http://forum.mflenses.com/radioactivity ... 25714.html
http://modernsurvivalblog.com/nuclear/r ... n-network/
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 13 Nis 2014 21:57

hahaha Barış boşuna evham yapmıyorum di mi?
Ben Şu Asahi Takumar 50mm f1.4'ü almaktan o yüzden vazgeçmiştim, radyasyonlu o panpa demişti biri mflenses'de.
Gerçi bilmiyorum bu meseleleri ama ne bileyim herhangi bir TV'nin yaydığı radyasyon seviyesinde de olabilir. En azından şu beyaz renkli değerler öyledir herhalde.

halostendap
The Legend
Meslek: komedyen

Mesaj gönderen halostendap » 13 Nis 2014 22:10

vizörden bakan biri değilseniz çok sorun olmaz diye okumuştum bi yerlerde ve bir süper takumar 50mm 1.4 edindim böylece, çok güzel lens :)

Kullanıcı avatarı
ilkersn
Braveheart

Mesaj gönderen ilkersn » 13 Nis 2014 23:12

iyi bari Helios - vogitlander - Panagor'da sorun yok fazla :D
filmleriniz için müzikler
Son Kısalarımız: Kader & Eris

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 13 Nis 2014 23:46

Hepa yazdı:oha çok enteresanmış. Merak ettiğim kasada mı optik de mi radyasyon olduğu veya bunun zararı varmı? Hayretler içersindeyim haha
Mercek Toryum kaplı. Ondan oluyor. Ben de kullanıyorum sürekli ve nükleer enerji mühendisi iki arkadaşa danıştım bir şey olur mu diye. "Ben olsam kafama dayamazdım" dedi biri. Yani sürekli kafamıza dayalı gezmiyoruz ve zaten arada da sensör vb var. Pek birşey olacağını sanmıyorum.

Sorularınızı özel mesaj yerine forum üzerinden herkese açık sormanızı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Hepa
Kurgu/Efekt
İletişim:

Mesaj gönderen Hepa » 14 Nis 2014 03:57

intercapiller yazdı:vizörden bakan biri değilseniz çok sorun olmaz diye okumuştum bi yerlerde ve bir süper takumar 50mm 1.4 edindim böylece, çok güzel lens :)
Neyse bari hep aynı gözle bakalımda birini sağlama alalım :D
Fulgura yazdı:
Hepa yazdı:oha çok enteresanmış. Merak ettiğim kasada mı optik de mi radyasyon olduğu veya bunun zararı varmı? Hayretler içersindeyim haha
Mercek Toryum kaplı. Ondan oluyor. Ben de kullanıyorum sürekli ve nükleer enerji mühendisi iki arkadaşa danıştım bir şey olur mu diye. "Ben olsam kafama dayamazdım" dedi biri. Yani sürekli kafamıza dayalı gezmiyoruz ve zaten arada da sensör vb var. Pek birşey olacağını sanmıyorum.
Bunun yanında boyunda da taşımamak gerekir o halde. Ama etki alanını neler belirliyor, gücü ne bilinmiyor bulamadım. Uzun süreli maruz kalınırsa zararlı deniyor ama süre yok. Ayrıca listede Sar değeri sanırım hani şu cep telefonlarında da olan. Onlarda bildiğin kadarıyla akıllı telefonlarda 1-2. Bunlarda baya fazla, CPM'i nSv'ye çevirebilecek bir şey bulamadım biraz karışık olaylar, hesaplar.

Hadi kendimi geçtim makinenin elektriksel aksamına zarar verir mi misal onu da düşünüyorum. Raftada ufak bi Fukuşima tutmak hoş değil :)
*our AC-130 in the air

Kullanıcı avatarı
ilkersn
Braveheart

Mesaj gönderen ilkersn » 14 Nis 2014 20:06

ben pil gitmesin diye hep vizörden bakıyorum çekim öncesi yahu...
filmleriniz için müzikler
Son Kısalarımız: Kader & Eris

halostendap
The Legend
Meslek: komedyen

Mesaj gönderen halostendap » 14 Nis 2014 20:15

hacı o zaman hepa'nın dediği gibi yapıcan, tek gözü sağlama al :D

Fulgura
Moderator

Mesaj gönderen Fulgura » 15 Nis 2014 00:33

Yok vizörden bir şey olmaz. Radyasyon bu, ışık fotonu gibi ayna etki etmez pek. Gamma ışınları öyle sekmez diye biliyorum. Arka mercekten doğru sensöre gelir ve orada bir kısmı tutulur. Arkasında da önce devre kartı sonra da LCD var, o da tutar. Elektroniğe zararı olmaz. Zaten LCD ile kullanınca da görece güvenli bir mesafedesiniz.

“Lens Dünyası” sayfasına dön