Bildirimler
Tümünü temizle

Yeni siteyle ilk kez karşılaşanların giriş yapabilmek için şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor.

Şifre sıfırlamak için buraya tıklayın

Senarist adayının günlük yapması gerekenler

Emrullah
(@emrullah)
Django

Merhabalar ben senarist olmak isteyen bi gencim. Öncelikle çok yıl olmadı ama olsun şuan senaryo yazmıyorum çünkü okuduğum kadarıyla senarist belli bi süre beslenmesi gerekirmiş (film dizi kitap ) bende uzun bi süre bu uygulamayı yapıcam ama kafamda günde kaç saat senaryo konusunda beslenmeliyim bunu bilmiyorum sizce senarist olmadan önceki beslenme süreci için günde kaç saat ayrılmalıdır?

Alıntı
Başlığı açan Gönderildi : 18/10/2020 4:39 am
sade_vatandas
(@sade_vatandas)
Leon

Senarist değilim ancak senaryo hatta, roman, öykü, çeviriler yapan çok ama çok insan tanıyorum. Şöyle bir düşünüyorum da hepsinin ortak özelliği sürekli bir şeyler yazmaları 🙂 Sanırım bu yazdıklarının da sadece bir kısmını senaryo veya kitap haline getiriyorlar. Ama sürekli olarak üretme çabası içindeler. Esasen bu estetik sanatlarda da böyle. Yıllar önce Ara Güler bir röportajında: "Nasıl oluyor da bütün fotoğraflarınız şaheser oluyor" diye soran muhabire, gülerek: "ne münasebet, bugüne kadar belki bir milyondan fazla kare çektim, siz onların sadece 3,5 binini gördünüz, ondandır demişti" 🙂 Sanırım olay daha iyi özetlenemez. Kısaca üretmeye başlamak istiyorsanız hemen başlayın yoksa izlenecek filmler de okunacak kitaplar da hiç bitemeyecek.

"Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın." Jacues Tati

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2020 8:08 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Yazarın beslenmesi, planlı programlı bir durum değil. "Ben şimdi 2 saat bir film izleyip besleneyim, yarın da bir saat kitap okur yine biraz beslenirim". diye bir şey yok. Bu 7/24 bir durum. Uyurken bile rüya görürsün, onunla beslenirsin. Film izlemekle, kitap okumakla olmaz, çözülmez o iş. Sabah işe ya da okula gitmek için evden çıktığında, otobüs durağına yürürken bile farkında olmadan beslenebilirsin. Metroda gözlem yaparsın, bir arkadaşının derdini dinlerken hikaye toplarsın... Beslenme dediğin şeyin bir başı ya da sonu yok. Senaryo yazmak için bütün dünyayı gezmek, bütün filmlere ve kitaplara hakim olmak falan da gerekmiyor. Reçetesi olan bir şey değil. Beslenmek dediğin şey bir işe yarasaydı Atilla Dorsay memleketin en büyük senaristi olurdu. Entellektüel olmak ayrı, senarist olmak ayrı; biri için diğeri gerekmiyor. Yani biz insanız, pokemon değiliz, bugün kertenkeleyken çok okuyup, çok araştırıp, çok izleyip, çok çalışıp yarın ejderhaya dönüşmeyeceğiz. Ayrıca kendimizi geliştirmemiz de gerekmiyor. Eğer zanaatkarsan, kendini evet geliştirmen gerekiyor yaptığın işte, çünkü hep aynı şeyi yapacaksın ve günden güne daha iyi yapmak zorundasın. Sanatçıysan durum pek öyle değil. Kişisel anılarından esinlenerek ya da çok iyi bildiği konuları ele alarak yazdığı senaryolar çok meşhur filmlere dönüştürülmüş senaristler var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2020 8:30 pm
Hasbatur
(@hasbatur)
Forrest Gump

Senaristlik karar verilerek olunacak bir şey değildir. Eğer bilgi, birikim ve nitelik olarak hazırsanız kendinizi bu alanda bulursunuz zaten. Ama şu noktayı kaçırmamak gerek; senaristlikten önce sinema vardır. Senaryo bir eser değil, bir filmin kâğıt üzerindeki teknik metnidir. Bu teknik metni en iyi şekilde oluşturabilmeniz için sinema sanatını ve mesleğini çok iyi bilmeniz gerekir. İnşaat konusunda mimar ne ise, sinemada da senarist odur. Bir mimar nasıl inşaat tekniklerini ve genel olarak inşaatı çok iyi bilmek zorundaysa, bir senarist de sinemayı öyle bilmek zorundadır. Sinemaya heves duymadan, olaylara sinemasal çerçeveden bakmadan, insanı ve dünyayı gözlemeden, sinematik bir zihin formasyonuna sahip olmadan, değil senarist, sinema alanında herhangi bir şey olunamaz. Senaryo bir edebi metin değildir ama edebiyattan beslenir, bir müzik eseri değildir ama müzikten beslenir, bir tablo değildir ama resim sanatından beslenir, tarihten beslenir, sosyolojiden beslenir, psikolojiden beslenir... Bir senarist olup insanlara hayatı göstermekse amacınız, göstereceğiniz hayata dair her konuda bilgi, görgü ve gözleme sahip olmanız gerekir. Zor iştir yani. Ama heveslisi de çoktur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/10/2020 12:51 am
Paylaş: