Bildirimler
Tümünü temizle

Yeni siteyle ilk kez karşılaşanların giriş yapabilmek için şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor.

Şifre sıfırlamak için buraya tıklayın

FPS Sorunu

Berfinsu
(@berfinsu)
Citizen Kane

Arkadaşlar merhabalar, bir belgesel filmi çektim esasında 60 fps olarak, formatından ötürü kurgu programına görüntüleri aktaramadığım için görüntüleri dönüştürdüğümde 30 fps olarak dönüştürdü. Zaten kurguda 24 fps'ye dönüştüreceğim için çok da fazla dert etmedim. Şimdi asıl sıkıntı şu; belgeselin 24 fps çıktısıyla 30 fps arasında bazı noktalarda ciddi fark var. Kapı kapanma görüntüsü var mesela 24 fps'de görüntü bozularak ve ağır bir biçimde kapanıyor. 24 fps ile 30 fps arasında bu kadar bariz fark olmaması gerek diye düşünüyorum. 24 fps'ye alınca saniyedeki kare sayısı düştü ama bu kadar fark olur mu? Bide görüntüleri hiç dönüştürmemiş olsaydım 60 fps'den 24 fps'e program üzerinden çıktı aldığımda böyle bir biraz sıkıntı olur muydu? Yardımcı olursanız mutlu olurum.

Alıntı
Başlığı açan Gönderildi : 14/05/2020 8:59 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Merhabalar, başlık biraz eski ama yine de cevap vereceğim. Kullandığın converter programında bir hata oluşmuş sanırım. Ben Wondershare'in dönüştürücüsünü kullanıyorum, piyasanın en iyisi. Sana da tavsiye ederim. Dediğin gibi 24 ve 30 kareler arasında bariz bir fark olmaz, bir data bozulması yaşanmış. Normal şartlarda zaten hangi kare sayısında çekersen çek, hangi dosya formatında çekersen çek, kurgu programının sorunsuz olarak kliplerini timeline'a import edebilmesi ve istediğin kare sayısında ve dosya formatında da aynı mantıkla export edebilmesi gerekir. Tabii ki kullandığın programa göre istisnai dosya formatları ve kare sayıları tanınmayabiliyor, bu noktada kurgu programını ve çektiğin klipleri (dosya formatı ve kare sayısı) sorgulaman gerekiyor. Kendine şu soruları sor.

1) Kurgu programın lisanslı mı? Güncel mi? Senin çektiğin dosya formatlarıyla ve kare sayılarıyla çalışabiliyor mu?

2) Converter programın lisanslı mı? Güncel mi? İyi bir program mı?

3) Kurguda iş yükünü minimize edebilmek için başka bir formatta çekim yapsan olmaz mı? Bütün çekimi 60 kare yapmak zorunda mısın yoksa sadece örneğin slow motion yapacağın sahneleri mi belki de 60 kare çekmelisin sadece?

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/07/2020 2:21 pm
Paylaş: