Çöpten Hikayeler | ...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Yeni siteyle ilk kez karşılaşanların giriş yapabilmek için şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor.

Şifre sıfırlamak için buraya tıklayın

 

Eski bir url'den yönlendirilmişseniz, sağdaki arama kutusunu kullanın.

Çöpten Hikayeler | Kurmaca kısa film  

Sayfa 4 / 4
Cem123
(@cem123)
Mad Max
Gönderen: @paciente

Çekimlerini Çanakkale ve Ankara'da yaptık.
Yoksulluk ve göç kavramları etrafında gezinen, sizi yormadan izleyeceğiniz bir film.
Desperado28 yönetti. Görüntü yönetmenliğini ben yaptım.

Bu film bana gerçek yaşanmış bir hikayeyi hatırlattı, kısa film olabilecek bir hikaye olduğundan, bu filme de benzediğinden paylaşmak istiyorum izninizle. Bu bizzat ailemin bana anlattığı, tanık oldukları bir olay. 1970’li yıllarda, benim bugün işlettiğim dükkan o zamanlar asıl kurucusu tarafından işletilirken basit bir kural koymuş: “Teslim alınmayan fotoğraflar, kişi tanınmayacak hale getirilene kadar yırtılacak, giyotinle parça pinçik edilene kadar kesilecek ve ayrı çöplere atılacak.” Bunun da sebebi, fotoğrafçı çöpünün çok karıştırılmasıymış; kağıt toplayıcıları fotoğrafçıların çöplerini çok severmiş, haliyle. Dolayısıyla kimsenin özel hayatı, kişisel fotoğrafı başka kimsenin eline geçmesin diye böyle bir racon varmış. Ancak bu çöpe atma işi her zaman hakkıyla yapılmazmış, bazen üşenen çıraklar, kalfa ya da usta etrafta yok iken, olduğu gibi atarlarmış çöpe fotoğrafları. Bir gün bir meczup, dükkanın çöplerini karıştırırken, tam haliyle atılmış genç bir kız fotoğrafı buluyor ve onu saklıyor. Sevmek Zamanı filmindeki gibi masum bir takıntı mı yoksa sapıkça bir emel mi, maalesef bilmiyoruz. Bildiğimiz şu ki, bu meczup, bir gün fotoğraftaki kızı sokakta görüyor(o zamanlar küçük bir semt, bir kasaba zaten). Kızı takip ediyor ve oturduğu evi öğreniyor. Sonra evi izlemeye, kızı takip etmeye başlıyor. Bu günlerce böyle sürüyor; günün birinde kız durumu fark edene kadar. Kız, takip edilip izlendiğini anlayınca basıyor çığlığı. Meczup da korkup kaçıyor. Kızın ailesi, aynı gün içerisinde sora soruştura, meczubu buluyor. Sorgusuz sualsiz eşşek sudan gelinceye kadar dövüyorlar; olayın sebebi ortaya çıkıyor, meczubun elindeki fotoğraf, ailenin eline geçiyor. Aile, soluğu bizim dükkanda alıyor. Bir de çırağı dövüyorlar eşşek sudan gelinceye kadar. Fakat dayak yiyen çırağın da masum olduğu, fotoğrafı o haliyle çöpe atanın bilinmeyen başka birisi olduğunu söylüyor, yalan mı onu da bilmiyoruz. Böyle bir hikaye. Gerçekten de ama bazı esnafın çöpü daha fazla karıştırılır. Fotokopici, ozalitçi, fotoğrafçı, bilgisayarcı, telefoncu çöpü hem kağıt atık hem de elektronik parçaları açısından bereketlidir. Çalışan fotoğraf makinesi kolay kolay atılmaz ama, bozuk makine kolayca atılır ve bulunur, fotoğraf da öyle...

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/11/2020 8:41 pm
Hasbatur
(@hasbatur)
Forrest Gump

@cem123 Çok güzel bir hikâye. Neden bundan bir senaryo yazmayı denemedin bu güne kadar?

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/11/2020 11:33 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Yani yazmaya hikaye çok da, hali hazırda senelerdir o kadar çok şey karalayıp çekmeceye attım ki, artık en fazla bir kenara not alıyorum geçiyorum. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/11/2020 8:37 am
paciente
(@paciente)
Barry Lyndon Moderator
Gönderen: @hasbatur

Aslında üzerinde durduğun şeyin filmle ve sinemayla bir ilgisi yok. Bir olayın karşımıza çıkma ihtimali olması başka, ondan bir film yapmak başkadır. Her olaydan, her durumdan ille de bir film yapabiliriz demek temelden yanlıştır. Filmini çekmiş oluruz ama film yapmış olmayız.

Kusura bakmayın geç cevaplamamın nedeni iki ayrı çekimi yetiştirmeye çalışırken cevabınız gözümden kaçmış. Üzerine bir de arabamın üst kapak contasını patlatınca bayram yeri oldu ortalık. Her şey birbirine girdi.

Konumuza dönecek olursak ben yukarıdaki "her durumdan ille de bir film yapabiliriz demek temelden yanlıştır" önermenize karşıyım. Asıl bu cümle temelden yanlıştır. Her durumdan tabii ki bir film yapılır. İstisnasız her durumdan...

Sizin karşı çıktığınız şey ise sinemasal dilin hakkını verip verememe kısmı. Oraya ben de katılıyorum zaten. Bu kısmında problem yok, aynı fikirdeyiz. 

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 04/12/2020 6:30 am
Cem123
(@cem123)
Mad Max
Gönderen: @paciente
Gönderen: @hasbatur

Kusura bakmayın geç cevaplamamın nedeni iki ayrı çekimi yetiştirmeye çalışırken cevabınız gözümden kaçmış. Üzerine bir de arabamın üst kapak contasını patlatınca bayram yeri oldu ortalık. Her şey birbirine girdi.

Geçmiş olsun hocam.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/12/2020 7:16 am
paciente
(@paciente)
Barry Lyndon Moderator

Çok teşekkür ederim @cem123

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 04/12/2020 5:14 pm
Sayfa 4 / 4
Paylaş: