Kurguya dair çıkabilecek sorunlar

Tamam... Daha çok için kavramsal kısmındasın. Tartışmak istiyosun. Gel o zaman.
StanleyKubrick
The Recruit

Kurguya dair çıkabilecek sorunlar

Mesaj gönderen StanleyKubrick » 23 Nis 2019 17:16

Arkadaşlar genelde filmlerinizden sonra kurguya oturduğunuzda (özellikle ilk filmlerinizde) "Ya keşke şunu şöyle yapsaymışım kurguda beni kurtarırmış." falan dediğiniz detaylar var mı? Mesela diyalogtan, aksiyondan önce veya sonra birkaç saniye boşlukla kayıt ve kestik demek gibi? Çekim esnasında ne yaparsam kurgu masasında beni mutlu eder?

Ve 17 sayfalık bir diyalog filmi tahminen kaç saat sürer önceki çekimlerinize dayanarak? Muhtemelen 20-25 dakika arası bir filme denk gelecek.

Kullanıcı avatarı
KEzzAP
Site Admin
Meslek: Akademisyen (Siyaset Bilimi)
İletişim:

Mesaj gönderen KEzzAP » 23 Nis 2019 17:29

Olabildiğince fazla plan çekin.
Her planı normalde kullanacağınızı düşündüğünüz aksiyon ya da dialogtan önce başlatın.
Sadece konuşanları değil tepkileri de çekin. Dialog sahnesinin esas noktası sözü söyleyenler değil, dinleyenlerdir.
Gerisi tecrübe deneyim.

Hızınıza ve mekana bağlı, bence minimum 8 saat.
Lütfen özel mesaj ile genel sorular sormayınız, cevaplamıyorum. Aynı soruyu forumda sorunuz. Ancak benimle ilgili bir sorunuz varsa özel mesaj ile sorunuz.

Youtube sinema eğitim kanalım: https://www.youtube.com/user/GerillaFilmYapimi

Kullanıcı avatarı
reznovrun
Mad Max
Meslek: İsviçre Çakısı

Mesaj gönderen reznovrun » 25 Nis 2019 16:57

Detay planlar çekin. Göz, el, obje bla bla. Sahnede anlamı olmayan şeyleri detay plan göstermek işi amatörleştirir ama dengeyi sağlarsınız. En azından bağlayamazsanız aralara atar devamlılığı kurtarırsınız.

“Filmcilik Üzerine Tartismalar Yorumlar” sayfasına dön