Ücretsiz Renk ve Ku...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Yeni siteyle ilk kez karşılaşanların giriş yapabilmek için şifrelerini sıfırlamaları gerekiyor.

Şifre sıfırlamak için buraya tıklayın

 

Eski bir url'den yönlendirilmişseniz, sağdaki arama kutusunu kullanın.

Ücretsiz Renk ve Kurgu Desteği  

Sayfa 2 / 3
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Asıl yapman gereken oydu ama bence sorun değil dediğim gibi. Hatta daha da iyi oldu.

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 07/11/2020 4:39 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Asıl yapman gereken oydu ama bence sorun değil dediğim gibi. Hatta daha da iyi oldu.

Dediğim gibi picture profile konusunda çok bilgisizim. Log evet, ama hangi Log? Mesela falanca durumda S-Log2, filanca durumda S-Log3... Log tercihinin ötesinde bir de bunların kendi içlerinde manuel ayarları var elbet. 🙂 Haliyle post aşamasında editör de ona göre çalışacak vs. Dediğin gibi mutlaka çok fazla hata yapacağım. İş, fotoğrafa göre uzun ve karışık biraz. Fotoğrafta kolay, RAW çekiyorsun, zaten "default" tek bir seçenek var. Fotoğrafta denir ya hani, "RAW hamurdur, JPEG ekmektir; RAW çekin ki biz fırından ne istiyorsak onu alalım", bu da aynı hesap aslında ama parametresi fazla. Çok fazla kaynak var, araştırmalarımı yapıyorum, farklı denemeler yapacağım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/11/2020 8:55 pm
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Slog2 yap manuel ayarları olduğu gibi bırak. (Ben biraz inceleyeyim sen göndermeden bir şeylere ikna olursam yazarım Burada, yoksa olduğu gibi bırakmakta fayda var.)Slog3 le de yapmak istiyorsan yap ama slog2 daha önemli.

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 07/11/2020 9:54 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Anlaşıldı, teşekkürler. Konuyla ilgili en net ve açıklayıcı bilgilere Sony'nin resmi sitesinden ulaşabildim. Forumda ilgili bir başlık varsa picture profile konusunu özel olarak ele alan, oraya yönlenebilirim, ya da belki sıfırdan bir başlık oluşturmak isteyebilirsiniz; çünkü gerçekten Türkçe kaynak çok fazla yok İnternet üzerinde, YouTube'da bile. Dediğim gibi Sony'nin USA sitesindeki "manuals" bölümünden okudum konuyu. Sayfa İngilizceydi, kendi adıma anladım ama doğru Türkçe'ye çevirebilir miyim bilmiyorum. Anladığım kadarıyla S-Log2, bir yüksek pozlama ile sensörün dinamik aralık toleransını ciddi anlamda arttırıyor, böylece normalde kameranın yakalayamadığı "highlight" tonlar yakalanıyor, ortaya çıkarılan kontrast da, post aşamasında bütün renk esnekliğini sağlıyor. Mesela Cine 1 için "karanlık bölgelerdeki kontrastı yumuşatır, böylece aydınlık bölgelerdeki ton farkları hafifler" diyor, yani aydınlık alanlardaki renk oynamalarına yönelik daha çok. Ama mesela Cine 3 karanlık ve aydınlık arasındaki kontrastı arttırarak, karanlık alanlardaki renk oynamalarına yönelik bir çekim yapıyor. Çok yanlış çevirmiş olabilirim, ama kendime adıma işin tekniğini, prensibini kavramaya çalışıyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/11/2020 10:42 pm
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Her ikisinden de örnekler çek bence. Aynı planda çekersen farkı anlamak daha kolay olur.
Bir de çektiğin görüntüler, çok aşırı yakın planlar yerine daha geniş planlar olursa daha iyi ve bir de yani en azından bir filmde göreceğimiz bir kare olsun.
Bu gönderdiğin görüntülerde her şeyden evvel bir kompozisyon sorunu var. Bazı planlarda neyi çektiğin belli değil. Neyi çektiğinin belli olduğu görüntülerde ise çok yakın plan girmişsin. Şöyle geniş bir mekan da görelim mesela. Ve tabi karakter olursa daha da iyi olur. Acele etmene gerek yok. Ne zaman gelirse görüntüler o zaman bakarız.
Genelde işimiz insan yüzüyle olduğundan insan yüzü olan görüntüleri daha çok fikir verir.

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 08/11/2020 12:10 am
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Katılıyorum, teşekkürler. Aceleye getirdim biliyorum, kompozisyon/sahne/portre çeksem çok daha iyi olurdu farkındaydım da, konumuz/meselemiz "sinematik görüntü kalitesi" diye elimin altında ne varsa "numune görüntüler" çektim. Bir şeyler hazırlayıp tekrar göndereceğim. Ama en azından bütün bu olayı başlatan ilk soruma cevap(teyit) almış oldum, profilsiz ham çektiğimde bile görüntü kalitesi dediğine göre asla kötü değil.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/11/2020 3:03 am
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Değil, kesinlikle değil. Gönderdiğin planlardan bazılarını, bir videonun filmim içinde oynamadan direkt alıp kullanabilirsin. Düşük ışıklı olanlarda sıkıntılar var ama o da profille alakalı. Doğru bir pozlamayla Log çekmiş olsaydın onların da iyi olacağını düşünüyorum.

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 08/11/2020 3:44 am
Cem123
(@cem123)
Mad Max
@kezzap

E-postanıza bir WeTransfer linki gönderdim. Bu sefer S-Log2 çektim. Klipler biraz kısa kısa, çok zamanınızı çalmak istemedim. Biraz da titrettiğimin de farkındayım; elimin altında ne varsa onu çektim. Yorumlarınıza göre hareket edeceğim. Bu arada bu halleriyle bile ham görüntüler hoşuma gitti, ilginç bir tonlaması var. Bir antikacı abimizin 2-3 dakikalık bir çekimini yapıp yollayacaktım ancak bugün kapalıydı, hafta içerisinde onu da eklemek istiyorum, hem biraz daha özeneceğim, hem biraz daha az titretirim, hem de biraz daha uzun olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/12/2020 2:47 pm
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Geldi, bakacağım. 

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 14/12/2020 4:49 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/12/2020 10:08 am
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Size küçük bir link daha gönderiyorum şu an, hepsini beraber incelersiniz; çekmek istediklerimi çekemedim maalesef.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/12/2020 1:13 pm
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Bakarım bir ders hazırlarım bu konuyla ilgili. 

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 15/12/2020 2:48 pm
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

@cem123 gönderdiğin videolarla ilgili bir eğitim videosu yapacağım, ama videoda bulunan kişiler sorun yaratmaz değil mi? Bir iznini alayım dedim. 

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 20/12/2020 2:13 pm
Cem123
(@cem123)
Mad Max

Herhangi bir sorun olmaz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/12/2020 4:40 pm
KEzzAP
(@kezzap)
Godfather Admin

Tamam, bu arada kameran gayet iyi logda. Kafanı başka kamerayla bulandırma. 2-3 seneye raw olayı gelişip ucuzlayınca geçersin. 

CevapAlıntı
Başlığı açan Gönderildi : 20/12/2020 4:53 pm
Sayfa 2 / 3
Paylaş: