Ekip toplamak neden bu kadar zor?

Tamam... Daha çok için kavramsal kısmındasın. Tartışmak istiyosun. Gel o zaman.
Cevapla
OnurC
The Recruit
Mesajlar: 5
Kayıt: 11 Haz 2017 22:02

Ekip toplamak neden bu kadar zor?

Mesaj gönderen OnurC » 05 Oca 2018 03:07

Merhaba arkadaşlar bugün forumda da çok sık gördüğüm ve ülkemizde çok yaygın olan bir problemden bahsedip görüşlerinizi almak istiyorum.

Birkaç ay önce şahsım bir internet dizisi çekmeye niyetlendi. Gelin görün ki, daha önce böyle birşey çekmemiş olmanın getirdiği tecrübesizlik bir yana, adam akıllı 3-5 kişiyi organize edip motor bile diyemedik. Çünkü en azından başlayıp kötü çekmiş olsaydık bu başka bir tartışmanın konusu olurdu. Yani başlayacak kadar bile organize olamadık. Şimdi burada çok temel bir sorundan bahsetmek istiyorum. Senaryoyu yazmış olmama rağmen neden çekemedim?

Karşılaştığım en büyük sorun ekip sorunuydu. Oynayacak ve kamera arkasında görev alacak arkadaşlarla tek tek buluştuk, konuştuk, anlaştık. Herkese uyan bir başlangıç tarihi de belirledik. Buraya kadar herşey normal ancak çekim günü ne aradığım kişiye ulaşabiliyorum ne de en azından başlayacak kadar çekirdek ekibi toplayabiliyorum. Evet farkındayım bütçemizin olmaması başlı başına bir sorun ama amatör imkanlarla çok iyi işler çıkaran insanlar var. Neyi doğru yapıyorlar? işte bu sorunun cevabını bulmak için bu başlığı açtım. Burada bir örnek vermek istiyorum ama reklam olmasın diye link paylaşmayacam. Dövüş filmleri çeken biri var zaman zaman forumda da görüyorum. Çektiklerine bakıyorum her ne kadar eksikleri olsa da standartların üzerinde bir görüntü kalitesi var. Jeneriğe bakıyorum bir ton adam var ekipte. Bir de bir filminde helikopterle başka ülkeye gidiş sahnesi var ki helikopterin efekt olması ayrı bir konu, bu adam yurtdışında nasıl çekim yapıyor? Ekibi nasıl topluyor, götürüyor? Parayla yapıyorsa bütçeyi nereden buluyor? Ayrıca çektiklerinin bir ticari değeri yok. Yani youtube için yapılmış belli ki. Geri dönüşü yoksa bu paraya nasıl kıyıyor? Ya da gerçekten bütçeli işler mi yapılanlar?

Bu sorulara cevap bulursam kendi projelerimdeki tıkanıklığı gidereceğime inanıyorum. Gerçekten başlamak için insanları bir araya getirme ve projeye inandırma konusunda çok sıkıntı yaşıyorum. Bu konuda tavsiyelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum ancak yazarken lütfen yapıcı ve olumlu olmaya çalışın. Çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.
Herkese iyi forumlar.

Kullanıcı avatarı
Bağımsız
Alien
Mesajlar: 732
Kayıt: 24 Mar 2015 04:57
Konum: İstanbul

Mesaj gönderen Bağımsız » 05 Oca 2018 08:55

OnurC yazdı:
05 Oca 2018 03:07
Bu konuda tavsiyelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum ancak yazarken lütfen yapıcı ve olumlu olmaya çalışın.
Ekip toplayamadığın için hırpalamaz seni kimse endişelenme :)

Bu benim de şaşkınlık duyduğum bir durum. Arkadaşları sabah kararlaştırılan yere gelmişken kendi bitirme projesine gitmeyen sinema öğrencileri var. Bu motivasyon kaybının nedeni değişken. Çözebilene helal olsun. Profesyonelleri değil amatör ruhla toplanıp bir şeyler çekmek isteyenleri kastediyorum tamamen.

JeanG

Mesaj gönderen JeanG » 05 Oca 2018 09:23

ben size neden bir ekip toplanmaz onu açıklayayım. öncelikle yeterli paranız varsa amatör de profesyonel de toplarsınız. hiç paranız yoksa mesela benim gibi, etrafınızdaki insanlardan ekip toplamaya çalışırsınız öncelikle, sonra dışarıdan gelmek isteyen varsa toplarsınız. ancak bu insanlar doğrudan bu pratiği edinmemişlerse, yani setteki pozisyonlarını daha önce deneyimlememişlerse zaten orada da sizi çıldırtacaklardır. para vermediğiniz ve bu işlerle pek doğrudan alakası olmayan insanların bir hayatları var ve işten bahsetme zamanı geçip onu yapma zamanı gelince bahsettiğiniz durumları yaratacaklardır.
benim çözümüm şu ya çevreniz geniş olacak ve doğrudan bu işlerle uğraşan birileriyle anlaşacaksınız ya da tek başınıza ve oyuncularla çekebileceğiniz şeyler çekmeye çalışacaksınız.

ben de bir internet dizisi gibi bir şey çekmeye çalışıyordum. ilk bölümün beş dakikasını çekebildim şu an anca. 20 günde bir falan herkesin uygun olduğu gün bulabiliyoruz. başta benim vaktim olmuyor zaten. oyuncularım ya amatör ya da tiyatro öğrencisi, set ekibim fotoğrafçılardan ve videographlardan oluşuyor. bunların hepsi sette problem yaratıyor.

bağımsız ve kezzap forumda uzun soluklu çekim yapabilmiş kişiler aydınlatsınlar bence nasıl ekip topladıklarını. :)

Kullanıcı avatarı
spidervis
Moderator
Mesajlar: 979
Kayıt: 02 Oca 2014 02:31
Meslek: Besteci ve ses düzenleyici
Konum: Web
İletişim:

Mesaj gönderen spidervis » 05 Oca 2018 10:19

Benim naçizane fikrim, tembeliz. İşin şöhret ve para kısmından dolayı heves etmeyen yok fakat çalışmak, emek sarfetmek herkesin katlandığı bir şey değil.
OnurC yazdı:
05 Oca 2018 03:07
Dövüş filmleri çeken biri
Bu arkadaş zaten yurtdışında yaşıyor ve en azından Avrupa bağlantıları oradandır. Ek olarak önceki yıllarda televizyonlarda görünüp röportaj vermişliği falan var. Onların da etkisi vardır diye düşünüyorum.

paciente
Moderator
Mesajlar: 2237
Kayıt: 15 Mar 2012 17:57

Mesaj gönderen paciente » 05 Oca 2018 12:56

Hemen ekiple başlamanızı tavsiye etmem. Önce bağımsız olarak siz bir şeyler üretin. Eğer tek başınıza yaptığınız işin hakkını verirseniz ve bir kaç kişi sizi rol model olarak görmeye başlarsa peşinizden gelirler.

halostendap
The Legend
Mesajlar: 4115
Kayıt: 04 Mar 2012 22:41
Meslek: komedyen
Konum: Düzce

Mesaj gönderen halostendap » 05 Oca 2018 18:08

Ekip toplayamazsın, toplasan da topladığın ekibe sözün geçmez. sözün geçse de o işin hakkını verebilecek kalifiyede olmadıkları için sonuç yine iyi olmaz.
benim en azından ufak tefek iş üretebilecek kadar bulduğum çözüm dji osmo oldu, ekibin arkasında yalnızca ben varım, önünde de ben oluyorum genelde, bulabilirsem bir kişi daha onla ilgili bi ufak skeç vs. bulup çekmeye çalışıyorum. bu işte doğru kişileri bulana kadar da böyle takılmaya devam edicem bakalım. bulduğum çözüm bu. işe yarıyacak mı zamanla görücem, görücez :) bu arada başarısızlık olursa bu benim başarısızlığım olur çünkü youtuberlıkta ünlü olup da vizyona girmiş yığınla adam bulunmakta an itibariyle :)
eski nickim intercapiller.

Artık instagramdayım| https://www.instagram.com/halitstandup

OnurC
The Recruit
Mesajlar: 5
Kayıt: 11 Haz 2017 22:02

Mesaj gönderen OnurC » 06 Oca 2018 19:39

spidervis yazdı:
05 Oca 2018 10:19
Benim naçizane fikrim, tembeliz. İşin şöhret ve para kısmından dolayı heves etmeyen yok fakat çalışmak, emek sarfetmek herkesin katlandığı bir şey değil.
Kesinlikle katılıyorum. Yerinde bir tespit.
paciente yazdı:
05 Oca 2018 12:56
Hemen ekiple başlamanızı tavsiye etmem. Önce bağımsız olarak siz bir şeyler üretin. Eğer tek başınıza yaptığınız işin hakkını verirseniz ve bir kaç kişi sizi rol model olarak görmeye başlarsa peşinizden gelirler.
Doğru bir bakış açısı ancak ekip dediğim iki kişi kamera önünde oynayacak. İki kişi de kamera arkasında bir kamerayı tutacak diğeri sesi alacak. Bu kadar ekibi bulmak da memleket meselesi olmasa gerek. Bir yolu olmalı. Ve insanların buna bile tahammül edememesi konusunda Spiderviş çok haklı.
halostendap yazdı:
05 Oca 2018 18:08
Ekip toplayamazsın, toplasan da topladığın ekibe sözün geçmez. sözün geçse de o işin hakkını verebilecek kalifiyede olmadıkları için sonuç yine iyi olmaz.
Tespitlerin güzel ancak, bahsettiğim kişiler nasıl topluyor o zaman? Hem kalifiye hem de her ülkede? Birşeyi doğru yapıyorlar ve ben bunu sorguluyorum.

Herkese cevapları için teşekkürler.

halostendap
The Legend
Mesajlar: 4115
Kayıt: 04 Mar 2012 22:41
Meslek: komedyen
Konum: Düzce

Mesaj gönderen halostendap » 06 Oca 2018 21:56

"bahsettiğim kişiler nasıl topluyor o zaman" diye sormanın bazılarının niye çok arkadaşı var demekten bi farkı yok bence. bunun zeka, para, yakışıklılık, güzellik, güvenirlilik gibi çeşitli sebebleri olabilir. şans bile bi etken kendi başına, gerçi kişisel gelişimciler şans demeyi sevmez, uyanık olup fırsatlara atlamak derler. uyanık ol bul kendin gibi olanları derler uyanık olmadığımız için suçlarlar bizi :D
ama işin özünde adil olmayan bir dünya var. birikimler babadan oğula geçtikçe, eskiden koca ülke geçiyomuş düşün, bu adaletsizlikler sürmeye devam edecektir. birinin babası eviyle çocuğuyla ilgilenemez geçim derdinden, zengin çocuğu kendini geliştirsin diye ömürlük plan ve harcama yapar çocuğu için.
özetle ne yazık ki kardeşim o işleri yapanlar kadar zeki değiliz çünkü geliştiremedik...sokağa saldılar bizi kendi halimize bıraktılar. zenginin çocuğu sanatın dallarından hangisinden en çok hoşlandığını anladığı yaşlarda biz çükümüzün ne işe yaradığını ancak anlayabildik. koca bi ömrü otuzbir çekerek tükettik geçti gitti. zaten herhangi bi şey yapmaya da paramız yetmezdi. zenginler ve zengin yalakaları bunlara fakir edebiyatı diyip- cmylm misal-rahatsız olurlar bu gerçeklerden. soktuğumun dünyası. neyse biz de bu kıt aklımızla ne kadar anlayabilirsek ve üretebilsek kar. konuştuklarım hep farazi tabi, belki de sen bu anlattıklarımın hiçbir yerinde yoksundur. belki ben de yokumdur, tamamen yanlış anlamışımdır, hepsi kendi başarısızlığımın verdiği acıyı dindirmek için uydurduğum bir takım fantazilerdir.
eski nickim intercapiller.

Artık instagramdayım| https://www.instagram.com/halitstandup

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Mesajlar: 10594
Kayıt: 31 Eki 2005 17:07
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 06 Oca 2018 22:10

Şöyle paylaşayım deneyimlerimi.
İki tip ekip toplanabilir. Küçük ekip, büyük ekip.
Küçük ekip için senaryoyu kısıtlı tutmanız gerekir zaten. 2-3 oyuncu, 1-2 mekan böyle bir film için sizinle birlikte 3 kişi de sette olsa toplamda 5 kişi bulmanız gerekir. Böyle bir durumda senaryoyu oyuncu ve mekanlara göre yazmanız gerekiyor. Başka şansınız yok. İlk tavsiyem bu olur. Mekan bulun, oynatabileceğiniz oyuncu bulun. En azından ilk filmleriniz böyle olmak zorunda.

Benim ilk filmim forumdan payitaht isimli bir arkadaşlaydı, evlerimiz yakındı, üniversitelerimiz aynıydı, tanıştık ve şunu çektik:Sonra payitaht forumdan hegelle tanışıyordu. Ben de tanıştım üçümüz bir araya geldik bir senaryo yazdık.
O da Süs'tü. Dedik ki biz üç kişi senaryo yazdık, İstanbul'da çekeceğiz, bize destek olur musunuz. Sağolsun beetlejuice forumdan destek oldu. Sonra payitaht bir yerlerde çalışmaya başlamıştı o çevresini kattı süs çıktı ortaya.


Sonra zaten 1-2 film çekince insanları tanıyacaksınız bu forum gibi yerlerden. Güven kazanacaksınız.
Ben öyle yaptım. Sonra ikinci aşamaya geçeceksiniz. Bu sefer yine az mekanlı, az oyunculu, ilkine göre daha fazla olabilir, bir senaryonuz olacak ama bu sefer mekana göre yazmak zorunda değilsiniz, ya da oyuncuya göre. Sonra yer araştırcaksınız, oyuncu araştıracaksınız. Bulunca zaten bu insanlar sizinle film çekecek.

Ben genelde bu iki tipte film çekiyorum. İki tane büyük film deneyimim oldu, onlarda da zaten insanlar film için seferber oldular, onlarda başka bir dinamik vardı. O benim bulduğum ekiplerden ziyade var olan bir potansiyelin doğru proje ile harekete geçirilmeseydi. Biri Bizik Belgeseliydi adana demirspor şimşekler grubunun filmiydi, diğeri de bitiremediğim Zülfikâr'dı.

Neticede ilk taktiği uygulayın, sonra zaten ben film çekiyorum deyince insanlar gelir sizinle film çekmeye.
Benim bir projem var mesela İstanbul'da, şu anda sağolsunlar erkek oyuncu hariç herkes gönüllü katılıyor. Erkek oyuncu bulamıyoruz.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

halostendap
The Legend
Mesajlar: 4115
Kayıt: 04 Mar 2012 22:41
Meslek: komedyen
Konum: Düzce

Mesaj gönderen halostendap » 06 Oca 2018 22:12

bi de @spidervis in sperm yumurtayı nasıl döllüyor konulu paylaşımı vardı sanırım yanlış hatırlamıyorsam. o örnek bana umut verir :D bilindiği gibi milyonlarca spermden birinci gelen sperm değilmişiz biz.
spermlerin hep aynı noktaya vurmasından oluşan açıklıktan giren spermmişiz. azimle sıçan mermeri deler yani, mevzu bu. bu işi gerçekten istiyorsan ısrarla denemeye devam edeceksin. @KEzzAP ın dediği gibi de elindeki imkanlara göre yaz, çek...
eski nickim intercapiller.

Artık instagramdayım| https://www.instagram.com/halitstandup

Kullanıcı avatarı
OlduGaliba
The Recruit
Mesajlar: 25
Kayıt: 01 Şub 2017 13:47

Mesaj gönderen OlduGaliba » 10 Oca 2018 17:40

Bahsettiğiniz olay yani kısa film genelde yorucu ve karşılığı olmayan işlerdir. Çok az paraya ya da hiç para almadan uzun saatler çalışacak insan bulmak zordur. Tavsiyem, sembolik de olsa ücret vererek ekip kurun. Mümkün mertebe popüler olabilecek projelerden başlayın.
Yazmaya Çalışan Biri

halostendap
The Legend
Mesajlar: 4115
Kayıt: 04 Mar 2012 22:41
Meslek: komedyen
Konum: Düzce

Mesaj gönderen halostendap » 10 Oca 2018 19:30

OlduGaliba yazdı:
10 Oca 2018 17:40
Bahsettiğiniz olay yani kısa film genelde yorucu ve karşılığı olmayan işlerdir. Çok az paraya ya da hiç para almadan uzun saatler çalışacak insan bulmak zordur. Tavsiyem, sembolik de olsa ücret vererek ekip kurun. Mümkün mertebe popüler olabilecek projelerden başlayın.
sembolik ücret güzel bi fikir gibi geldi bana :) zaten oraya git vs. bi miktar para harcanıyo.
eski nickim intercapiller.

Artık instagramdayım| https://www.instagram.com/halitstandup

birdo
The Recruit
Mesajlar: 3
Kayıt: 21 Oca 2017 19:26

Mesaj gönderen birdo » 29 Oca 2018 17:18

JeanG yazdı:
05 Oca 2018 09:23
ben size neden bir ekip toplanmaz onu açıklayayım. öncelikle yeterli paranız varsa amatör de profesyonel de toplarsınız. hiç paranız yoksa mesela benim gibi, etrafınızdaki insanlardan ekip toplamaya çalışırsınız öncelikle, sonra dışarıdan gelmek isteyen varsa toplarsınız. ancak bu insanlar doğrudan bu pratiği edinmemişlerse, yani setteki pozisyonlarını daha önce deneyimlememişlerse zaten orada da sizi çıldırtacaklardır. para vermediğiniz ve bu işlerle pek doğrudan alakası olmayan insanların bir hayatları var ve işten bahsetme zamanı geçip onu yapma zamanı gelince bahsettiğiniz durumları yaratacaklardır.
benim çözümüm şu ya çevreniz geniş olacak ve doğrudan bu işlerle uğraşan birileriyle anlaşacaksınız ya da tek başınıza ve oyuncularla çekebileceğiniz şeyler çekmeye çalışacaksınız.

ben de bir internet dizisi gibi bir şey çekmeye çalışıyordum. ilk bölümün beş dakikasını çekebildim şu an anca. 20 günde bir falan herkesin uygun olduğu gün bulabiliyoruz. başta benim vaktim olmuyor zaten. oyuncularım ya amatör ya da tiyatro öğrencisi, set ekibim fotoğrafçılardan ve videographlardan oluşuyor. bunların hepsi sette problem yaratıyor.

bağımsız ve kezzap forumda uzun soluklu çekim yapabilmiş kişiler aydınlatsınlar bence nasıl ekip topladıklarını. :)
Konuyla alakasız olacak ama özel mesaj atabilir misiniz? Ekibinizde yer varsa katılmak istiyorumda mesaj atamıyorum :)

Cevapla

“Filmcilik Üzerine Tartismalar Yorumlar” sayfasına dön