Türk Filmleri Neden...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Yeni siteyle ilk kez karşılaşanların giriş yapabilmek için şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor.

Şifre sıfırlamak için buraya tıklayın

Türk Filmleri Neden Kötü

rhPozitif
(@rhpozitif)
Citizen Kane

Sizce Türk Filmlerinin Kötü olmasının nedeni parasızlıkmı,kabiliyetsizlikmi yada kolay para kazanma hırsı olan bu sektördeki insanların seneryo yazma konusunda özensizliklerimi?Şöyle baktığınızda adam gibi seneryo yazan yani özenerek Bir Nuri Bilge Ceylan var..

Alıntı
Başlığı açan Gönderildi : 29/09/2020 12:37 am
spidervis
(@spidervis)
Barry Lyndon Admin

Ben yönetmen veya senarist değilim ama ikisinden biri olsaydım, "sen daha senaryo kelimesini yazamıyorken, benim yazdığım bütünü mü eleştiriyorsun?" derdim.
Eleştiri yaparken ne kadar donanımlı olursanız o kadar dikkate alınırsınız. Hele konu senaryo gibi bir yazım sanatıysa, dilbilgisinden full çekmek şart.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/09/2020 12:09 pm
screenwriter27
(@screenwriter27)
Forrest Gump

Sizce Türk Filmlerinin Kötü olmasının nedeni parasızlıkmı,kabiliyetsizlikmi yada kolay para kazanma hırsı olan bu sektördeki insanların seneryo yazma konusunda özensizliklerimi?Şöyle baktığınızda adam gibi seneryo yazan yani özenerek Bir Nuri Bilge Ceylan var..

Varsa yoksa NBC, bu kafa yüzünden ileri gidemiyor Türk filmleri, bir kere NBC senaryo yazmadan eline kamerayı alıp film çeken bir adam sen bunu bilmiyorsundur muhtemelen, kağıda yazılmış hiçbir senaryo yokken alıp kamerasını Kasaba filmini çekti adam... Ayrıca kardeşim sen başkalarını bırak kendi yukarıdaki yazına bir bakıver kaç tane hata var bir cümlende 😀

"Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına.” Mevlâna 8)

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/09/2020 6:37 pm
sade_vatandas
(@sade_vatandas)
Leon

Eleştiriler sert olmakla birlikte ben de hak veriyorum doğrusu. Bir kere "Türk filmleri neden kötü" diye bir soru esasen soru değil! Herhangi bir ülke sineması için böyle toptancı eleştiri yapılamaz. Yapılsa da herhangi bir sanatsal değeri olmaz. Yaklaşık 100 yıllık geçmiş olan Türk sinemasındaki üretimlerin bazıları vasat bazıları iyi veya bazı dönemler karanlık bazıları parlak. Fakat bu Amerikan sineması için de böyle Fransız veya İran sineması için de.

Senaryo konusu ise açıkçası hem yersiz hem de biraz cahilce olmuş. NBC için söylenenlere ek yapmaya gerek yok. Türkiye'de çok iyi senaryo yazarları var. Üstelik Türk sinemasının diğer pek çok ülkeden farklı olarak kendine has bir dramaturjisi ve konuları olduğunu da görmek lazım. Bu konuyu anlamak için Metin Erksan filmleri ile başlayıp, sırasıyla Şerif Gören, Atıf Yılmaz filmlerine bir bakmak lazım; ardından Emin Alper, Yeşim Ustaoğlu, Tolga Karaçelik gibi genç yönetmenlerin izlenmesi naçizane tavsiye olunur.

"Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın." Jacues Tati

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/09/2020 5:42 pm
qojoro
(@qojoro)
Citizen Kane

Hepsi kötü diyemeyiz. Film yapmak zor onu kötülemek kolay.
Bu bakış açısıyla onu kötülemek için Titanic'e ''amaan batan gemi işte'' deriz
Titanic gibi bir filme bunu diyorsak çoğu filmi kötüleyebliriz

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/10/2020 10:54 pm
Paylaş: