Bildirimler
Tümünü temizle

Yeni siteye ilk kez gelen eski üyelerin, giriş yapabilmek için şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor.

Şifre sıfırlamak için buraya tıklayın

Okuyacak senaryo bulamamak.

pupayelken
(@pupayelken)
Django

Merhaba dostlar,

Biz neden iyi filmlerin senaryosunu bulamıyoruz. Yabancı senaristler bu konuda bonkör iken bizimkiler neden paylaşmak istemiyor ?

Alıntı
Başlığı açan Gönderildi : 09/01/2021 11:00 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Biz? Siz? Yapımcı olduğunuzu ya da bir prodüksiyon ekibinde çalıştığınızı düşündüm yazdığınızdan sonra. Yanlış anlamadıysam senaristlerin neden yazdıklarını kolay kolay paylaşmadıklarını soruyorsunuz. Sorunun cevabı çok basit aslında. Türkiye bu konuda ahır gibi. Bir yabancı emeğini tasdik ettirdikten sonra isterse forumlarda bile paylaşabilir, kimse parasını ödemeden kullanamaz, çalamaz. Türkiye'de ise bam diye çalınır, mahkemesi yıllar sürer, senarist de büyük ihtimalle kazanamaz; çünkü Türkiye. 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/01/2021 1:42 pm
gokmen beğendi
Hasbatur
(@hasbatur)
Forrest Gump

Çekilmiş bir filmin senaryosunu paylaşmakta bir sakınca yok, çünkü çalınması anlamsız olur. Çekilmemiş bir senaryoyu ise sadece bizde değil dünyanın hiçbir yerinde kimse yayınlamaz. Çekilmiş birçok filmin senaryosu bazı sitelerden temin edilebilir durumda; ama yine de çok fazla değil bunların sayısı.

Peki senaryo okumak çok mu önemli? Değil. Çünkü hiçbir senaryo bir diğeriyle birebir aynı değil, teknik farklılıkları olabiliyor. Ama senaryo yazımının genel kuralları vardır ve onları mutlaka öğrenmek gerekir. Bu da çok zor bir şey değil. Asıl mesele, kişinin sinemayı anlaması, sinematik kavrayışı bilmesi ve bunu içselleştirmiş olmasıdır. Bir işe ancak yatkınsanız onu başarabilirsiniz, öğrenmiş olmanız o işin üstesinden geleceğiniz anlamına gelmez. Sinemaya yatkınlık zihinde başlar, bilinçsel ve bilişşel bir oluş durumudur. Eğitim ve tecrübe sonra gelir. Bir sürü senaryo okuyup tonlarca film seyretmiş ve hatta Sinema TV'den mezun olmuş kişiler bile bir senaryo yazmaya başladıklarında işin daha başında bile olmadıklarını hemencecik belli ediyorlar. Bilgi, birikim, merak, dünyaya ve topluma bakış yönünden zayıf olanlar her ne durumda olurlarsa olsunlar bu işi yapamazlar. Hele ki kendi dilini doğru dürüst konuşup yazamayanlar; imlâ, gramer, söz dizimi, noktalama işareti nedir bilmeyenler, kesinlikle uzak dursunlar. Öyle senaryolar geliyor ki elime; bu insanlar okulda hiç mi kalem defter görmemişler, hiç mi kompozisyon yazmamışlar, diyesim geliyor.

Yani demek istediğim; önce kendinizi geliştirin, senaryodan önce düz metin olarak bir şeyler yazın, okutun, geri dönüşü alın, yetkinleşin... Hazır olduğunuzda zaten senaryo yazmaya da başlayacaksınız, orada sıkıntı yok.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/01/2021 5:41 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Haklısın Hasbatur ancak Türkiye'de çalınma ve hakkını alamama daha yaygın. ABD'de "çekilmemiş en güzel senaryo yarışması" gibi yarışmalar yapılıyor, hem de İnternet üzerinden. Kazananların senaryoları bazen satın alınıp çekiliyor, çoktan halka açılmış oldukları halde. Biraz ülkemizin bu konuda ahır olduğunu kabul etmek, reklamcı, dizici, yapımcı tayfasının da biraz yamyam ve mezarcı olduğunu kabul edelim lütfen.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/01/2021 5:57 pm
Paylaş: