Bildirimler
Tümünü temizle

Yeni siteyle ilk kez karşılaşanların giriş yapabilmek için şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor.

Şifre sıfırlamak için buraya tıklayın

 

Eski bir url'den yönlendirilmişseniz, sağdaki arama kutusunu kullanın.

Cannes Film Festivali'ne Film Göndermek  

Sayfa 3 / 3
code
 code
(@code)
Mad Max

Arkadaşlar, short film corner bir yarışma bölümü değildir. Cannes Ana Yarışma bölümüyle alakası olmadığı gibi filmler bir eleme sürecine de tabi tutulmaz. Parayla başvurduğunuz bu bölümde festival süresince katılımcılar para ödeyerek bu filmleri izlerler. Ayrıca Cannes Ana Yarışma bölümüne başvuru için hiçbir ücret talep etmez sizden. Başvurular festivalin ana sayfasındaki form vasıtasıyla gerçekleştirilir ve sonrasında başvuru formuyla birlikte verilen adrese filmin dvd'si gönderilir.

İnanın filminizin short film corner'a katılıp katılmamasının neredeyse hiçbir önemi yok çünkü başvuru şartlarını taşıyorsa bir elemeden geçirilmiyor film. Gösterim alan filmler ise ana yarışma da finale kalan filmler. Türkiye'den son olarak Belma Baş'ın Poyraz filmi ana yarışma da finale kalmıştı, yanlış hatırlamıyorsam 2006 yılında.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/11/2011 4:33 pm
hzyn35
(@hzyn35)
Forrest Gump

bu işin en yakın tanığı olarak bende şunu söyleyeyim; başvuru esnasında adını tam hatırlamadığım bir tür vergi gibi bişey var. 50euro gib bir rakam. bunu dvd yollarken ödüyorsunuz.Her ülkeden her türlü film yollanabiliyor ancak; filmlerin fransa ve en az bi ortak yapımcı ile çekilmiş olması gerekiyor.Doğal olarak yönetim orada ödül alan filmin ülkesinde gösterime girme şartını arıyor,az salonda olsa.Cannes ı hedefleyen filmlerin bir kaç yabancı ortağının olmasının tek nedeni budur.Ana yarışma filmleri için bu tüm yurtdışı festivallerinde geçerli bir kriterdir ki ülkemizdeki festivallerde uluslaraası olmasına rağmen, yerli filmler veya tr ortaklı filmler yarışmalarda ödüle layık görülür.Eğer yabancı ortağınız yoksa yurtdışındaki büyük çaplı uluslararası festivallere film göndermek açıkçası boşunadır.Bunu yakın zamanda doğru ağızlardan öğrendik bizde.Bu söylediklerim sadece uzun metrajlar için geçerli.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2011 12:44 am
cityofgod
(@cityofgod)
Forrest Gump

hımm bunu bimiyordum paylaşım için teşekkürler uzun metrajlar için olması bir nebze su serpti içime...

16:9 bakabilmek ve biraz da renk atmaktır aslında hayat...

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 25/11/2011 2:40 am
yktytkn
(@yktytkn)
Jack Torrance

Cannes Film Festivalinden gelen birkaç kişinin katıldığı 2 İstanbul toplantısına katıldım.
Epey katılmaya niyetli kişiyle tanıştım.

Öğrenebildiğim kadarıyla bu shortfilmcorner tam da yukarıda bahsedildiği gibi tamamen ticari amaçlı daha fazla para toplamaya yönelik bir yan kuruluş sanki Ama öyle cannes da ödül aldım havasında birşey değil yani.

Hani bir Boğaziçi Üniversitesinde öğrenim görmek vardır
Bir de Boğaziçi Üniversitesinin Yaşam Boyu Eğitim tipi parasını veren hemen herkesin alındığı özel kursları vardır.

Hangisi'nin itibarı vardır, biliyorsunuz zaten.

Shortfilmcorner a gönderilen ve parasını ödeyen pek çok film youtube'e yüklenen bazı uyduruk filmler (örneğin zıplayan top vs tipi) haricindeyse shortfilmcorner tarafından kabul ediliyor.

Bence Cannes'a katılmış ama başarılı olamamış pek çok üye aramızda olmalı ama bu katılım deneyimlerini -web sitesindeki bilgiler değil -kişisel deneyimlerden bahsediyorum- anlatırlar mı bilmiyorum.

Neden mi çünkü istanbuldaki salonun hınca hınç dolu olduğunu bizzat gözlemlediğim için.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/03/2013 11:32 am
ilkersn
(@ilkersn)
Barry Lyndon

artık para vermeden katılabiliyormuşuz cannes e.

filmleriniz için müzikler
Son Kısalarımız: tesir Kader Eris
Kısa filmlerimiz, ücretsiz müzikler ve kendin yap videoları

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/03/2013 3:21 pm
guclu
(@guclu)
Django

artık para vermeden katılabiliyormuşuz cannes e.

Zaten GERÇEK Cannes katılım ücreti almıyor. Yukardaki mesajları oku lütfen.

https://vimeo.com/gucluaydogdu

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/03/2013 8:57 pm
threea
(@threea)
Jack Torrance

Bu senenin basvuruları hakkında bilgisi olan var mı bulamadım bn?

Buldum en son başvuru tarihi 3 mart,bilmeyenler için...

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/02/2014 4:52 pm
Karatasa
(@karatasa)
Barry Lyndon

Merhaba

Benim bu yıl Cannes Film Festivali'nin Short Film Corner bölümüne katılma şansım oldu. Madem bu kadar soru sorulmuş, edindiğim tecrübeyi sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum. Öncelikle Cannes Film Festivali kapsamında bulunan Short Film Corner nedir bunu açıklamak gerekiyor.

Short Film Corner bir yarışma programı değildir. Burada gösterilen filmler yarışma bölümünde olduğu gibi değerlendirilmezler. Diyelim ki çok kişisel,deneysel veya çok klasik bir film yaptınız. Bir şekilde bu filmi göstermek istiyorsunuz ancak yarışma bölümü sizin filminiz için uygun değil. Bu tür filmler için Short Film Corner var. Short Film Corner size Cannes Film Festivali'nin önemli bir bölümüne giriş yapacağınız bir giriş kartı edinmenizi sağlıyor.

Bu kart sayesinde festival içinde yapılan etkinliklerine katılabiliyor, festivalde bulunan diğer insanlarla tanışma şansı yakalayabiliyorsunuz. Bu aslında önemli bir unsur çünkü oraya gelenlerin büyük çoğunluğu profesyonel ağlarını genişletmek, yeni bir şeyler öğrenmek, yeni projelere dahil olmak için geliyorlar. Bir nevi sinema camiasının buluşma noktası... Öte yandan sinema ile ilgisi olmayan bazı ünlüler de orada oluyor ancak o bölüme mesela ben hiç gitmedim ve sizin de gitme zorunluluğunuz yok.

Genel olarak Short Film Corner ile ilgili bilgi verdikten sonra katılımdan bahsetmek istiyorum. Katılım başvuruları http://www.cannescourtmetrage.com web sitesi üzerinden yapılıyor. Sitenin arayüzü ingilizce dil seçeneğini de sunuyor. Yapılması gereken fazla karışık bir şey yok. Filmin bilgilerini siteye giriyorsunuz, oyuncular, yazar, yönetmeni filan da yazdıktan sonra filmi yüklemeniz için bir sayfa açılıyor. Bir de afiş yükleme işi var. Afişin ve filmin bazı teknik standartlara uyması gerekiyor. Bu bilgileri burada paylaşmaya gerek görmüyorum. Hepsini sitede bulabilirsiniz. Bir de filmle birlikte, eğer yanlış hatırlamıyorsam 85€ ücret talep ediyorlar. Bunu da yatırdıktan sonra filmin onaylanmasını bekliyorsunuz. Onay sürecinden sonra bir mail ile size gerekli bilgileri veriyorlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/09/2018 9:54 pm
geçmişten gelen adam
(@gecmisten-gelen-adam)
Django

Nuri bilge ceylan bunun açığını yıllar önce buldu. Fransız bir ortak yapımcı buluyorsun, filmin ne kadar kabız olursa olsun sonuçta fransız yapımı olduğu için cannes seçici kurulu tarafından mikro milliyetçiliğe pozitif anlamda maruz kalıyorsun.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/01/2020 5:08 pm
Sayfa 3 / 3
Paylaş: